Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ohybný smartfón ovládaný ohýbaním a multidotykom

Flexibilné displeje prinášajú nové spôsoby ovládania smartfónov.

Výskumníci z Human Media Lab (HML) vyvinuli prototyp plnofarebného ohybného smartfónu ReFlex, ktorý používateľ ovláda kombináciou multidotyku a ohýbania. Informáciu zverejnili na webe HML.

ReFlex pracuje so systémom Android 4.4 a využíva dotykový ohybný OLED displej LG s rozlíšením 720p. Snímače ohybu sú umiestnené za displejom. Reagujú na silu, akou používateľ ohýba obrazovku a generujú tak vstupné údaje pre aplikácie.

Aplikácie sa v novom smartfóne ovládajú ohybom (zdroj: HumanMediaLab) Aplikácie sa v novom smartfóne ovládajú ohybom (zdroj: HumanMediaLab)

Realistická manipulácia s virtuálnymi objektmi

Tlak a trenie simuluje zariadenie pomocou vibrácií kmitacej cievky. Napríklad ak používateľ pri prezeraní elektronického textového dokumentu ohne prístroj na pravej strane, jeho stránky sa otočia sprava doľava ako pri papierovej knihe. Rýchlosť listovania pritom závisí od veľkosti ohybu.

Používateľ pohybujúce sa stránky pocíti prostredníctvom jemných vibrácií telefónu. Tento spôsob údajne odbremení navigáciu zrakom, pretože používatelia pomocou hmatu odhadnú, približne kde v dokumente sa nachádzajú.

Video: SmartfónReFlex ovládaný dotykom a ohýbaním (zdroj: Human Media Lab)

Pri hre Angry Birds sa ohnutím displeja napne prak. Ako sa guma praku naťahuje, používateľ zaznamená jemné vibrácie. Guma po uvoľnení displeja vystrelí nahnevaného vtáka naprieč obrazovkou a ruky hráča pritom pocítia spätný náraz.

Na trhu do piatich rokov?

Riaditeľ HML Roel Vertegaal považuje ReFlex za úplne nový spôsob fyzickej manipulácie s ohybnými smartfónmi. Predpokladá, že podobné telefóny sa objavia na trhu do piatich rokov.

Dva veľmi podobné koncepty ovládania telefónu však demonštrovala spoločnosť Nokia už v roku 2011. Prvý, Future Lounge, predstavoval ohýbateľný smartfón s bežným tvarom a rozmermi. Druhý vyrukoval s netradične futuristickým dizajnom a bol prezentovaný pod názvom HumanForm.

Video: Koncept mobilu ovládaného ohýbaním Future Lounge z roku 2011 (zdroj: basicthinkingblog)

Video: Futuristický koncept mobilu HumanForm z roku 2011 (zdroj: Nokia N8 FanClub)

Po piatich rokoch však nie sú k dispozícií žiadne informácie o ich ďalšom vývoji.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.