Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Smartfóny si dovoľujú stále viac, rýchlo sa zlepšujú

Múdrym telefónom môžete snímať silu dotyku, premietať filmy a šoférovať auto.

Využiteľnosť smartfónov sa v posledných rokoch stala fenoménom. Hoci sa tieto malé prístroje dajú použiť skoro na všetko, na čo si spomenieme, vývoj smeruje k ďalšiemu rozširovaniu ich funkčnosti.

Smartfóny zdokonalili základné funkcie

Telefóny Apple začali snímať nielen dotyk, ale aj jeho silu. Tým zjednodušili ovládanie zariadení a rozšírili možnosti pre vývojárov aplikácií. Je síce pravda, že ako prvý túto technológiu ukázal Huawei, smartfóny s Force Touch displejom ale nedokázal priniesť na trh.

Spoločnosť Lenovo si zjednodušenie ovládania predstavuje inak. Do smartfónu integrovala premietaciu technológiu, ktorá ľubovoľnú voľnú plochu premení na virtuálny dotykový displej alebo malé domáce kino.

Video: Smartfón s premietacou technológiou. (zdroj: Lenovo)

Samsung tiež nezaspal a uviedol prvý smartfón s advanced tri-band LTE agregáciou. Tá umožňuje sťahovať rýchlosťou 300 Mb/s, teda až štvornásobne rýchlejšie ako bežné LTE technológie.

Virtuálnu realitu vieme na smartfónoch prehliadať pomocou rôznych zariadení ako Google Cardboard, Samsung Gear VR, alebo VR Kit. Relevantného obsahu je však žalostne málo, preto sa Google snaží pomocou novej aplikácie Google Cardboard Camera podnietiť používateľov mobilných telefónov, aby ho vytvorili viac.

Smartfón ako príručné PC, ale nie najmenšie

Výkonnosť smartfónov je dostatočná na to, aby v mnohých ohľadoch zastúpili stolné počítače alebo notebooky. Kvôli absencii myši a veľkej klávesnice sú však tieto zariadenia na niektoré úkony stále trochu ťažkopádne. Na pomoc prichádza funkcia Continuum, ktorá z nich dokáže urobiť naozajstný počítač.

Šikovné doplnky a sofistikované aplikácie premieňajú smartfóny na príručné medicínske zariadenia odhaľujúce riziká alebo nástup rôznych chorôb. Iné zase budú môcť kontrolovať čerstvosť potravín, množstvo pesticídov v nich alebo kvalitu vzduchu v mestských aglomeráciách.

Smartfón riadi auto

Schopnosť telefónu diaľkovo ovládať širokú škálu zariadení je v súčasnosti samozrejmosťou. Šoférovanie auta alebo ovládanie bicykla napriek tomu zostávajú kuriozitami. Celkom prekvapujúca je skutočnosť, že smartfóny by mohli nahradiť drahú technológiu na ovládanie autonómnych áut alebo iných robotov.

Video: Šoférovanie auta pomocou smartfónu (zdroj: LandRover)

Z Ázie prišli ďalšie vylepšenia, ktoré tesne nestihli záver roka a očakávame ich takpovediac každým okamihom. Spoločnosť Xiaomi zabudovala do telefónu technológiu od Qualcommu na ultrazvukové snímanie odtlačkov prstov, ktorá správne zosníma aj špinavé alebo mokré prsty.

Samsung pre zmenu ukuchtil patentovaný skladací telefón a Intel vyvinul 3D kameru pre smartfóny, ktorá sa už využíva v projekte Google Tango na snímanie okolitého sveta v troch dimenziách.

Čo urobilo radosť

Všetkých poriadkumilovných majiteľov smartfónov určite potešila správa z ďalekého Japonska. Smartfóny sa už dajú vyrobiť tak, aby boli umývateľný nielen vodou, ale aj mydlom.

Video: Dôkladná očista smartfónu mydlom

A slovenských podnikateľov dozaista potešila správa, že smartfón môžu od roku 2015 využiť ako virtuálnu registračnú pokladnicu, na ktorej nemusia robiť denné uzávierky.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.