Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

FBI vraj získala prístup k iPhonu útočníka. Apple chce vedieť detaily

Apple a FBI sa ohľadne zašifrovaného iPhonu „poťahujú“ už dlhšiu dobu.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) s pomocou tretej strany údajne našiel spôsob, akým odblokovať šifrovaný a číselným kódom zabezpečený iPhone 5c.

Spomínaný telefón patril Syedovi Farookovi, útočníkovi zo San Bernardina. FBI kvôli tomu dokonca požiadal o odročenie ďalšieho súdneho konania, ktoré boli naplánované na začiatok týždňa. Získaný čas chce FBI využiť na overenie „novej metódy“.

Síce možno ide zatiaľ len o špekuláciu, ale je veľmi pravdepodobné, že FBI je veľmi blízko poslednému zadaniu kódu, ktorý by (v prípade nesprávneho čísla) nenávratne vymazal dáta uložené v telefóne. Situácia preto vyžaduje najvyššiu opatrnosť.

Apple chce teraz vedieť, kto je tou treťou stranou a ako sa mieni dostať do šifrovaného iPhonu. FBI odmieta poskytnúť akékoľvek informácie.

Zákopová vojna?

Komentári okamžite prišli s myšlienkou, že FBI v skutočnosti len blafuje. Pre Apple je kľúčové zachovať si tvár pred verejnosťou a uistiť ju, že sa FBI nedostane do jej prístrojov chránených šifrovaním. Pokiaľ však FBI presvedčí verejnosť, že má prístup k chráneným dátam, pre Apple to bude znamenať obrovský problém. Napríklad ten, že prístroje „prístupné“ americkej vláde sú nepredajné v Číne, čo pre Apple predstavuje asi pätinu jej trhu.

Prečo by sa úrad FBI o niečo takéto snažil? Možno kalkuluje, že by tento druh nátlaku donútil Apple k rokovaniu.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.