Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oracle: Tržby Googlu z Androidu presiahli 31 miliárd. Chceme podiel

Google údajne využil pri tvorbe Androidu upravenú verziu jazyka Java bez vedomia Oraclu. Ten teraz žiada finančnú kompenzáciu.

Systém Android podľa právnika firmy Oracle Googlu utŕžil viac ako 31 miliárd dolárov (približne 29 miliárd eur), pričom zisk dosiahol až 22 miliárd (vyše 20 miliárd eur). Kalifornská firma však údajne porušila autorské práva, za čo Oracle žiada odškodnenie v hodnote jednej miliardy dolárov (925 miliónov eur). Informáciu priniesol portál Law360.com.

Predmetom sporu je od jeho začiatku v roku 2010 neoprávnené využívanie jazyka Java a jeho API. Keďže licencia Androidu je zdarma, peniaze, ktoré Google vďaka systému zarobil, pochádzajú z reklám a obchodu Google Play.

Google sa voči tvrdeniam Oraclu ohradil a spochybnil presnosť uvedených údajov. Podľa právnika spoločnosti  sa totiž príjmy z mobilného systému neevidujú samostatne, ale iba ako súčasť celkového obratu.

„Tieto neverejné finančné informácie sú veľmi citlivé a ich zverejnenie by mohlo mať výrazne negatívny dopad na podnikanie Googlu,“ dodáva právnik firmy. Akým spôsobom sa Oracle dostal k svojim číslam tak zostáva nateraz nejasné.

(1 EUR = 1,0808 USD)

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.