Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Xiaomi Redmi Note 3: Výborný smartfón za 240 eur

Xiaomi vypúšťa do sveta ďalší smartfón za nepochopiteľne nízku cenu. A pritom nie je dobrý iba na papieri.

Už sme si zvykli na to, že smartfóny z Číny ponúkajú za prekvapivo nízke sumy taký výkon, ktorý známejšie značky predávajú aj za dvojnásobok. Neraz však ostáva iba pri papierových parametroch, chod systému pokrivkáva a ani spoľahlivosť nie je učebnicová.

Xiaomi je ale iný level. Od nejedného skúseného používateľa môžete počuť názor, že robí smartfóny lepšie ako značky najzvučnejších mien. A treba povedať, že to nie je ďaleko od pravdy.

Konečne sníma odtlačky

Od smartfónu za menej ako dve stovky by sme pri podobných parametroch čakali radikálne šetrenie aspoň na konštrukcii. Nič také, Redmi Note 3 je obalený v kove a je stopercentne pevný. Hmotnosť 164 gramov je vzhľadom k väčšej batérii viac než znesiteľná, aj rozmery sa podarilo zraziť k rozumným hodnotám vďaka štíhlejším okrajom.

Xiaomi Redmi Note 3 je dostupný v troch farbách Xiaomi Redmi Note 3 je dostupný v troch farbách

Zadná strana je po obvode zaoblená, avšak spredu sa výrobcovi nepodarilo zbrúsiť ostrejšie hrany. Ak obľubujete hranie hier vo vodorovnej polohe, budete si musieť chvíľu hľadať správne uchopenie.

Mobil dobre padne do dlane, no ostrejšie hrany na prednej strane môžu prekážať Mobil dobre padne do dlane, no ostrejšie hrany na prednej strane môžu prekážať

Zariadenia Xiaomi boli veľakrát skloňované v súvislosti s očividnou inšpiráciou produktami od Apple, novinka sa však týmto smerom neuberá. Najmä pri pohľade zozadu si spomenieme skôr na HTC. Poloha senzoru odtlačkov zas pripomenie Huawei či Honor.

Senzor odtlačkov dobre ladí s okolím Senzor odtlačkov dobre ladí s okolím

Práve tento snímač je najdôležitejšou inováciou oproti predchodcovi. Vyčítať mu budeme iba jedinú vec – mohol byť umiestnený aspoň o pol centimetra nižšie. Prst naň nedopadá automaticky pri uchopení mobilu do ruky tak, ako to predvádza napríklad Honor 7. Treba sa načiahnuť, a to aj s dlhšími prstami.

Pochvalu si zaslúži za rýchle reakcie, ako aj za spoľahlivosť. V prvý deň testovania síce neposlúchal, po reštarte sa ale už komplikácie nezopakovali. Prst stačí priložiť, nie je potrebné nič stláčať. Treba však absolvovať úvodné nastavenie, ktoré nie je veľmi logické. Nestačí iba uložiť odtlačok, manuálne musíme nastaviť aj odomykací kód, mobil k tomu sám nevyzve. Dovtedy sa tvári, že je mu odtlačok ukradnutý.

Snímač má rýchle reakcie, žiadne doplnkové funkcie okrem odomknutia ale neponúkne Snímač má rýchle reakcie, žiadne doplnkové funkcie okrem odomknutia ale neponúkne

Priplaťte si

Základom hardvérovej konfigurácie je osemjadrový procesor Cortex-A53 s taktom 2 GHz, použitý je čipset Mediatek Helio X10. Aj keď sú čipy od Mediateku považované skôr za ekonomické riešenie, s benchmarkmi si Note 3 poradí slušne. V AnTuTu nazbieral nami testovaný model vyše 50-tisíc bodov, čo ho zaraďuje zhruba na úroveň Meizu MX5. A ten má ambície útočiť na špičku.

Na propagačných snímkach vyzerá smartfón štíhlejšie, v skutočnosti má hrúbku „až“ 8,7 mm Na propagačných snímkach vyzerá smartfón štíhlejšie, v skutočnosti má hrúbku „až“ 8,7 mm

Xiaomi Redmi Note 3 sa predáva v dvoch verziách, my sme do rúk dostali vybavenejšiu. Tá disponuje pamäťou RAM o kapacite 3 GB a vnútorným 32-gigabajtovým úložiskom. Osekanejší variant ponúkne 2 GB RAM a polovičnú vnútornú pamäť. Určite odporúčame priplatiť si, nakoľko chýba slot pre pamäťové karty. Veľká škoda, priestor tu bol, radšej by sme oželeli druhú SIM kartu. Cenový rozdiel medzi verziami je veľmi malý, za zhruba 30 eur navyše sa určite oplatí siahnuť po tej lepšie vybavenej.

