Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Lenovo Vibe X3: Na záver ten najlepší

Vydarená novinka z Číny teší kvalitným zvukom, 3 GB pamäte RAM či 21Mpx foťákom.

Aj keď je Lenovo silným hráčom na mnohých svetových trhoch, v jeho ponuke už dlhší čas chýba priamy konkurent pre top modely. Nesťažujeme sa, strednú či nižšiu strednú triedu okupuje táto značka veľmi úspešne a aj ohlasy zákazníkov sršia pozitívami. Na nadupané smartfóny sa ale zvyčajne tešíme o niečo viac, Vibe X3 bol preto v redakcii netrpezlivo očakávaný. Čo ponúkne?

Opäť iný

Smartfónov, ktoré by sa dizajnom vryli do pamäte, sme sa za posledné roky od Lenova veľa nedočkali. Podarilo sa to modelu Vibe X2, pri pohľade zboku na ňom vynikali netradičné vrstvy. Vibe X3 je možno menej originálny, ale stále nie tuctový. Zaujímavý matný povrch zadnej strany dopĺňa kovové lemovanie či výrazné mriežky reproduktorov vpredu. Navyše, biela farba mu sekne.

. . . .

Vibe X3 vyzerá v bielej veľmi dobre, predáva sa však aj čierny variant

Pevnosť konštrukcie je príkladná, privítali by sme ale lepšie tvarovanie. Kov síce pôsobí elegantne, no ostrejšie hrany nie sú pri dlhšej práci príjemné. Nepomôže ani zaoblená zadná strana. Z ergonómie ešte kúsok uberie vyššia hmotnosť 175 gramov.

. . . .

V lemovaní s ostrejšími hranami nachádzame štandardné prvky. Nenahmatávajú sa najľahšie

Rýchly a spoľahlivý senzor

Oválny útvar na zadnej strane nám na krátku chvíľu pripomenul LG G4. Lenovo doň však nevtesnalo klávesy, patrí fotoaparátu a snímaču odtlačkov. A ten sa vydaril, funguje spoľalivo a rýchlo. Prst stačí priložiť na zlomok sekundy, nie je pritom potrebné ani oživovať displej tlačidlami. Mobil sa odomkne ihneď.

Pokrivkáva iba softvérová stránka. Nastavenie odomykania odtlačkom je v ponuke umiestnené mimo ostatných možností, čo nie je veľmi logické. Senzor by si zaslúžil aj ďalšie doplnkové funkcie. Takto je dostupné iba snímanie fotiek priložením prsta, čo je pri fotení na šírku úplná zbytočnosť.

Senzor odtlačkov funguje spoľahlivo, zaslúžil by si aj funkcie navyše Senzor odtlačkov funguje spoľahlivo, zaslúžil by si aj funkcie navyše

Rozumné parametre

Lenovo Vibe X3 sa môže púšťať do boja s omnoho drahšími zariadeniami, aj keď to tak pri pohľade na hardvérové parametre nevyzerá. Škrty sú rozumné, pričom nedegradujú dobrý používateľský zážitok. Príkladom je 5,5-palcový displej, ktorý ponúka „iba“ FullHD rozlíšenie, aj keď konkurencia už ukázala viac.

Takúto hodnotu ale snáď nikto nemôže považovať za nepostačujúcu. Hustota bodov 401 ppi hovorí za všetko a, naopak, bonusom je potom teoreticky lepšia výdrž batérie. Kritiku si nezaslúži ani za podanie farieb či pozorovacie uhly, počas slnečných dní by sme si však vedeli predstaviť lepšiu čitateľnosť.

Displej nepotrebuje vyššie rozlíšenie, FullHD plne postačuje Displej nepotrebuje vyššie rozlíšenie, FullHD plne postačuje

Vo vnútri zariadenia pracuje šesťjadrový procesor (štyri jadrá s taktom 1,2 GHz a dve s taktom 1,8 GHz), Lenovo siahlo po čipsete Snapdragon 808 a grafike Adreno 418. Opäť to nie je úplná špička ponuky, ale záleží na tom, pokiaľ je pohyb v systéme plynulý?

Čisto a svižne

Svoj podiel na svižnom chode Androidu 5.1 majú aj 3 GB pamäte RAM. V prvom rade ale treba poďakovať za to, že bol systém zbavený mnohých výrazných úprav. Teraz sa viac ponáša na čistý Android a tomu zodpovedá aj jeho spoľahlivosť. Mimochodom, ak čakáte skorú aktualizáciu na Marshmallow, sklameme vás. Potrvá to ešte pár mesiacov.

. . . .

Zatiaľ si musíme vystačiť so starším Androidom 5.1, na 6.0 budeme čakať. Predbežne do leta

Zmenšenie zobrazovacej plochy je šikovná vec Zmenšenie zobrazovacej plochy je šikovná vec Čistejší systém nás neochudobnil o tie funkcie, ktoré považujeme za užitočné. Tak napríklad, jednoduchým gestom zmenšíme zobrazovanú plochu tak, aby sa dal smartfón ovládať jednou rukou. Dvojitým poklepaním displej odomkneme, prípadne dvojitým stlačením ovládača hlasitosti kedykoľvek zhotovíme rýchlu snímku.

