Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apple: Odomknutie iPhonu je nezákonné. Prípad možno pôjde pred Kongres

Oficiálne stanovisko cupertinskej spoločnosti bude známe najneskôr tento piatok.

Široká verejnosť sa už tento týždeň dozvie, či Apple pristúpi na žiadosť FBI a odomkne smartfón útočníka z amerického San Bernardina. Právnik spoločnosti však agentúre AP prezradil, že firma sa bude snažiť dostať prípad až pred federálny kongres.

Výrobca tvrdí, že požiadavka nie je v súlade s platnou legislatívou, ktorá nesie v USA názov All Writs Act. V praxi sa využíva práve na prinútenie firiem k spolupráci s vyšetrovateľmi.

Problém vo vymožiteľnosti vidí aj bývalý riaditeľ oddelenia kybernetických zločinov Advokátskej kancelárie USA v Los Angeles Michael Zweiback: „Dôležitá právna otázka znie, či môže byť All Writs Act použitý na vytvorenie nového produktu.“

Otázky a odpovede k prípadu

Kalifornská spoločnosť medzičasom vydala zbierku najčastejších otázok a odpovedí (FAQ) ku prebiehajúcej kauze. Apple sa obáva, že vytvorenie softvéru v súlade s požiadavkami FBI by viedlo k vytvoreniu nebezpečného precedensu.

Firma tiež potvrdila, že v minulosti poskytla rôznym orgánom dáta zo zariadení so systémom iOS 7 a nižším. Platforma však v tom čase nedisponovala pokročilým šifrovaním a súbory tak bolo možné získať aj bez prelomenia ochrany.

Apple na záver dodal, že v žiadnom prípade nepodporuje teroristickú činnosť a podnikol všetky kroky k pomoci FBI. Úrady však zmarili prístup resetovaním hesla predmetného iPhonu.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.