Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozpútal práve Apple ďalšiu veľkú vojnu?

Ján Trangel komentuje Pozornosť výrobcov sa konečne presunie aj na menšie mobily.

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com)
Apple ide s kožou na trh. Trend zväčšovania displejov je vo svete smartfónov úplne jednoznačne daný a postupom rokov iba málo spochybňovaný. Dôsledkom je, že malé smartfóny takmer úplne vymizli a pokiaľ nejaký nájdete, zväčša patrí iba do nižšej triedy. Apple tento trend identifikoval ako dieru na trhu a priniesol malý iPhone SE, čo je v podstate reinkarnovaný starší model so štvorpalcovým displejom.

SE bude po príchode jediným takto malým smartfónom s plnohodnotnou výbavou na trhu. To je veľká príležitosť, najmä keď sa to skombinuje s (na iPhone) nízkou cenou. Rozpúta tým Apple novú vojnu na smartfónovom bojisku? Bude svet Androidu reagovať a môžeme sa tešiť na famózny návrat malých smartfónov?

Veci sa pohnú aj vo svete Androidu

Podľa mňa áno, aj keď až také horúce to nebude. Každý významnejší výrobca sa síce postupne pokúsi do ponuky zaradiť nejaký menší smartfón, ale tipujem, že nebudú priamo štvorpalcové. To už je na dnešnú dobu extrém. Ale medzi 4,5 až 5-palcovými telefónmi sa môžeme tešiť na atraktívne novinky.

Zaujímavé pritom je, že tieto telefóny nemusia nutne byť oveľa väčšie od práve predstaveného iPhonu SE. Zoberme si ako príklad Sony Xperia XA, ktorý má displej o celý palec väčší, avšak jeho telo je vyššie iba o dva centimetre a širšie ani nie o centimeter. To je rozumná daň za pomerne veľa muziky, keďže rozdiel medzi štvorpalcovým a päťpalcovým displejom je zásadný.

Zbrane na súboj s Apple si podľa nepotvrdených správ chystá aj Samsung. Pripravovaný model Galaxy S7 Mini by mal mať 4,6-palcový displej a výbavu bez väčších kompromisov. A pokiaľ to Samsung nepobabre, tiež nemusí byť omnoho väčší od iPhonu.

video:

Nech už budú súperi pre iPhone SE akíkoľvek, podstatné je, že Apple veľmi jednoznačným spôsobom upriamil pozornosť smartfónového sveta aj na menšie zariadenia. A to je iba dobre. Som presvedčený, že po svete chodí veľa ľudí, ktorí si dnes kúpili väčší telefón iba z „donútenia“, resp. nedostatku iných možností na trhu. A práve im svitá na lepšie časy.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.