Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

iPhone vie paralyzovať obyčajná zmena dátumu

Systém iOS obsahuje chybu, kvôli ktorej je možné v priebehu pár sekúnd jednoducho poškodiť novšie zariadenia. Apple sa k nej zatiaľ nevyjadril.

Milovníkom experimentov a ničenia vlastných zariadení sa podarilo objaviť zásadný softvérový problém, ktorý sa dotýka systému iOS od verzie 8.0 a vyššie. Podľa dostupných informácií sa zdá, že je prítomný len na iPhonoch, iPadoch či iPodoch Touch so 64-bitovými procesormi (A7, A8, A8X, A9, A9X).

V praxi to znamená, že jednoduchou zmenou dátumu v nastaveniach je možné poškodiť akékoľvek „novšie“ zariadenie s iOS.

Celý proces likvidácie smartfónu týmto spôsobom zdokumentoval odvážlivec Zach Starley na videu, ktoré následne zverejnil na YouTube.

Video slúži ako demonštrácia. Dôrazne vás upozorňujeme, aby ste nasledovný postup sami neaplikovali, redakcia nenesie zodpovednosť za akékoľvek problémy spojené s jeho reprodukciou.

Doplnené v nedeľu o 17:55: Na internete sa medzičasom objavilo aj pravdepodobné riešenie problému. Spolu s technickým objasnením tohto správania ho prinášame v samostatnom článku.

Späť do minulosti

Zariadenia s iOS, ktoré sú postihnuté touto chybou, je možné permanentne poškodiť za niekoľko sekúnd. Stačí len v nastaveniach systému zmeniť dátum na 1. január roku 1970. Po následnom reštarte zostane iPhone či iPad „visieť“ na štartovacej obrazovke.

Nepomôže ani prepnutie do diagnostického módu a následná obnova OS prostredníctvom káblového pripojenia k počítaču a softvéru iTunes.

Internetom kolujú kvantá teórií, čo toto správanie zapríčinilo. Ako najpravdepodobnejší sa zdá scenár, ktorý popisujú používatelia portálu Reddit v dedikovanom vlákne o probléme.

Podľa indícií zmena dátumu spôsobí, že „vnútorné hodiny“ zariadenia z neznámeho dôvodu zapíšu hodnotu nižšiu ako nula. To vyústi do poškodenia firmvéru. Apple sa zatiaľ k celej veci oficiálne nevyjadril.

Niektorí majitelia, ktorí týmto spôsobom odpísali svoje smartfóny hlásia, že ich zariadenia sa po niekoľkých hodinách opäť prebrali k životu a mohli následne zmeniť dátum. Ako možné riešenie sa ponúka aj výmena karty SIM. Mnohí experimentátori však zostali visieť vo vzduchoprázdne a nepomáha ani jeden z uvedených postupov.

Satirický obrázok láka na aplikovanie postupu. Buďte pozorní a neskúšajte ho (zdroj: 9to5Mac Forum) Satirický obrázok láka na aplikovanie postupu. Buďte pozorní a neskúšajte ho (zdroj: 9to5Mac Forum)

V podobných situáciách sa nezaprie internetová komunita, na svete sa tak objavili aj prvé vtipy na túto tému. Jeden zo škodoradostných obrázkov sa snaží používateľov nachytať, pričom chybu v systéme označuje len za „easter egg“ od Apple.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.