Ak sa vám zdá 5,5 palca veľa, displej sa dá zmenšiť. Softvérovo Ak sa vám zdá 5,5 palca veľa, displej sa dá zmenšiť. Softvérovo Zvyšné parametre sú totožné. Týka sa to aj displeja, ktorý pri uhlopriečke 5,5 palca ponúka FullHD rozlíšenie. Výsledkom je hodnota 403 ppi, obraz je teda naozaj jemný. IPS LCD panel má tiež veľmi slušné pozorovacie uhly. Podsvietenie je dostatočne silné, veríme tomu, že smartfón nebude mať problém so slnečnými dňami. My sme si ich počas decembrového testovania veľa neužili.

Veľmi nás teší použité krycie sklíčko. Dobre odoláva odtlačkom a prst po ňom zľahka kĺže. Práve toto dokáže pocit z používania posunúť na úplne inú úroveň.

Vynikajúci systém

Základom pre používateľské rozhranie sa stal operačný systém Android vo verzii Lollipop. Od konkurencie ho odlišuje výrazne upravená nadstavba MIUI 7.0. Nepovažujeme sa za veľkých priaznivcov úprav od výrobcov, Xiaomi je ale v tomto svetlá výnimka.

Systém v podaní tejto firmy je vyladený perfektne, reakcie sú okamžité, ponuka jednoduchá a prehľadná. Dovolíme si tvrdiť, že výrobca odviedol omnoho lepšiu prácu ako Samsung s TouchWizom či HTC s rozhraním Sense. Dokonca ani v porovnaní s čistým Androidom by sme sa automaticky nepriklonili k základu od Google, a to už je čo povedať. MIUI je jeden z najlepších argumentov, prečo si Redmi Note 3 kúpiť.

. . . .

Systém je jedným z najväčších plusov. Treba iba doladiť menšie muchy

Samozrejme, drobné muchy sa nájdu. Treba sa zmieriť s tým, že výrobca pripravil vlastný obchod s aplikáciami či témami, pričom po ich otvorení na nás číha jeho materinský jazyk. Týchto appiek sa nedá tak ľahko zbaviť, pravdepodobne si tak v ponuke budete musieť vyčleniť jednu zložku na zbytočnosti.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE

Zatiaľ nevieme, do akej miery toto dokáže v budúcnosti zmeniť slovenská či česká lokalizácia. Nateraz sa musíme uspokojiť s angličtinou. Pre pokročilejších používateľov ale takéto záležitosti nebudú predstavovať najmenší problém.

. . . .

Predinštalovaných appiek nie je málo, časť z nich ale nie je použiteľná kvôli jazykovej bariére - Ponuka zatiaľ v slovenčine nie je

Pre tých menej pokročilejších je, mimochodom, určený takzvaný Lite mód. Obrovské ikony s najdôležitejšími funkciami je vidieť zďaleka, mobil je preto vhodný aj pre seniorov či ľudí s horším zrakom. Detský mód zase zakáže vybrané aplikácie, ratolesti sa tak nedostanú na miesta, na ktorých nemajú čo hľadať.

. . . .

K dispozícii je detský mód i takzvaný Lite mód. Ten určite poteší ľudí so slabším zrakom

Počas používania sme sa nestretli s jediným zamrznutím či spadnutím aplikácie, iným problémom sme sa však nevyhli. Spočiatku sme nemohli inštalovať základné aplikácie ako Messenger či prehliadač Chrome, Play Store sa tváril, že je Note 3 nekompatibilný. Po odklikaní niekoľkých povolení sa situácia vyriešila. Treba mať na pamäti, že mobil nie je po rozbalení vybavený službami od Google, vrátane Play Store.

. . . .

Mobil má vlastné virtuálne obchody s aplikáciami, ich hlavná nevýhoda je ale zrejmá

Toto mnohí považujú za samozrejmosť, avšak v tomto prípade treba príslušnú aplikáciu vrituálneho obchodu vlastnoručne dohľadať a na mobil nainštalovať. Nie je to nič používateľsky prívetivé.

Zamrzeli tiež ťažkosti s aktualizáciou, ktorá by nám viac poodhalila aktuálne možnosti systému. Mobil sa sťažoval na problémy s konektivitou na viacerých sieťach, pričom však bolo pripojenie stabilné a funkčné. Škoda.

Taký normálny foťák

Dátové prenosy zvláda novinka v sieťach tretej generácie. Do LTE siete sa však na väčšine územia nepripojíte. Mobil totiž nepodporuje 800 MHz frekvenciu, na ktorej budujú rýchlu sieť všetci operátori s výnimkou 4ky. 4G vám môže fungovať iba vo väčších mestách, kde sa používa frekvencia 1 800 MHz, s ktorou mobil problém nemá.

Samozrejmosťou je Wi-Fi vrátane funkcie Wi-Fi Direct, či lokálne prenosy cez Bluetooth vo verzii 4.1. NFC sa, žiaľ, nekoná, pripravený je ale infračervený port pre ovládanie domácich spotrebičov.

. . . .

