Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Závislosť na mobiloch vedie k úzkosti a depresii. Bežné používanie nie

Pokiaľ svoj smartfón používate hlavne kvôli zahnaniu nudy, vaše psychické zdravie neutrpí žiadnu ujmu.

Ilustračná snímka Ilustračná snímka Nový výskum vedcov z Illinoiskej univerzity zistil, že závislosť na mobilných telefónoch vedie k úzkosti a depresii.

Nie však ich bežné používanie. Schopnosť prekonať „technologickú závislosť“ tak podľa vedcov môže predstavovať dôležitý krok pri liečbe psychických porúch.

Správu priniesol web Illinoiskej univerzity. Štúdiu publikoval špecializovaný vedecký magazín Computers in Human Behavior.

Zaháňanie nudy je v poriadku

Výskumu, ktorý vykonal profesor psychológie Alejandro Lleras so spoluatorkou Tajanou Panovou, sa zúčastnilo 300 univerzitných študentov. Za úlohu dostali vyplniť dotazníky týkajúce sa duševného zdravia.

V dotazníkoch študenti uvádzali okrem iného to, ako dlho denne strávia používaním mobilov a internetu, alebo prečo sa obracajú na svoje elektronické zariadenia. Výskumníci sa ich pýtali taktiež nato, či si myslia, že používanie mobilných zariadení negatívne ovplyvňuje ich študijné výsledky, alebo či je podľa nich život bez internetu nudný, prázdny a smutný.

Kľúč k lepšiemu spánku? Menej návštev sociálnych sietí
Kľúč k lepšiemu spánku? Menej návštev sociálnych sietí

Dôležitejšie, ako obmedziť celkový čas strávený na sociálnych sieťach, je znížiť početnosť ich návštev.

Vedci sa takto snažili odhaliť indície závislosti a sebadeštruktívneho konania, ktoré súvisia s používaním mobilov a internetu.

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama

Podľa získaných dát študenti, ktorí opísali správanie zodpovedajúce závislosti na používaní mobilov a internetu, zároveň prejavovali oveľa viac známok depresie a úzkosti. Naopak, pokiaľ účastníci uviedli, že používajú svoje mobilné zariadenia a prístup na web „kvôli zahnaniu nudy“, vedci neidentifikovali prejavy negatívneho vplyvu na duševné zdravie.

Škodlivý elektrosmog: Fikcia či skutočnosť?
Škodlivý elektrosmog: Fikcia či skutočnosť?

Poplašné správy, paranoja a na prvý pohľad protichodné tvrdenia výskumov... Akú výpovednú hodnotu majú rôzne typy štúdií a čo hovorí celkový obraz vedeckej literatúry?

Dávne otázniky zodpovedané?

Už minulé výskumy naznačili spojenie medzi používaním rôznych informačných a komunikačných technológií a zvýšenou mierou úzkosti, depresie a celkového zhoršenia psychického stavu. Začali sa šíriť obavy napriek tomu, že výskumov nebolo veľa a otázky týkajúce sa rôznej miery používania týchto zariadení zostávali otvorené.

„Strach z nových technológií, ktoré sa používajú v spoločnosti, má veľmi dlhú históriu,“ hovorí Lleras. Vedec pripomína, že verejnosť pred smartfónmi podobným spôsobom znepokojovala aj televízia či videohry.

Ohrozujú mobily plodnosť mužov? Toto hovorí výskum
Ohrozujú mobily plodnosť mužov? Toto hovorí výskum

Nie je dôvod na paniku. Ak negatívny vplyv skutočne existuje, iné faktory sú oveľa výraznejšie.

„Teraz vieme, že interakcie na mobilných zariadeniach vám nespôsobia depresiu, pokiaľ ich používate len vtedy, keď sa nudíte,“ hovorí Lleras. Táto skutočnosť by podľa neho mohla zmierniť strach verejnosti z nových technológií.

Identifikovanie nadmerného používania smartfónov a iných prenosných zariadení ako jedného z dôležitých faktorov vedúcich k depresii a úzkosti má aj ďalší význam. Podľa amerického psychológa sa prekonanie tejto závislosti môže stať dôležitou súčasťou liečby psychických porúch.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.