Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

O2 v časti Bratislavy testuje rýchlejšie 4G. Je dostupné pre všetkých

O2 sa pridáva do operátorskej naháňačky o čo najrýchlejšie LTE siete.

O2 vo vybraných častiach Bratislavy testuje technológiu LTE Advanced. Maximálna teoretická rýchlosť siete je nastavená na 180 Mbit/s, v reálnej prevádzke pritom podľa slov predstaviteľov operátora dosahujú rýchlosti asi 165 Mbit/s.

Teoretické maximum siete je 180 Mbit/s. Reálne rýchlosti sú nižšie, vzhľadom na minimálnu prevádzku v sieti ale nie je problém dosiahnuť priemer nad 100 Mbit/s. Foto: Ján Trangel Teoretické maximum siete je 180 Mbit/s. Reálne rýchlosti sú nižšie, vzhľadom na minimálnu prevádzku v sieti ale nie je problém dosiahnuť priemer nad 100 Mbit/s. Foto: Ján Trangel

Vyššiu rýchlosť dokáže operátor dosiahnuť spájaním blokov frekvenčného spektra tzv. Carrier Aggregation. Kombinuje pásma 800 MHz, ktoré prináša teoretické maximum 75 Mbit/s a pásmo 1 800 MHz s maximom 105 Mbit/s.

Rýchlejšiu 4G sieť zatiaľ O2 testuje na troch základňových staniciach v Bratislave. Komerčne už je dostupná pre všetkých zákazníkov, čo majú kompatibilné zariadenie (telefón s podporou Cat 6 LTE) a vymenenú, novú 4G SIM kartu. Mobilný operátor na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že v momente, keď pocíti dopyt, vie vyššiu rýchlosť ponúknuť aj v ďalších mestách.

Výsledok rýchlostného testu pri dvoch súčasne aktívnych sťahovaniach v sieti LTE – pokiaľ dve zariadenia sťahujú súčasne, maximálna dostupná rýchlosť sa medzi ne rozdelí. V praxi sú teda maximálne rýchlosti dosiahnuteľné iba v prípade, že je v sieti nie je žiadna prevádzka. Foto: Ján Trangel Výsledok rýchlostného testu pri dvoch súčasne aktívnych sťahovaniach v sieti LTE – pokiaľ dve zariadenia sťahujú súčasne, maximálna dostupná rýchlosť sa medzi ne rozdelí. V praxi sú teda maximálne rýchlosti dosiahnuteľné iba v prípade, že je v sieti nie je žiadna prevádzka. Foto: Ján Trangel

Konkurencia už v rýchlostiach preteká

Preteky v rýchlosti mobilných sietí už naplno bežia. Od začiatku tohto mesiaca Orange komerčne sprístupnil 225 Mbit/s 4G sieť v mestách Bratislava, Košice, Martin, Piešťany, Prešov a Zvolen. Pokryté sú významné časti miest. Plne pokrytá bola iba Banská Bystrica.

225 Mbit/s maximálnu teoretickú rýchlosť pri LTE poskytuje od júna v Nitre Telekom. Až 300 Mbit/s rýchlosť ponúka v bratislavskej Petržalke. Swan má maximum na úrovni 73 Mbit/s.

Najviac frekvenčného pásma má Telekom. Podľa starších vyjadrení môže v budúcnosti priniesť sieť až gigabitovú mobilnú sieť. Nasleduje ho Orange. O2 má 2x10 MHz v 800 MHz a 2x15,8 v pásme 1 800 Mhz. Swan má 2x15 MHz v pásme 1800 MHz.

Frekvenčné pásmo u jednotlivých operátorov:

Dostupné LTE pásma na Slovensku podľa operátorov a možné rýchlosti bez využitia a s využitím takzvanej Carrier aggregation Dostupné LTE pásma na Slovensku podľa operátorov a možné rýchlosti bez využitia a s využitím takzvanej Carrier aggregation

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.