Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Smartfóny pomôžu odhaliť rakovinu kože

Smartfónové mikroskopy odhalia rakovinu kože. Pomôžu v rozvojových krajinách.

Dermatológ Richard Jahan-Tigh drží v rukách všetko, čo je potrebné na detekciu rakoviny kože – preparát so vzorkou tkaniva a smartfón (zdroj: uth.edu) Dermatológ Richard Jahan-Tigh drží v rukách všetko, čo je potrebné na detekciu rakoviny kože – preparát so vzorkou tkaniva a smartfón (zdroj: uth.edu) Dermatológovia z Texaskej univerzity sú presvedčení, že „smartfónové mikroskopy“ umožnia výrazne zlepšiť detekciu rakoviny kože v rozvojových krajinách. Spoľahlivosť novej metódy otestovali v štúdií, z ktorej vyplýva, že ide o veľmi spoľahlivý nástroj na diagnózu niektorých typov rakoviny kože.

Informáciu priniesol web Medical Express. Výskumnú prácu zverejnil vedecký časopis Archives of Pathology & Laboratory Medicine

„Doktori v niektorých odľahlých oblastiach [rozvojových krajín] nemajú prístup ku vysoko výkonným mikroskopom, ktoré používame pri vyhodnocovaní vzoriek kože,“ hovorí hlavný autor výskumu Richard Jahan-Tigh.

Dermatológ je presvedčený, že takíto lekári by mohli využiť svoje smartfóny k tomu, aby priamo vyhodnotili alebo odfotografovali vzorky a tie následne posunuli na výskum kolegom.

Solídna až výborná presnosť

Melanón

Zhubný nádor pigmentových buniek. Je známy aj ako malígny alebo zhubný melanóm.

Výskumný tím Jahana-Tigha otestoval schopnosti smartfónového mikroskopu na viac ako 1000 vzorkách tkaniva. Zariadenie úspešne odhalilo 90 % prípadov rôznych podtypov nemelanómovej rakoviny kože a 60 % prípadov melanómovej rakoviny kože.

„Je to dobrý prvý krok k demonštrácii, že smartfónová mikroskopia má v dermatológii a patológii budúcnosť,“ uviedol Jahan-Tigh.

Pri porovnaní s tradičným svetelným mikroskopom sa smartfónové mikroskopy ukázali o čosi menej presné. Zvýšenie presnosti podľa Jahana-Tigha umožnia ďalšie výskumy.

Jednoduchý postup

Lekári vysvetľujú, že na vytvorenie smartfónového mikroskopu postačí 3mm guľovitá šošovka, drobný kus plastu, ktorý ju udrží nad šošovkou smartfónu a lepiaca páska, ktorá túto konfiguráciu spevní. Guľovitú šošovku možno zakúpiť v predajniach elektroniky za menej ako 14 eur.

Postup na používanie zariadenia je jednoduchý. Doktor alebo technik drží smartfónový mikroskop nad preparátom so vzorkou a čaká, kým smartfón zaostrí na tkanivo. Ak je prítomný lekár patológ, interpretuje ho priamo, ak nie, zhotoví fotografiu a zašle ju patológom na vyhodnotenie. 

Riešenie pre odľahlé oblasti

Ak berieme ohľad na skutočnosť, že ide o mimoriadne lacnú diagnózu, podľa amerických dermatológov možno novú metódu považovať za vynikajúcu pre nemelanómové podtypy rakoviny kože v prostredí, kde štandardný mikroskop nie je prístupný. „A to je len špička ľadovca,“ upozorňuje Jahan-Tigh.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa výskyt oboch základných typov rakoviny kože v posledných dekádach zvýšil. Ročne je hlásených 2 až 3 milióny prípadov nemelanómovej a 130-tisíc prípadov melanómovej rakoviny kože.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.