Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

EÚ: Televízia uvoľní pásmo 700 MHz pre LTE

Návrh reflektuje situáciu prudkého nárastu mobilných zariadení pripájajúcich sa na internet.

O pásme 800 MHz, na ktorom operátori budujú LTE siete, sa pred aukciou hovorilo ako o digitálnej dividende. Dnes sa začína hovoriť o nasledníkovi. Európska komisia si je totiž vedomá potreby koordinovaného využívania spektra a navrhuje vyčlenenie ďalšej časti pre mobilné služby.

Práve pre ne má byť do roku 2020 uvoľnená časť spektra v pásme 700 MHz (694-790 MHz). Zvyšok pásma v spektre 470-694 MHz zostane dostupný predovšetkým pre audiovizuálne služby.

Plány pokrytia do roku 2017

Dôvod je zrejmý – je potrebné uspokojiť hlad po dátach. Podľa odhadov má dátová prevádzka do roku 2020 narásť osemnásobne. Komisia navrhuje, aby pásmo 700 MHz bolo vo všetkých krajinách EÚ pridelené bezdrôtovému širokopásmovému prístupu najneskôr do 30. júna 2020.

Ak chcú členské štáty dohodu dodržať, musia do konca júna 2017 prijať a zverejniť svoje vnútroštátne plány pokrytia siete a uvoľnenia pásma. Do konca rovnakého roku budú taktiež musieť uzatvoriť dohody o cezhraničnej koordinácii.

Komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther H. Oettinger k návrhu uviedol: „Ak je naším cieľom vysokokvalitný mobilný internet pre všetky prístroje pre každého a kdekoľvek, nepôjde to bez modernej infraštruktúry a pravidiel. Týmto návrhom chceme dokázať, že môžeme mať oboje: dynamicky sa rozvíjajúce audiovizuálne odvetvie a spektrum, ktoré potrebujeme pre technológiu 5G. Pásmo 700 MHz bude ideálne pre nové sľubné obory, napríklad prepojené automobily a internet vecí.“

Francúzsko a Nemecko už využitie pásma 700 MHz pre mobilné služby povolili. V štyroch členských štátoch (Dánsku, Fínsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve) sa rysujú plány na prerozdelenie pásma  počas nasledujúcich rokov.

Teória

Pásmo ultra krátkych vĺn (UKV) tvoria kmitočty 470-790 MHz. V súčasnosti je využívané pre digitálne televízne vysielanie a bezdrôtové mikrofóny. V Európe dochádza k výraznému nárastu dopytu po bezdrôtových širokopásmových službách. Je to najmä dôsledkom sledovania videa na mobilných zariadeniach.

Narastajúci prenos mobilných dát vytvára tlak na aktuálnu kapacitu sietí a na dopyt po dodatočnom spektre. Návrh Európskej komisie poskytuje širokopásmovému prístupu viac spektra v pásme 700 MHz. Zároveň chce zachovať európsky audiovizuálny model, ktorý ponúka bezplatné nekódované vysielanie.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.