Mobil má infračervený port, dajú sa s ním teda ovládať spotrebiče. Predinštalovanej appke ale asi rozumieť nebudete - Namiesto predinštalovaného prehliadača budete zrejme siahať po inom riešení

Predinštalovaný internetový prehliadač je na úvod ovenčený čínskymi záložkami, okrem dvoch sa ich však dá ľahko zbaviť. Napriek tomu sme radšej siahli po aplikáciách tretích strán, je ich kopec.

Z pohľadu multimédií nás najviac zaujíma fotoaparát. Xiaomi používa 13Mpx snímač so svetelnosťou f/2.2, automatickým zaostrovaním a dvojtónovým LED bleskom. Nechýba HDR režim, panoráma ani niekoľko zaujímavých filtrov a efektov. Manuálny režim toho veľa neumožňuje, v tejto triede to ale neprekáža.

Fotoaparát ponúkne všetko, čo by ste od neho očakávali Fotoaparát ponúkne všetko, čo by ste od neho očakávali

Rozhranie je inak veľmi jednoduché, reakcie na spúšť sú prakticky okamžité a výsledné snímky sú zdravo priemerné. Mrzí nás, že sme nemohli foťák otestovať aj za lepších svetelných podmienok, s tými horšími si ale Redmi Note 3 poradil dobre. Iba od dvojtónového blesku sme očakávali lepšie prispôsobenie sa podmienkam.

Video zhotovujeme v maximálnom rozlíšení FullHD, a to pri frekvencii 30 snímok za sekundu. Mobil drží krok aj so selfie trendom, predná kamera zhotoví 5Mpx fotky.

Xiaomi Redmi Note 3: Testovacia fotografia Xiaomi Redmi Note 3: Testovacia fotografia

Viac ukážkových fotografií nájdete v galérii >>>

Poriadna batéria

Výdrž batérie ovplyvní aj výkon, ktorý zo seba musí mobil vydávať Výdrž batérie ovplyvní aj výkon, ktorý zo seba musí mobil vydávať Celý tento kolos zásobuje akumulátor s kapacitou až 4 000 mAh. Nie je to rekord, ale rozhodne ide o nadštandard. Pri striedmejšom používaní sme nemali problém udržať mobil pri živote dva dni. Vyššie pracovné nasadenie ale bude stále znamenať každovečerné vysávanie energie cez nabíjačku, i keď možno k večeru ešte ostane pár percent kapacity nazvyš.

V balení nenájdeme koncovku nabíjačky, iba MicroUSB kábel. Ak ste zvyknutí svoj starý mobil predať v kompletnom balení, treba si na to dať pozor. Na druhej strane však poteší možnosť rýchleho nabíjania. Na 70% kapacity sa vieme dostať asi za 45 minút.

Hodnotenie: Tento sa naozaj oplatí

Máloktorý smartfón nás tento rok oslovil tak, ako práve Xiaomi Redmi Note 3. A to nám rukami prešli aj násobne drahšie zariadenia. Ak ste presvedčení o jeho kúpe, budete musieť čeliť cenovej dileme. Z Číny sa dá slabšie vybavený model kúpiť za necelých 160 eur, čo je fantastická ponuka. Ani variant s 32GB pamäťou sa nemusí dostať cez dve stovky bez dane a colných poplatkov. Ak ale chcete držať v ruke slovenský doklad o kúpe, pripravte sa na zhruba 50% prirážku.

Aj s horším scenárom ale stále ide o vynikajúcu kúpu. Solídne hardvérové parametre podčiarkuje stabilný a svižný systém. Príjemným bonusom je snímač odtlačkov či batéria so schopnou kapacitou. Treba sa iba povzniesť nad nedostatky, spojené s exotickým pôvodom. Tie by ale pokročilejším majiteľom nemali robiť vrásky.

Najvážnejším konkurentom bude celkom isto OnePlus X. Ten má zatiaľ eso v rukáve v podobe oficiálnej distribúcie. Treba si zaň však pár desiatok eur priplatiť a zmieriť sa s menším displejom a absenciou senzora odtlačkov.

Smartfón na testovanie zapožičal internetový obchod Beryko.sk.

V skratke

Smartfón s nadštandardným pomerom ceny k výkonu. Zatiaľ čo cenou sa radí do strednej triedy, parametre ho vystreľujú podstatne vyššie.

Kovové telo, senzor odtlačkov či dobre vyladený systém bohato kompenzujú drobné nedostatky.

Dôležité prednosti

  • Kvalitná konštrukcia
  • 5-palcový FullHD displej
  • Senzor odtlačkov
  • Systém Android s nadstavbou MIUI
  • Rýchle reakcie
  • Batéria s kapacitou 4 000 mAh

Hlavné nedostatky

  • Chýba slot pre pamäťové karty
  • Nepodporuje LTE na frekvencii 800 MHz
  • Zatiaľ bez slovenskej lokalizácie
  • Bez podpory NFC

. .

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.