Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kúpa elektronickej diaľničnej známky cez mobilnú aplikáciu: Ako na to

Zakúpenie novej diaľničnej známky cez smartfón nezaberie viac ako 5 minút.

Blížiaci sa koniec januára so sebou roky prinášal nepríjemný stres pre mnohých vodičov. Tí sa snažili na čerpacích staniciach kúpiť diaľničnú známku na nový rok, no zásoby boli často beznádejne vypredané.

Tento problém Ministerstvo vnútra SR adresovalo projektom elektronickej známky. Zakúpiť sa dá nielen prostredníctvom webu či v kamenných predajniach, ale aj pomocou jednoduchej mobilnej aplikácie v priebehu niekoľkých minút. Prinášame vám stručného sprievodcu týmto procesom.

Za pár minút, na pár dotykov

Základom je stiahnutie mobilnej aplikácie s názvom eZnamka, ktorá je zadarmo dostupná pre operačné systémy iOSAndroid. Jej veľkosť je približne 43 MB v prípade systému od Apple a 20 MB v prípade Androidu. Po inštalácii nás víta úvodná obrazovka s možnosťou prihlásenia alebo registrácie. Keďže ide o náš prvý nákup elektronickej diaľničnej známky, volíme možnosť vytvorenia účtu.

 

Android

iOS

Windows Phone

eZnamka

Stiahni

Stiahni

N/A

. . . .

Úvodná obrazovka registračného procesu - Validačný kód nám bol doručený ešte pred dokončením registrácie

K tomuto úkonu potrebujeme zadať svoje telefónne číslo v medzinárodnom formáte, na ktoré bude zaslaný overovací kód. Rovnako je nutné zvoliť aj heslo. Po úspešnom dokončení týchto krokov prebehne automatické prihlásenie. V tomto momente máme na výber pridanie už existujúcej známky do aplikácie alebo kúpu novej.

Znamka: Úvodná obrazovka aplikácie

Po zvolení možnosti Zakúpiť novú eZnámku vyberáme typ vozidla a známky. V ponuke je kúpa ročného, mesačného alebo 10-dňového oprávnenia na jazdu po rýchlostných komunikáciách.

Pre správnu registráciu je nutné zadať evidenčné číslo vozidla a krajinu, v ktorej je automobil zaregistrovaný. Na zadanú e-mailovú adresu bude odoslané potvrdenie o zaplatení.

. . . .

Výber typu vozidla a dĺžky platnosti elektronickej známky - Zadanie EČV a krajiny registrácie vozidla

Pre kontrolu správnosti zadaných údajov nám ešte aplikácia zobrazí súhrn objednávky. V ďalšom kroku sme presmerovaní na zabezpečenú platobnú bránu Poštovej banky, ktorá podporuje karty Visa, Visa Electron, Maestro a MasterCard.

. . . .

Sumár objednávky - Pohľad na platobnú bránu integrovanú do aplikácie

Proces platby sa nijak nelíši od tradičného spôsobu úhrady kartou na internete. Stačí tak zadať meno držiteľa karty, jej číslo, dátum konca platnosti a bezpečnostný CVC kód, ktorý sa nachádza na zadnej strane.

V prípade úspešného dokončenia nájdeme novú známku priamo na úvodnej obrazovke. Pripomíname, že pomocou mobilnej aplikácie je možný nákup elektronických diaľničných známok aj pre viacero vozidiel, prípade pridanie tých, ktoré sme už zakúpili na webe.

. . . .

V našom prípade prebehlo všetko bez problémov - Platnosť elektronickej známky je možné overiť zadaním EČV do rozhrania aplikácie

Pre pokoj v duši je možná aj kontrola platnosti eZnámky. Stačí zadať evidenčné číslo vozidla a opísať kód z obrázku. Ak vozidlo disponuje týmto elektronickým dokladom, mobilný softvér zobrazí dátum, dokedy je platný.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE

Chýbajúca optimalizácia

Aj keď je samotný proces jednoduchý, aplikácia eZnamka sa občas správa nevyspytateľne. Prvým nedostatkom je chýbajúca optimalizácia pre iPhony s väčšími displejmi, takže klávesnica a ďalšie prvky v rozhraní sú neprirodzene veľké. Stretli sme sa aj s pádmi a mrznutím aplikácie, pomohlo iba natvrdo ju vypnúť a opäť spustiť.

Podobné neduhy sprevádzajú aj verziu pre systém Android. Hodnotenie tohto softvéru naznačuje, že nie sme zďaleka jediní, kto na neduhy narazil.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.