Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako budú operátori maskovať vysielače

Ján Trangel naživo z Barcelony  Kanálový poklop, lampa verejného osvetlenia či zastávka MHD môžu slúžiť ako vysielač.

Extrémne rýchle siete piatej generácie nezadržateľnej klopú na dvere. Na získanie vysokých prenosových rýchlostí, ktoré sľubujú, je však potrebné prejsť do vyšších frekvenčných pásiem. A fyzika nepustí – spolu so stúpajúcou frekvenciou sa znižuje aktívny dosah jednotlivých vysielacích staníc. Pre pokrytie mesta ich tak bude treba oveľa, oveľa viac vysielačov než teraz a dnes používané vysielače na strechách nebudú stačiť.

Riešením môže byť maskovanie operátorských vysielačov za veci, s ktorými sa bežne v živote stretávame. Ericsson na MWC 2016 predviedol hneď niekoľko ukážok. Medzi najsofistikovanejšie patria inteligentné kanálové poklopy.

Aj kanálový poklop môže slúžiť ako vysielač mobilného operátora Aj kanálový poklop môže slúžiť ako vysielač mobilného operátora

Ich vrchná (viditeľná) časť je vyrobená z kompozitov, ktoré lepšie odolávajú poveternostným podmienkam než dnes bežne používané kovové zliatiny. Nové materiály zároveň umožňujú lepšie vedenie signálu. Vysielacia, technologická časť je pritom umiestnená v kanálovom otvore a do nosnej siete je pripojená bezdrôtovo.

Lampa verejného osvetlenia v úlohe vysielača v podaní Ericssonu Lampa verejného osvetlenia v úlohe vysielača v podaní Ericssonu

Inteligentná zastávka pre mesto budúcnosti

Zaujímavý je tiež koncept prepojenia mobilného vysielača s LED pouličným osvetlením. Celý hardvér sa zmestí do tenkého tela lampy, jej vrchná časť pritom zastáva úlohu antény. Takéto lampy môžu byť dôkladne zabezpečené proti výtržníkom a spĺňať aj bezpečnostné parametre pre automobilovú dopravu.

. . . .

Z jednej strany klasická súčasť zastávky verejnej dopravy, z druhej strany vysielač mobilného operátora

Dômyselným riešením tiež je inteligentná zastávka hromadnej dopravy. Jej strecha môže slúžiť ako vysielač pre siete 5G, rovnako môže byť vybavená Wi-Fi pripojením pre cestujúcich. Veľké displeje na bokoch zase umožňujú efektívne zobrazovanie reklamy. Dotykové panely zase môžu slúžiť ako náhrada dnes bežných informačných kioskov.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.