Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Koniec zastaraných SMS? Google a GSMA vymýšľajú náhradu

Klasické SMS by nahradil rýchly chat na spôsob Facebook Messengera.

Zatiaľ čo Google vo svojom mobilnom komunikátore Hangouts nabáda používateľov, aby na SMS správu opäť používali oddelenú aplikáciu, v skutočnosti chce s pomocou operátorov spraviť za technologicky zastaranými „textovkami“ a MMS hrubú čiaru, upozorňuje server Neowin.

Náhradou by v tomto prípade mala byť technológia RCS (Rich Communication Services), známa tiež pod menom „Joyn”, ktorú už súčasné mobilné platformy aspoň sčasti podporujú. Každopádne ju ale spravidla samotní operátori neponúkajú a doposiaľ teda chýba jednoznačná zhoda na jednotnej implementácii.

Technológia RCS by mala vyriešiť väčšinu neduhov – napríklad zistenie dostupnosti. Zatiaľ čo u webového IM vždy vidíme, či je osoba na druhej strane on-line, v prípade SMS to tak jednoduché nie je.

Pokiaľ by však výrobcovia telefónov a operátori plne nasadili RCS, písanie SMS by skôr pripomínalo komunikáciu cez Facebook Messenger, Skype, spomínaný Hangouts a podobne. V skratke, išlo by teda o akýsi rýchly chat.

RCS by ďalej malo ponúknuť odosielanie väčšieho objemu dát (koniec malých fotografií cez MMS), video chat a iné multimediálne funkcie – napríklad výber adekvátneho komunikačného protokolu podľa dostupnosti na danom zariadení.

Na barcelonskom MWC 2016 Google oznámil spoločne s mobilnými spoločnosťami ako Deutsche Telekom, Sprint, Vodafone, Orange a v spolupráci s organizáciou GSMA, ktorá zastrešuje najmenej 800 ďalších operátorov z celého sveta, že sa pokúsi dohodnúť na jednotnom univerzálnom profile, ktorý bude kompatibilný naprieč zariadeniami s Androidom.

Spočiatku by sme sa mali dočkať lepších SMSiek, vylepšené hlasové služby (video chat a iné) dorazia neskôr.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.