Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obchod Google Play ponúkal nebezpečné aplikácie. Niektoré majú milióny stiahnutí

Potenciálne nebezpečenstvo číha na majiteľov smartfónov s Androidom v už aj oficiálnom obchode s aplikáciami.

Ukážka podvodnej správy, zdroj: Avast Ukážka podvodnej správy, zdroj: Avast V obchode s aplikáciami Google Play Store sú dostupné nebezpečné aplikácie. Podľa dostupných informácií majú obsahovať sofistikovaný adware, ktorý začne ovplyvňovať beh zariadenia až po niekoľkých týždňoch. Na hrozbu upozornil tvorca antivírusov Avast.

Jednou z najrozšírenejších aplikácií, ktorá obsahuje tento neželaný bonus, je kartová hra Durak od ruských autorov. Počet stiahnutí tohto titulu sa pohybuje na úrovni 5 až 10 miliónov. Ohrozená je tak skutočne početná skupina používateľov.

Ďalšími aplikáciami, v ktorých sa podarilo Avastu odhaliť adware, sú Russian History a IQ Test, takisto z dielne ruských autorov. Google na zistenia promptne zareagoval a aplikácie z obchodu odstránil.

Špecifikom skúmaného adweru je najmä fakt, že sa neprejaví okamžite, ale svoju existenciu pred používateľom niekoľko dní či týždňov skrýva. Následne sa na uzamykacej obrazovke začnú zobrazovať upozornenia o infekcii v telefóne, dostupnosti bezpečnostnej aktualizácie či prítomnosti nelegálnej pornografie v zariadení.

Vo všetkých prípadoch ide samozrejme o falošné správy, ktoré majú používateľa presmerovať na potenciálne nebezpečné weby a aplikácie založené na podvodoch s prémiovými SMS správami.

Odborníkov z Avastu však prekvapil fakt, že v mnohých prípadoch falošné upozornenia smerovali používateľov k relevantným bezpečnostným aplikáciám v obchode Google Play. To vrhá istý tieň pochybností na vývojárov niektorých bezpečnostným aplikácií, ktorí sa pri propagácii mohli spoľahnúť na adware. Môže však zároveň ísť len o nešťastnú zhodu okolností. 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.