Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Šéf Nokie potvrdil záujem znova spustiť výrobu telefónov

Fínska značka hľadá partnera na výrobu svojich zariadení. Chce mať pod palcom najmä dizajn.

Už dlhšie sa hovorí o tom, že Nokia by sa chcela vrátiť do na trh ako výrobca mobilných telefónov. Dohadom urobil koniec popredný predstaviteľ fínskej spoločnosti Rajeev Suri, ktorý na podujatí Mobile World Congress oficiálne potvrdil zámer výrobcu opäť spustiť výrobu mobilných zariadení. Časový plán zostáva otázny, informuje Cnet.com.

Dva roky musia čakať

. .
Suri vo svojom vystúpení povedal, že nie je dôvod návrat Nokie na trh s mobilnými telefónmi uponáhľať. Preto si spoločnosť nestanovila termín, dokedy by tento cieľ chcela naplniť. Môže to byť však najskôr v štvrtom kvartáli 2016.

Fínsky výrobca totiž v roku 2014 predal svoju mobilnú divíziu Microsoftu za 7,2 milardy dolárov (6,4 mld. eur). Súčasťou zmluvy bola podmienka, že Nokia nesmie začať vyrábať mobilné telefóny najbližšie dva roky.

Podľa Suriho teraz budú hľadať vhodného partnera na výrobu smartfónov. Zamerať sa chcú najmä na dizajn nových zariadení, ktoré bude predávať pod svojou značkou. Samotnú produkciu telefónov by tak mohla preniesť napríklad na spoločnosť Foxconn, ktorý spolupracuje s Apple na iPhonoch. Suri tému ale nechcel komentovať.

Predávala i posilnila sieťový biznis

. .
Spoločnosť, ktorá sa svojimi zariadeniami preslávila v 90. rokoch minulého storočia, v poslednom období nezaháľala.

Zisky mala napríklad z divízie telekomunikačných sietí alebo z uzavretia patentovej dohody so Samsungom. Nokia taktiež predala svoju navigačnú službu Here nemeckým automobilkám. Koncom minulého roka zároveň firma predstavila kameru pre virtuálnu realitu Nokia OZO.

Fínska značka posilnila svoju pozíciu v oblasti výroby sieťového hardvéru, keď sa zlúčila s francúzskou spoločnosťou Alcatel-Lucent. Akvizícia dosiahla 15,6 miliardy eur.

Nokia patrila takmer dve desaťročia k špičke medzi mobilnými telefónmi. Môže sa pýšiť viacerými veľmi úspešnými modelmi. Za všetky spomeňme Nokiu 3310, ktorá sa stala legendou. Ústup z vrcholných pozícii nastal v čase rozmachu smartfónov, kedy spoločnosť nedokázala udržať krok z konkurenciou.

(1 EUR = 1,1096 USD)

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.