Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Smartfóny pomôžu vozíčkarom. Identifikujú pre nich najvhodnejšiu trasu

Kvôli rôznej povahe postihnutí sú pre niektorých vozíčkarov nevhodné aj špeciálne bezbariérové priestranstvá. Nová technológia dokáže určiť vhodnú trasu pre každého používateľa.

zdroj: utwente.nl zdroj: utwente.nl Výskumníci na holandskej Univerzite v Twente vyvinuli novú technológiu, ktorá mapuje bezpečné trasy pre vozíčkarov a identifikuje cesty, ktoré sú pre nich najvhodnejšie alebo naopak nevhodné. Systém spracováva a analyzuje dáta zo senzorov, ktoré získali samotní vozíčkari pomocou ich mobilných telefónov. Informáciu priniesol univerzitný web.

„Náš výskum predstavuje názorný príklad spoločenskej dôležitosti IT,“ hovorí výskumníčka Nirvana Meratnia. „Spracováva priestorové, mimoriadne presné dáta zo senzorov na smartfónoch preto, aby sme pomohli vozíčkarom k pohodlnejšiemu, efektívnejšiemu a bezpečnejšiemu pohybu.“

Rôzne potreby

Hrbole, prahy, obrubníky, či nevhodné cesty alebo budovy, všetky bránia vozíčkarom v pohybe, znepríjemňujú ho alebo dokonca predstavujú riziko.

Nadmerne strmé plochy znamenajú hrozbu uviaznutia, nestability alebo prevrátenia. Problémom sú aj nerovnosti.

Akúkoľvek vibráciu, ktorú spôsobí nerovný povrch, invalidné vozíky prenášajú cez rám priamo k telu používateľa, čo mu môže spôsobiť poranenie. Ľudia so zraneniami chrbtice sa napríklad musia vyhýbať silnejším vibráciám aj preto, že môžu viesť ku kŕčom či záchvatom.

Stavebný materiál a šírku chodníkov, typ obrubníkov a prahov, či sklon rámp, ktoré slúžia namiesto schodov, to všetko reguluje legislatíva a smernice. Potreby jednotlivých vozíčkarov sa však môžu výrazne líšiť v závislosti od povahy a závažnosti ich postihnutia.

Vybrať si úplne bezpečnú trasu tak každému z nich umožnia len poznatky o type povrchu, sklonoch rámp a dostupnosti zdvíhacích zariadení. A práve toto je úloha novej technológie.

Stačia senzory smartfónov

„Hoci samotné invalidné vozíky nie sú vybavené senzormi, senzory a GPS sa nachádzajú v smartfónoch, ktoré vozíčkari vlastnia,“ hovorí výskumník Fatjon Seraj, jeden z autorov novej technológie.

Seraj vysvetľuje, že ide napríklad o akcelerometre a gyroskopy, ktoré zaznamenávajú vibrácie a zmeny v uhle sklonu vozíka. „Smartfóny dokážu zaznamenať, spracovať a zdieľať tieto detaily s analytickým nástrojom, ktorý sme vyvinuli pre dáta získané zo senzorov,“ hovorí.

Určenie vhodnosti trás na základe zozbieraných údajov bude následne používateľom dostupné v praktickom formáte mapy alebo aplikácie.

Prvá mapa pre školský areál

Holandskí vedci sa v súčasnosti venujú skúšobnému používaniu novej technológie.

„Práve pracujeme na mape v podobe aplikácie pre celý školský areál Univerzity v Twente,“ hovorí ďalší zo zúčastnených výskumníkov, profesor Paul Havinga. „Neskôr táto aplikácia dostane špeciálnu funkciu navrhovania alternatívnych trás na spôsob navigačnej aplikácie TomTom.“

Kedy bude nová technológia dostupná pre verejnosť zatiaľ nie je známe.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.