Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vlastníte veľký iPad Pro? Porozmýšľajte nad kúpou novej nabíjačky

Podľa testu je lepšie vymeniť pribalený 12 W adaptér za nedávno predstavenú 29 W USB-C nabíjačku.

Nedávno predstavený iPhone SE a menší iPad Pro v pondelok zatienili ďalšiu novinku od Applu. Ide o kábel s konektorom USB-C na jednom a Lightning na druhom konci, pričom nechýba ani zdroj s výstupom USB-C. Toto príslušenstvo je však určené iba pre 12,9-palcový iPad Pro.

V 9To5Mac sa preto rozhodli zistiť, aký je rozdiel medzi touto novou nabíjačkou a adaptérom pribaľovaným k tabletu. Veľký iPad Pro tak úplne vybili a následne 20 minút nabíjali. Polovica z cyklu (teda 10 minút) prebiehala pri maximálnom jase, pričom zvyšok času bolo na tablete nastavené najnižšie podsvietenie. Opomenúť nesmieme ani zapnutý letový režim.

video:

Štandardný 12 W zdroj s pôvodným káblom za 20 minút nabil tablet na 5 % kapacity batérie. USB-C adaptér s výkonom 29 W spolu s novým káblom však za 20 minút dosiahol 14 %.

Zaujímavý je fakt, že pribalený adaptér nabíjanie tabletu pri maximálnom jase nezvládal. Stav batérie sa totiž celých 10 minút „držal“ na dvoch percentách. Na základe osobnej skúsenosti autora testu nebolo pri bežnej práci so zariadením pripojeným do siete výnimočné ani vybíjanie.

Drahá, ale potrebná investícia

Metrová verzia kábla pre iPad Pro s konektorom USB-C stojí v prepočte okolo 22 eur, pričom za dvojmetrovú verziu si výrobca vypýta asi 31 eur. Lacný nie je ani adaptér s výstupom USB-C, ktorý stojí približne 44 eur. Ten sa ale dá nahradiť nabíjačkou od 12-palcového MacBooku.

Redakcia komentuje: Zbytočné výdavky pre používateľov

Nelogicky pôsobí to, že 12,9-palcový iPad dokáže zužitkovať vyšší výkon nového adaptéra. Prečo potom Apple čakal pol roka na to, aby používateľom za príplatok sprístupnil rýchlejšie nabíjanie?

Výsledky ale hovoria jasne v prospech novinky a recenzent z webu 9To5Mac zachádza až tak ďaleko, že pribaľovanie slabšieho adaptéru ku skoro 900-eurovému iPadu Pro nazýva omylom. Vzhľadom na celkovú investíciu v hodnote 66 až 75 eur do nového nabíjacieho setu s ním však musíme súhlasiť.

Nedávno sme informovali o podobnom teste, ktorý sa týkal iPhonu 6s. Aj tam skončil pribalený adaptér ako jedna z najhorších volieb. A hoci rozdiel predstavoval „iba“ 15 minút, stále to neospravedlňuje postoj firmy.

Zámerné nevyužívanie plného potenciálu hardvéru takto drahých zariadení jednoducho neprichádza do úvahy. Riziko pri používaní výkonnejšej, ale originálnej nabíjačky je totiž určite nižšie než pri snahe používateľov zrýchliť nabíjanie čínskymi napodobeninami. Dokazuje to aj tento nový USB-C adaptér.

(1 EUR = 1,1154 USD)

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.