Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Volvo chce nahradiť klasické kľúče áut smartfónmi

VIDEO Mobilná aplikácia s digitálnym kľúčom umožní zdieľanie áut. Zvýši sa mobilita zákazníkov.

Volvo sa budúci rok chce stať prvou automobilkou, ktorá bude predávať vozidlá bez klasického kľúča alebo karty. Namiesto nich by mali zákazníci využívať digitálny kľúč v aplikácii pre smartfóny, ktorá im zároveň umožní zdieľanie prístupov k ďalším autám. Volvo chce týmto spôsobom zvýšiť mobilitu svojich zákazníkov. O budúcich plánoch spoločnosť informovala na svojom webe.

Nová mobilná aplikácia spolu s technológiou Bluetooth umožní vykonať všetky úkony ako s klasickými kľúčmi alebo inými bezkľúčovými systémami. Možno otvoriť dvere, kufor či naštartovať.

Otváranie auta pomocou mobilu (zdroj: Volvo) Otváranie auta pomocou mobilu (zdroj: Volvo)

Zdieľanie áut

Pridanú hodnotu však spoločnosť vidí hlavne pri zdieľaní áut. Aplikácia umožní zákazníkom disponovať s viac ako jedným digitálnym kľúčom. Získajú tým prístup k rôznym vozidlám na rôznych miestach a vypožičať si auto kdekoľvek na svete. Po zaplatení sa im digitálny kľúč nahrá do smartfónu a GPS systém lokalizuje správne auto. Obídu tak nepríjemné čakanie v rade spojené s administratívnymi úkonmi v kanceláriách požičovní.

Ak by majitelia áut Volvo chceli svoje auto niekomu požičať, jednoducho zašlú dotyčnej osobe prostredníctvom aplikácie digitálny kľúč.

Video: Volvo testuje použitie smartfónu namiesto kľúča:

Bezpečnosť diaľkovej komunikácie nebude problém

Použitie mobilnej aplikácie na ovládanie prístupov k autu môže vyvolať určité obavy spojené s bezpečnosťou. Riaditeľ Divízie pre nové technológie a služby spoločnosti Volvo Martin Rosenqvist však v rozhovore pre International Business Times povedal, že technológiu prinesú na trh, až keď budú úplne presvedčení o jej bezpečnosti.

Smartfón používa na komunikáciu s autom Bluetooth, ktorý však bude mať okrem štandardného aj dodatočné zabezpečenie. V praxi to má znamenať, že ak niekto dokáže odpočúvať takúto komunikáciu, nepostačí mu to na použitie auta.

Ďalšie problémy môžu nastať pri vybití batérie telefónu. Volvo sa však spolieha na stále sa zlepšujúcu technológiu aj v tejto oblasti. Počet nabíjacích staníc na letiskách pribúda. Používatelia môžu prípadne využiť prenosné nabíjačky alebo záložné batérie. Zároveň sa predpokladá, že i kapacita batérií bude v budúcnosti len rásť.

V najhoršom prípade však spoločnosť uvažuje o núdzovej linke, na ktorú sa dá zavolať aj z iného telefónu. Používateľovi potom umožní špeciálny vstup do auta za účelom dobitia telefónu.

Autentifikácia pri každom použití kľúča

V prípade odcudzenia telefónu nastane údajne menej nebezpečná situácia ako pri strate klasického kľúča. Zlodej by sa musel najprv dostať do prístroja, ktorý môže byť viacnásobne zabezpečený cez heslá, PIN kódy alebo odtlačky prstov. Majiteľ si tiež môže zvoliť, či každé použitie digitálneho kľúča autorizuje cez niektorý z ochranných prvkov.

Volvo použije novú technológiu už na jar tohto roka vo vozidlách na letisku vo švédskom Göteborgu. Nešpecifikovaný počet vozidiel, určených na predaj, bude vybavených technológiou digitálneho kľúča v budúcom roku. Následne sa rozhodne o prípadnom použití systému pri všetkých vozidlách.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.