Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Softvérová stabilizácia na Sony Xperia X skutočne funguje, pozrite si ukážku videa

Takto funguje StadyShot v praxi. Pozrite si ukážku na redakčnom videu.

Sony sa pri príprave svojich tohtoročných top modelov rozhodlo neintegrovať fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu. Namiesto toho používa pokročilé formy softvérovej stabilizácie. Xperia X pri nahrávaní videa využíva technológiu s komerčným menom SteadyShot, ktorú pôvodne vyvinula videodivízia japonského výrobcu.

Funguje tak, že keď si nastavíte napríklad snímanie videa do FullHD, v skutočnosti foťák sníma vo vyššom rozlíšení. Nie je to priamo 4K, ale je to viac než 2000 bodov na šírku.

Aktívne vytváraný výrez

Nasnímanú scénu následne softvér telefónu vyhodnocuje a aktívne vytvára „výrez“. Samozrejme, táto myšlienka nie je nová, pracuje s ňou mnoho výrobcov v rôznych oblastiach. Softvér je však prispôsobený tak, aby dokázal stabilizovaný výrez vytvárať v reálnom čase a celé to pritom utiahol procesor smartfónu.

Funkcia SteadyShot môže byť na Xperii X zapnutá, vypnutá alebo daná do tzv. inteligentného režimu, ktorý si jej využitie reguluje podľa potrieb. Práve inteligentný režim je dobrý pri pohyblivých záberoch Funkcia SteadyShot môže byť na Xperii X zapnutá, vypnutá alebo daná do tzv. inteligentného režimu, ktorý si jej využitie reguluje podľa potrieb. Práve inteligentný režim je dobrý pri pohyblivých záberoch

Vskutku, výsledky má veľmi slušné a telefón sa ani pri nahrávaní dlhšieho videa neprehrieva. Počas testovania sme sa nestretli ani so zamŕzaním či padaním. Po aktivácii softvérovej stabilizácie sa obraz trošku priblíži. V praxi nemôže využívať maximálnu širokouhlosť šošovky práve preto, že musí snímať aj okolie, ktoré na finálnom zábere nebude a vytvárať výrez.

Pozrite si, aký prínos má na video v praxi. Obe ukážky sme točili za rovnakých podmienok „z ruky“, teda bez podoprenia či použitia iných pomôcok.

video:

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.