Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mobilná aplikácia od Slovákov pomohla zlepšiť výsledky pacientov bez zmenenej liečby

Malé zmeny vo výsledkoch naznačili potenciál. Informatici chcú pomôcť doktorom pri rozhodovaní o terapii.

Mobilné aplikácie v spojení s lekármi dokážu zlepšiť zdravotný stav chorých bez toho, aby museli upravovať liečebný proces. Vyplýva to zo slovenského výskumu, ktorý sledoval vplyv telemedicíny na kvalitu života cukrovkárov. O výsledkoch informovala Slovenská technická univerzita v tlačovej správe.

Okamžité upozornenie doktora

Telemedicínský kit použitý pri výskume (zdroj: STU) Telemedicínský kit použitý pri výskume (zdroj: STU)
Do projektu sa zapojilo 400 pacientov vo veku od 18 do 50 rokov z celého Slovenska, ktorí dostali takzvaný telemedicínský kit. Obsahoval smartfón, dátový balíček, teplomer a glukomer s Bluetooth pripojením a údaje potrebné na pripojenie do softvéru.

Do mobilu alebo počítača diabetici zadávali osem parametrov – hodnoty glykovaného hemoglobínu namerané z krvi, tlak, užívanie liekov, stravovacie návyky, fyzickú aktivitu, pocitový fyzický stav, hmotnosť a obvod pása. Štandardne sa uvádzajú do diabetického denníka a lekár ich vidí len pri kontrole v ambulancii.

Mobilnú i webovú aplikáciu vyvíjala Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v spolupráci s firmami z IKT sektora. „Softvér zadané parametre vyhodnocoval a zaraďoval lekárom do troch pásiem, čím uľahčil ich sledovanie a vyhodnocovanie,“ oboznamuje STU.

Ak sa údaje dostali do červenej zóny, doktor dostal upozornenie o prekročení hraničných hodnôt a zhoršení zdravotného stavu pacienta.

Malý pokrok za krátky čas

Hodnoty glykovaného hemoglobínu u pacientov s diabetom 1. typu po šiestich mesiacoch od začiatku štúdie ukázali zlepšenie zo 7,55 na úroveň 7,21. U pacientov s cukrovkou 2. typu pokles predstavoval zo 6,98 na 6,56.

Ilustračná snímka (zdroj: TASR) Ilustračná snímka (zdroj: TASR)
„Aj keď sa zdá zlepšenie malé, z medicínskeho hľadiska je to úspech, pretože k nemu došlo za šesť mesiacov a bez zmeny terapie, len s dôslednejším a priebežným zapojením pacientov do manažmentu svojej cukrovky,“ informoval Peter Jackuliak z V. internej kliniky Lekárskej fakulty UK a univerzitnej nemocnice v Ružinove.

Výskum pomohol aj programátorom v oblasti, ako majú vyzerať telemedicínske aplikácie. „Najlepšou cestou je keď spolu komunikujú samotné zariadenia, ako to bolo pri údajoch o tlaku a hodnotách glykémií, ktoré si aplikácia sťahovala z prístrojov sama cez Bluetooth rozhranie,“ skonštatoval Fedor Lehocki z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.

Vedci chcú preto hľadať ďalšie zjednodušenia pre zadávanie údajov a nové prístupy v analýze dát. Pracovať majú tiež na zefektívnení a zjednodušení práce lekárov. Okrem upozornení na prekročenie hraničných hodnôt plánujú, aby systém ponúkal podporu pri rozhodovaní o terapii.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.