Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nový operátor v Česku už stavia sieť. Špeciálnu a pre 95 % územia

Západní susedia budú mať čoskoro podmienky pre zavádzanie inteligentných domácností a miest.

Ilustračná snímka Ilustračná snímka
V Česku začína budovať sieť nový mobilný operátor. Nezameriava sa ale na hlasové služby či mobilné internetové pripojenie pre ľudí. Priamu cieľovú skupinu predstavujú inteligentné spotrebiče pre domácnosti – internet vecí, píše server MobilMania.cz.

Bezdrôtové služby chystá firma Sigfox, pre ktorú stavia tamojší operátor T-Mobile. Už do konca roka avizuje pokrytie 95 percent celého územia.

Rozširovanie dostupnosti môže napredovať rýchlejšie ako v prípade technológie LTE (4G), pretože na prenos dát stačí rýchlosť 100 bit/s a rovnako oveľa menšia kapacita siete. Zároveň má prevádzkovateľ nižšie prevádzkové náklady.

Technológia sa inštaluje na štandardné mobilné vysielače a umožňuje prenos dát na dlhé vzdialenosti. Nízke energetické nároky majú i pripojené zariadenia.

Zatiaľ prebehla iba trojmesačná skúšobná prevádzka na jeseň minulého roka na niekoľkých vysielačoch v Prahe, keď firmy testovali najmä kvalita pokrytia základňových staníc a prienik signálu do budov. Novinka sa vtedy využila na sledovanie pohybu železničných vagónov a monitorovali voľné parkovacie miesta, informoval T-Mobile v tlačovej správe.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.