Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Moto X Force: Koniec rozbitým displejom

Displej novej Moto X Force vydrží naozaj veľa. Keď k tomu pridáme poriadnu výbavu, máme pred sebou jeden z najlepších smartfónov vôbec.

Okrem papierových parametrov sa smartfóny občas sústredia aj na praktické veci. Rýchle nabíjanie, vodeodolná konštrukcia či univerzálne konektory riešia kopec každodenných problémov. Riziko drahej opravy, ktoré prichádza s rastúcimi uhlopriečkami, ale bolo doteraz odsúvané na vedľajšiu koľaj.

Výnimkou má byť Moto X Force. Lenovo tvrdí, že sklíčko displeja bez problémov znesie pády na zem a ešte oveľa viac. Podarí sa nám ho počas testovania rozbiť?

Moto X Force sľubuje takmer nemožné Moto X Force sľubuje takmer nemožné

Kam zmizla Motorola?

Motorola si prešla turbulentným obdobím. Nezvládla dotykovú revolúciu a postupne stratila väčšinu zo svojich pozícií. Takmer úplne sa stiahla z Európy, niekoľkokrát zmenila majiteľa až zakotvila pod krídlami čínskeho Lenova. Tomu chvíľu trvalo, kým dokázal sformovať svoje sily k novému útoku na Európu. Pripravil si pritom skrátené meno Moto, logo však ostalo rovnaké. Moto X Force je prvým smartfónom z „novej generácie“, ktorý po rokoch na MobilMania.sk testujeme. Spolu s ňou však prichádza aj trojica ďalších noviniek. Viac sa dočítate v samostatnom článku.

Prekvapenie vzadu

Novinka nepatrí k najmenším smartfónom, napriek tomu nie je držanie v dlani úplným utrpením. Vďačíme za to nielen dobre tvarovanej zadnej strane, ale aj materiálu, z ktorého je vyrobená. Výrobca ho nazval „black ballistic nylon“.

. . . .

Zadná strana výborne odolá škrabancom, je totiž vyrobená z nylonu

Skutočne ide o nylon, ktorý je nielen príjemný na dotyk, ale tiež stopercentne odoláva škrabancom. A navyše dobre vyzerá. Konečne niečo originálne, čo aj dáva zmysel.

Na pravej hrane smartfónu vidno klasickú kombináciu zámku displeja s ovládačmi hlasitosti. Palec ale pri držaní v pravej ruke nedopadá na zámok. Pri pravidelnom uzamykaní a odomykaní si tak svaly na dlani nechtiac precvičujeme.

Pri držaní v dlani dopadá palec na ovládač hlasitosti Pri držaní v dlani dopadá palec na ovládač hlasitosti

Malý kiks sme na testovanom kuse objavili aj pri skúmaní konštrukčnej kvality. Zásuvka SIM karty v hornej časti prejavuje vôľu, pri pádoch na zem má v obľube sa asi o milimeter vysunúť. Lepšie ako rozmlátený displej, ale pre detailistu stále tŕň v oku.

. . . .

Zásuvka SIM karty vykazovala v našom prípade vôľu

Displej odolá, zvyšok nie

Odvážne vyhlásenia o odolnom displeji nám, samozrejme, nedali pokoj a museli sme ich osobne vyskúšať. Smartfón si potykal s kobercom, poctivým betónom či dlažbou. Absolvoval niekoľko desiatok pádov z výšky od zhruba 50 centimetrov až po dva metre. Ako inak, displejom nadol.

Poznáte to, keď s malou dušičkou dvíhate telefón zo zeme a obávate sa toho, čo nájdete na prednej strane? Poznáte to, keď s malou dušičkou dvíhate telefón zo zeme a obávate sa toho, čo nájdete na prednej strane?

Pravdupovediac, nečakali sme, že Moto X Force odolá a boli sme pripravení zbierať črepy. Sklíčko ale skutočne ostalo bez jediného škrabanca. O kovovom ráme mobilu sa to už povedať nedá. Ten bol obitý v podstate okamžite, aj neopatrná manipulácia by preto mala mať svoje limity.

Moto X Force nám na betón „nechtiac“ padal veľmi často. Odolal Moto X Force nám na betón „nechtiac“ padal veľmi často. Odolal

Novinka navyše odolá vode. Potápať sa s ňou síce určite neodporúčame, no prechádzky počas daždivých dní sa netreba báť.

Test Moto X Force Test Moto X Force Test Moto X Force Test Moto X Force

Na displeji neostala po pádoch ani stopa, o kovovom lemovaní sa to povedať nedá

Docieliť odolnosť voči takýmto zákerným nárazom nie je až taká veda. Stačilo použiť dve krycie vrstvy namiesto jednej a k tomu pridať ohybný AMOLED panel. Ten sa okrem 5,4-palcovej uhlopriečky môže pochváliť špičkovým rozlíšením 1 440 × 2 560 bodov. Ku kvalite obrazu nemáme najmenšie námietky, displej poskytne verné sýte farby i široké pozorovacie uhly. Veľké ťažkosti mu nerobia ani slnečné dni.

Čistý Marshmallow

Tak ako nepatrí Moto X Force k najmenším, tak nepatrí ani k najlacnejším smartfónom. Nekompromisná hardvérová výbava by preto mala byť samozrejmosťou. Osemjadrový procesor tvoria štyri jadrá s taktom 2 GHz, zvyšné štyri si vystačia s 1,5 GHz. Čipsetom je minuloročný Snapdragon 810. Trojgigabajtová RAM nie je rekordná, ale so systémom by si mala bez váhania poradiť.

