Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Windows 10 pre staršie telefóny je realitou. Dostanú ho tieto modely

Vieme, ako aktualizovať. Microsoft tiež vydal nový náhľad verzie Redstone.

Majitelia smartfónov s operačným systémom Windows Phone 8.1 sa včera večer konečne dočkali. Nová verzia platformy – Windows 10 Mobile – bola totiž po dlhom čakaní vypustená aj pre zariadenia zo staršej distribúcie. Microsoft to potvrdil na svojom blogu.

Mobilnej „desiatky“ sa mali fanúšikovia platformy ekosystému americkej spoločnosti dočkať ešte v decembri minulého roka, avšak nestalo sa tak.

V súčasnosti výrobca vydáva aktualizáciu pre vybrané telefóny z bežnej distribúcie. Nový softvér pre brandované telefóny totiž musia najprv odobriť jednotliví operátori, čo môže trvať pár týždňov či dokonca mesiacov. Následne však bude mať Microsoft na poli updatov takmer voľnú ruku, novinky a opravy sa tak ku zákazníkom dostanú rýchlejšie.

. . . . . .

Zmeny v používateľskom prostredí mobilnej desiatky (zdroj: redakcia)

Ktoré telefóny ho dostanú?

Hoci to Microsoft priamo neoznámil, podľa očakávaní bude distribúcia inovácie na mobilný Windows 10 prebiehať vo vlnách. Dobrou správou je, že už v tej prvej budú aktualizované bývalé vlajkové lode a iné obľúbené modely.

Zoznam telefónov s dostupnou aktualizáciou

Lumia 430

Lumia 636 (1GB)

Lumia 830

Lumia 435

Lumia 638 (1GB)

Lumia 930

Lumia 532

Lumia 640

Lumia 1520

Lumia 535

Lumia 640 XL

BLU Win HD w510u

Lumia 540

Lumia 730

BLU Win HD LTE x150q

Lumia 635 (1GB)

Lumia 735

MCJ Madosma Q501

Konkrétne zariadenia, ktoré dostanú nový systém v ďalšej vlne, nie sú známe. Rovnako zatiaľ nevieme, kedy spoločnosť zoznam rozšíri o ďalšie telefóny.

Ako inštalovať?

Aplikácia Upgrade Advisor
Stiahnuť – Windows Phone

Microsoft na inštaláciu odporúča využiť aplikáciu Upgrade Advisor, o ktorej sme písali už dávnejšie. Dostupná je vo Windows Store.

Bezplatný nástroj používateľa upozorní, či je najnovšia verzia platformy k dispozícii pre jeho variant telefónu. Pomôže však aj s prípravou na samotný prechod.

Umožňuje ľahký presun súborov na pamäťovú kartu či do úložiska OneDrive, aby tak bolo vytvorené dostatočné miesto v internej pamäti na inštaláciu.

Novinky aj pre testerov

Vydanie Windows 10 Mobile je dobrou správou aj pre testovací Windows Insider program. Najnovšie náhľadové zostavy verzie systému Redstone boli totiž aktuálne dostupné už len pre zariadenia, ktoré tento OS oficiálne podporovali.

Medzi tie teraz patrí ďalších 18 telefónov, kompletný zoznam vhodných smartfónov sa tak rozšíril až štvornásobne. Najnovšie zostavenia však pre všetky zariadenia nebudú dostupné ihneď, výrobca ich podporu zapracuje do testovacieho programu v nasledujúcich týždňoch.

Microsoft pri tejto príležitosti tiež vydal nový Redstone s označením 14291 (Fast Ring). Prináša najmä opravy spojené so zadávaním textu. Aktualizácie sa, okrem iných, dočkala aplikácia máp, na ktorej chce Microsoft po odchode máp Here výrazne zapracovať.

Nové zostavenie bolo vydané aj pre desktopy. Jednou z noviniek je podpora rozšírení internetového prehliadača Edge.

Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.