Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Microsoft pochoval ideu Android aplikácií pre Windows. Utrpí tým mobilná platforma?

Firma potvrdila to, o čom sa už dlho šepkalo. Nádej na rozšírenie mobilného obsahu Windows Store však naďalej žije.

Majitelia zariadení s Windows 10 Mobile (no ani desktopovej „desiatky“) sa Android aplikácií nedočkajú. Po mesiacoch špekulácii to včera Microsoft oficiálne potvrdil na svojom blogu.

Spoločnosť to uviedla v príspevku k aktuálnemu stavu projektov v rámci Universal Windows Platform (UWP). Bol reakciou na tohtotýždňovú akvizíciu firmy Xamarin, ktorá sa zaoberá vyvíjaním nástrojov pre vývoj aplikácií pre konkurenčné systémy Microsoftu, avšak s využitím jeho jazyka a C# a platformy .NET.

Iniciatíva UWP zahŕňa niekoľko takzvaných mostov, teda nástrojov, ktoré vývojárom ponúkajú čo najjednoduchšiu cestu ako upraviť zdrojový kód aplikácií písaných v rôznych jazykoch, čím im umožnia integráciu do Windows Store.

Microsoft pripravoval až štyri samostatné premostenia (zdroj: Microsoft) Microsoft pripravoval až štyri samostatné premostenia (zdroj: Microsoft)

Astoria je „zbytočná“

Microsoft už istý čas ponúka nástroj pre úpravu HTML a JavaScriptových webových aplikácií a čoskoro sa začne širšie testovanie softvéru pre Win32 a .NET aplikácie.

Najmä pre mobilný operačný systém americkej spoločnosti je dôležitý projekt Islandwood, ktorý je zameraný na jazyk Objective-C, a teda aplikácie systému iOS. Ide o jeden zo spôsobov, akým má byť výrazne znížený problém zvaný „app-gap“, teda nedostatok aplikácií vo Windows Store pre smartfóny.

O spôsobe, ako ľahko sa dá iOS softvér prekonvertovať do jeho s Windows kompatibilnej podoby, sme informovali len nedávno. Podobný projekt s názvom Astoria bol však zameraný aj na Android aplikácie.

Schéma integrácie Android API do jadra NT (zdroj: wmpoweruser.com) Schéma integrácie Android API do jadra NT (zdroj: wmpoweruser.com)

Už dlhší čas sa však povrávalo, že Microsoft má s Astoriou problém a projekt zrejme končí, čo sa aktuálne potvrdilo. Spoločnosť konkrétne argumentuje odozvou, podľa ktorej boli dve samostatné premostenia pre mobilné platformy „zbytočné“, sústrediť sa tak bude už len na projekt Islandwood.

O budúcnosti celej UWP iniciatívy a Xamarinu bude firma informovať na konferencii Build, ktorá sa uskutoční na prelome marca a apríla.

MobilMania.sk komentuje: Skutočný dôvod?

Projekt Astoria postretol veľmi podivuhodný osud a jeho koniec určite nie je dobrou správou pre žiadneho fanúšika platformy Windows Phone. Viacero z nich vkladalo svoje nádeje na vyriešenie „app-gapu“ práve do spomenutých premostení.

Microsoft síce nádeje stále nepochoval – Islandwood stále žije a podľa posledných správ sa mu aj darí (funguje), avšak úplné upustenie od Androidu je významným škrtom cez rozpočet. Oveľa podivuhodnejšie je ale odôvodnenie, prečo ku kroku došlo.

Zatiaľ čo doposiaľ sa špekulovalo o technických problémoch (nehovoriac o niekoľkonásobne širšom vývojárskom tíme v porovnaní s iOS obdobou), Microsoft hovorí o nepriaznivej odozve. Výber medzi dvomi samostatnými nástrojmi pre mobilne platformy vraj mal spôsobovať zmätok.

Tomu sa však dá len veľmi ťažko uveriť – Islandwood aj Astoria mali jasné zameranie. Ani menej skúsený vývojár predsa nebude v najmenšom uvažovať o využití iOS nástroja pre úpravu Android aplikácie a naopak.

Navyše, oba projekty fungovali na odlišnom princípe. Islandwood umožňoval použiť existujúci Objective-C kód a vykonať prípadne nevyhnutné úpravy, následne ho skompilovať ako hotovú UWP aplikáciu. Pri Astorii (zjednodušene povedané) mohla byť UWP aplikácia ľahko vytvorená priamo z pôvodného .apk súboru.

Čo presne stálo za pádom Astorie nie je jasné, rovnako ani to, aký dopad na (teraz už) Windows 10 Mobile to bude mať. Rozhodujúcim faktorom sa zrejme stane miera, do akej Islandwood osloví iOS vývojárov. Ak totiž ani tento projekt neuspeje, Microsoftu možno ujde posledný vlak, ktorý mohol vyriešiť najväčší problém jeho mobilnej platformy.

Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.