. . . .

Žiadna zbytočná nadstavba sa nekoná, chválime

Android 6.0 Marshmallow totiž nekazí žiadna zbytočná nadstavba. Je doplnený niekoľkými funkciami z dielne výrobcu, inak je ale takmer identický so svojou čistou predlohou. To je dôležité plus aj do budúcnosti, či už z pohľadu stability alebo možných aktualizácií.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE

Medzi bonusmi nás zaujali najmä praktické funkcie pre uľahčenie používania. Pohybmi zápästia vieme napríklad spustiť baterku na zadnej strane či fotoaparát. Moto X Force tiež rozozná hlasové povely alebo pohyb rukou v okolí displeja. Vtedy zobrazí aktuálny čas či notifikácie.

. . . .

Ovládanie uľahčujú gestá

Smart Lock je užitočná vec, mobil neostáva zbytočne zamknutý Smart Lock je užitočná vec, mobil neostáva zbytočne zamknutý Takto oživený displej sa dá ihneď odomknúť bez potreby stláčania tlačidla na boku. Praktické, aj keď by sme skôr privítali snímač odtlačkov. Ten by už mal byť v tejto cenovej skupine prítomný automaticky.

V súvislosti so zamykaním musíme vyzdvihnúť funkciu Smart Lock. Pokiaľ máme displej chránený heslom či vzorom, za určitých okolností môže ostať nepretržite odomknutý. Stačí byť napríklad v blízkosti určitých zariadení s Bluetooth alebo vo vopred zadanej lokalite.

Pekne ukričaný

Dvojica mriežok pod displejom naznačuje slušné výsledky v oblasti zvukového podania. Kvalita je viac než znesiteľná a mobil pri maximálnej hlasitosti neprepočujete ani v mestskom ruchu. Na počúvanie hudby bez slúchadiel to stále nie je a ani tak skoro nebude. Škoda, že rovnaký názor nezastáva každý a stále stretávame ľudí, ktorým je ľúto za časmi tranzistoriek.

Z dvojice mriežok na prednej strane sa valí vcelku kvalitný zvuk Z dvojice mriežok na prednej strane sa valí vcelku kvalitný zvuk

Foťák dosahuje schopné výsledky, i keď 21Mpx snímač nedisponuje optickou stabilizáciou. Na vrchol rebríčka sa neposadí, ale ani neurazí. Dobre si poradí s náročnými svetelnými prechodmi, fotky nemajú výrazné problémy so šumom ani pri horších svetelných podmienkach. Dvojtónový LED blesk nevyladí farby vždy najlepšie, pričom skôr platí „čím ďalej, tým lepšie“.

Foťák sníma v maximálnom rozlíšení 21 Mpx, chýba ale optická stabilizácia Foťák sníma v maximálnom rozlíšení 21 Mpx, chýba ale optická stabilizácia

Z funkcií stojí za pozornosť snáď iba HDR režim, inak toho totiž smartfón veľa neponúka. Na druhej strane poteší 4K video či schopnosť natáčať spomalené zábery v HD rozlíšení. Ešte väčším zážitkom je sledovanie videí, kde opäť musíme spomenúť výborný displej.

V rozhraní fotoaparátu sa treba na začiatku zorientovať, prekvapením je chýbajúca klasická spúšť. Snímky ale stále zhotovujeme dotykom V rozhraní fotoaparátu sa treba na začiatku zorientovať, prekvapením je chýbajúca klasická spúšť. Snímky ale stále zhotovujeme dotykom

Moto X Force: Testovacia snímka Moto X Force: Testovacia snímka

Viac ukážkových fotografií nájdete v galérii >>>

Hodnotenie: Len tá cena…

Moto X Force je suverénne najlepším zariadením, ktoré kedy spod rúk výrobcu vyšlo. Originálne poňatá konštrukcia, odolné sklíčko displeja, čistý systém či užitočné funkcie z neho robia silného konkurenta pre ktorýkoľvek high-end na trhu. Ešte viac by však dokázal s atraktívnejšou cenou - 700 eur je odvážne číslo.

Za daných okolností sa púšťa Moto, respektíve Lenovo do boja s extrémne dobre vyzbrojeným päťlístkom, ktorý tvorí Samsung Galaxy S7, LG G5, Huawei P9, Sony Xperia Z5 a zakrátko aj HTC 10.

V skratke

5,4-palcový smartfón, ktorý je s odolným sklíčkom displeja v podstate unikátom. Počas testovania ho nedokázali pokoriť ani desiatky pádov na tvrdý betón. Zaujímavý je nylonový zadný kryt a hanbiť sa celkom isto nemusí ani za svoju hardvérovú výbavu.

Vyššiu cenovku bude možno ťažko obhajovať kvôli chýbajúcemu senzoru odtlačkov, stále však ide o jeden z najlepších smartfónov na trhu.

Dôležité prednosti

  • Odolné sklíčko displeja
  • Nylonový zadný kryt
  • Kvalitný 5,4-palcový AMOLED displej
  • Android 6.0 Marshmallow
  • Solídny hardvér

Hlavné nedostatky

  • Chýbajúci senzor odtlačkov
  • Fotoaparát bez stabilizácie
  • Vyššia cena

. .

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.