Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Telefóny bez SIM karty a odtlačky snímané displejom? MWC nedalo odpoveď

Ján Trangel komentuje Prekvapivé ticho je v dvoch oblastiach vývoja, ktoré zaiste čaká búrlivý rozvoj.

Dve veľké technologické témy budú zaručene čoskoro znieť svetom technológií - telefóny bez SIM karty a snímanie odtlačkov prsta priamo z displeja. Skromne som očakával, že prvý výkop dá už tohtoročné MWC. Avšak nerezonovala ani jedna z týchto tém.

O telefónoch bez SIM kariet operátori mlčali, ani jeden z veľkých hráčov neprišiel s odvážnym vyjadrením, ktoré by tejto technológii otvorilo dvere. Pritom z technického hľadiska je všetko pripravené, ide o čisto politické rozhodnutie.

Prvé inteligentné hodinky využívajúce tzv. eSIM Prvé inteligentné hodinky využívajúce tzv. eSIM

Je tiež úplne jednoznačné, že technológii eSIM patrí budúcnosť – jej integráciu si už veľmi rýchlo vyžiada internet vecí a miliardy zariadení, ktoré sa budú každý deň hlásiť do operátorských sietí. Veď je úplne nemysliteľné, aby každý senzor či kamera mala v sebe vložený kus plastu, aj keď v Nano formáte už nie je taký veľký.

Prvý nesmelý krok spravil Samsung s hodinkami Gear S2 Classic 3G, toto ale rozhodne nebude stačiť. Takže už ostáva iba jediný hráč, ktorý by mohol operátorských molochov rozhýbať...

Aj snímanie odtlačkov prsta

Rovnako som na MWC 2016 nenašiel žiadnu firmu, ktorá by už zvládla technológiu snímania odtlačkov prsta priamo z displeja smartfónu. Nemyslím teraz veľkých hráčov, skôr malé technologické startupy, ktoré by prišli s prototypom.

Rozprával som sa hneď s niekoľkými začínajúcimi firmami, ktoré pracujú s biometrickou bezpečnosťou a majú ambíciu aj v oblasti snímania odtlačkov prsta priamo z displeja, avšak žiadna z nich ju nemala vyvinutú. Všetky svorne tvrdili, že produkčná realita je ešte veľmi ďaleko.

Čip od firmy Vkansee je umiestnený pod sklom, avšak pod displej ho integrovať nejde Čip od firmy Vkansee je umiestnený pod sklom, avšak pod displej ho integrovať nejde

Najväčším problémom je momentálne nízka citlivosť súčasných snímacích technológií, ktoré pri umiestnení pod displej vykazujú vysokú mieru „nezaregistrovaných“ pokusov o overenie totožnosti používateľa.

Alternatívou môže byť umiestnenie priehľadného snímača s veľmi tenkými senzormi medzi zobrazovaciu jednotku a jej ochranné sklo.  V tomto prípade by nehrala úlohu veľkosť plochy, na ktorej by prebiehalo snímanie. Dokonca čím by bola väčšia, tým lepšie – pokojne tak môže na overenie totožnosti používateľa slúžiť displej po celej ploche.

Tak či onak, budúcnosť, v ktorej by sme smartfóny mohli odomykať dotykom kdekoľvek na displeji, je ešte ďaleko.

Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.