Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bližšie k solárnemu nabíjaniu mobilov. Kyocera zvýšila účinnosť

Smartfóny s fotovoltickou technológiou by sa čoskoro mali dostať do obchodov.

Spoločnosť Kyocera predstavila na MWC 2016 v Barcelone prototyp novej verzie smartfónu dobíjaného slnečnou energiou.

V porovnaní s predchádzajúcou verziou, ktorú tvorcovia prezentovali na rovnakom veľtrhu minulý rok, sa technológia vyznačuje oveľa vyššou účinnosťou. V blízkej budúcnosti má byť pritom dostupná v komerčných zariadeniach. Informáciu priniesol portál Gizmag.

Prototyp vyvinuli s použitím technológie WYSIPS (What You See Is Photovoltaic Surface) od francúzskej spoločnosti SunPartner.

Na konverziu slnečného žiarenia sa využíva transparentná fotovoltická vrstva s hrúbkou 0,55 milimetra, ktorá sa nachádza medzi displejom a dotykovou vrstvou. Povrch žiadnym spôsobom neobmedzuje dotykové ovládanie telefónu a má zanedbateľný vplyv aj na jeho hmotnosť.

Fotovoltická vrstva je vložená medzi displej a dotykovú vrstvu (zdroj: Sunpartner Technologies) Fotovoltická vrstva je vložená medzi displej a dotykovú vrstvu (zdroj: Sunpartner Technologies)

Osemnásobné zlepšenie

Na priamom slnku telefón dokáže získať v priebehu troch minút energiu, ktorú potrebuje na minútový hovor.

Vývojári dokázali zvýšiť účinnosť nabíjania v porovnaní s minuloročným prototypom až osemnásobne. Fotovoltická vrstva totiž získava dostatočné množstvo energie na dobíjanie, aj keď je vystavená slnečnému žiareniu iba polovicou svojej plochy.

Hoci Kyocera vyrába robustné telefóny určené pre drsnejšie vonkajšie podmienky, technológia WYSIP sa môže použiť v ľubovoľnom smartfóne s elegantným dizajnom.

Prototyp telefónu so solárnym nabíjaním (zdroj: David Nield/Gizmag) Prototyp telefónu so solárnym nabíjaním (zdroj: David Nield/Gizmag)

Núdzové riešenie

Solárne nabíjanie neslúži ako náhrada klasických nabíjačiek. Cieli predovšetkým na používateľov, ktorí pracujú vonku alebo sa dlhšiu dobu zdržujú na odľahlých miestach. Technológia pomôže udržať telefón dlhší čas v pohotovostnom režime a v prípade úplného vybitia batérie poslúži ako núdzové nabíjanie.

Fotovoltická vrstva nie je úplne transparentná, lebo účinnosť premeny svetelnej energie na elektrickú je tým väčšia, čím je vrstva tmavšia.

Vývojári však našli ideálny kompromis, ktorý predstavuje 85-percentná priehľadnosť vrstvy. Dosiahli pri ňom najlepší pomer vizuálneho dojmu a nabíjacieho výkonu. Navyše bežný používateľ údajne nepostrehne žiaden rozdiel v zobrazovaní informácií v porovnaní s ostatnými telefónmi.

Technológia WYSIPS sa dá použiť nielen v smartfónoch, ale i v rôznych iných zariadeniach, ako sú inteligentné hodinky alebo tablety s veľkosťami displejov do 13 palcov.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.