Nezabudlo sa ani na niekoľko doplnkových aplikácií, užitočný je určite Skype, Evernote či diaľkový ovládač spotrebičov Peel. Naopak, bez webového prehliadača UC Browser či bezpečnostného balíku McAfee by sme sa zaobišli. Tak či onak, appky sa dajú ľahko vymazať, je to iba o pár kliknutiach navyše.

Čo nám na systéme oprávnene prekáža, je miestami zlý preklad. Týmto Lenovo trpí už dlhú dobu a aj keď sa zlepšuje, ide to len veľmi pomaly.

Z pohľadu dátovej konektivity má Vibe X3 plnú výbavu, nechýba HSPA a ani LTE Cat6 (300/50 Mbps). Bluetooth je prítomný vo verzii 4.1, nezabudlo sa ani na NFC a dokonca ani na infračervený port.

. . . .

V hornej hrane smartfónu je drobné okienko infračerveného portu, čo z neho robí ovládač na domáce spotrebiče - Prehliadač Chrome sa nám zdá byť rozumnejšou voľbou ako pribalený UC Browser

Kvalitný hluk

Zvukový výstup sa dá dodatočne upraviť, veľké rozdiely ale nečakajte Zvukový výstup sa dá dodatočne upraviť, veľké rozdiely ale nečakajte Ak sa novinka od Lenova niečím výraznejšie odlišuje od konkurencie, sú to reproduktory na prednej strane.

Značka Dolby Atmos sľubuje výborné výsledky, i keď sme sa v minulosti už viackrát poučili o tom, že samotný nápis veľa neznamená. To nie je prípad Vibe X3, z mriežok nad a pod displejom plynie prekvapivo kvalitný a hlasný zvuk.

Isteže, stále je to maximálne na príjemnejšie sledovanie krátkych videí a nie na počúvanie hudby, ak máte aspoň ako-tak citlivý sluch. Ale poteší. Aj pribalené slúchadlá patria k tým kvalitnejším...

Potrebuje svetlo

Z fotoaparátu máme rozporuplné pocity. 21Mpx senzor od Sony vyzerá lákavo, rovnako ako aj množstvo doplnkových funkcií či inteligentný režim. Za svetla sú výsledky dobré, no akonáhle svetla ubudne, kvalita rapídne klesá.

Senzor má na svedomí Sony, dvojtónový blesk poteší Senzor má na svedomí Sony, dvojtónový blesk poteší

Inteligentný režim si zväčša poradí s okolitými podmienkami dobre, pokročilejší používatelia môžu siahnuť po manuálnom. Ten umožní nastaviť rýchlosť uzávierky, zaostrenie, vyváženie bielej i citlivosť ISO. Poteší aj zopár doplnkov, ako napríklad selfie panoráma, spomalené a zrýchlené video či špeciálne nočné režimy. Smartfón zvláda zhotoviť 4K video, a to do frekvencie 30 snímok za sekundu.

. . . .

Mobil ponúkne pri fotení množstvo doplnkových funkcií

Solídna multimediálna výbava si vypýta aj poriadnu batériu. Vibe X3 dostal do daru akumulátor s kapacitou 3 600 mAh, ktorý ho pri živote udrží jeden celý deň náročnejšieho používania. Tým, ktorí od smartfónu nie sú úplne závislí, bude nabíjačka stačiť každý druhý večer.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE

Dobrou správou je, že mobil podporuje Quick Charge vo verzii 2.0. To v teoretickej rovine znamená nabitie na 60 percent kapacity len za polhodinu.

Lenovo Vibe X3: Testovacia fotografia Lenovo Vibe X3: Testovacia fotografia

Viac ukážkových fotografií nájdete v galérii >>>

Hodnotenie: Chce to atraktívnejšiu cenu

Lenovo Vibe X3 môže konkurovať drahším zariadeniam od Samsungu, HTC, LG či Sony, aspoň v rovine dobrého používateľského zážitku. Jeho uvádzacia cena okolo 450 eur ale nie je príliš atraktívna. Dokonca aj Samsung Galaxy S6 sa už dnes dá v e-shopoch kúpiť lacnejšie, a to aj v slovenskej distribúcii. Nehovoriac o partizánovi všetkých ponúk, OnePlus 2.

Aj keď máme teda pred sebou najlepšie Lenovo, aké si dnes môžeme kúpiť a zanechalo v nás veľmi dobrý dojem, zrejme by sme si vybrali konkurenciu. Aspoň kým cena neklesne pod štyri stovky, čoho sa snáď dočkáme v dohľadnej dobe.

V skratke

Aktuálne najlepší smartfón od Lenova, ktorého hlavnými devízami sú kvalitné stereoreproduktory, foťák od Sony či vydarený senzor odtlačkov prstov na zadnej strane. Hanbiť sa nemusí ani za hardvérovú výbavu, šesťjadrový procesor a 3 GB pamäte RAM bohato stačia na plynulý chod systému Android.

Cena 450 eur sa nám ale nezdá byť výnimočne výhodná.

Dôležité prednosti

  • Kvalitné vyhotovenie
  • 5,5-palcový FullHD displej
  • Svižný chod systému
  • Vydarený senzor odtlačkov
  • Výkonné stereo reproduktory

Hlavné nedostatky

  • Horšie snímky pri slabom svetle
  • Miestami zlý preklad
  • Cena mohla byť nižšia

. .

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.