Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Praktické skúsenosti: Aký je iPhone 7 po mesiaci používania?

Chýba 3,5 mm Jack pri praktickom používaní? Koľko vydrží batéria? Ako funguje nové systémové tlačidlo a zlepšený foťák?

Klasická verzia iPhonu ostala tento rok v tieni väčšieho brata. Apple jej nedoprial väčšiu kapacitu RAM, štedrejšiu batériu a ani druhú šošovku fotoaparátu na zadnej strane. Je však lacnejšia, lepšie sa ovláda jednou rukou a momentálne je aj dostupnejšia čo sa skladových zásob týka. Jeden matný čierny iPhone 7 nám robí spoločnosť už od prvého dňa predaja, ako sme s ním spokojní po mesiaci?

Prvý slovenský test iPhone 7 Plus!
Prvý slovenský test iPhone 7 Plus!

Dvojitý fotoaparát zatiaľ neukázal plnú silu a 3,5 mm jack v praxi skutočne chýba. Ako celok je ale iPhone 7 Plus lepší.

Nová čierna mu sekne

Oba varianty tohtoročných iPhonov zamierili na trh v rovnakých farebných vyhotoveniach. Dlho pred septembrovým predstavením sa špekulovalo o modrej verzii, o to väčším prekvapením bolo uvedenie dvoch nových čiernych odtieňov. Lesklý Jet Black síce oživil spomienky na staršie modely, v praxi sa ale ukázali problémy so škrabancami.

Pri pohľade spredu si iba pozorné oko všimne, že ide o nový model Pri pohľade spredu si iba pozorné oko všimne, že ide o nový model

Mnohí teda budú s nami súhlasiť, keď povieme, že matná čierna sa vydarila najviac. Je nenápadná, no zároveň elegantná a ihneď odlíšiteľná od starších modelov. Kovová povrchová úprava bokov a zadnej strany je voči drobným nehodám vcelku tolerantná. Neplánovaný pád na betón z výšky asi 40 centimetrov zanechal iba malé oderky.

Ktorá farba sa vám páči najviac? U nás v redakcii vyhráva matná čierna Ktorá farba sa vám páči najviac? U nás v redakcii vyhráva matná čierna

Na prednú stranu nejdeme odporúčať krycie sklíčka, prišli by ste tým o odolnosť voči odtlačkom a aj príjemne klzký povrch, po ktorom prsty lietajú jedna radosť. Rozumnejšie je mobil chrániť šetrnejším zaobchádzaním a teda nerobiť v kabelke šalát z kľúčov, zapaľovačov a iných podobných predmetov.

iPhone 7 si zachoval rozmery minuloročného modelu, ak však máte svoj obľúbený kryt či obal, bez domácich úprav vám kvôli šošovke fotoaparátu zrejme sedieť nebude. Pozitívnou, i keď v praxi nebadateľnou zmenou je pokles hmotnosti na 138 gramov. Na pohľad neviditeľná je aj zvýšená odolnosť voči vode a prachu. Mobil sme síce netopili, no chladný a výdatný jesenný dážď si užil a nijak mu neprekážal.

iPhone je po novom odolný voči vode, i keď záruka takéto poškodenie nekryje iPhone je po novom odolný voči vode, i keď záruka takéto poškodenie nekryje

Viac reprákov, menej jackov

Tvar spodnej hrany už dôverne poznajú aj tí, ktorým je nový iPhone úplne ukradnutý. Posledné týždne totiž internet nehovoril o ničom inom, len o chýbajúcom 3,5-milimetrovom audio jacku. Nad nie najšťastnejším krokom výrobcu sme si už poplakali a pozúrili aj my, so sklopenými ušami ale priznávame, že nám za celý čas nechýbal jack tak, ako sme si pôvodne mysleli.

3,5mm jack nadobro zmizol zo spodnej časti 3,5mm jack nadobro zmizol zo spodnej časti

Samozrejme, všetko záleží od spôsobu využitia. Hudbu sme zvyknutí prehrávať bezdrôtovo, či už v aute, cez slúchadlá alebo doma cez sound bar. Vieme ale, že veľká časť používateľov je stále verná káblovým riešeniam, preto musíme opäť pripomenúť neduhy nového trendu.

Apple pribaľuje k sedmičke redukciu z Lightning portu na 3,5mm konektor. S cenou do 10 eur ide o najlacnejšie príslušenstvo Apple vôbec, čo spolu s tenučkým káblikom tak trochu predpovedá jeho trvanlivosť. Redukcia tiež nerieši potrebu nabíjania a počúvania hudby zároveň. Pri menšom modeli to vadí o niečo viac, keďže si nabíjačku pýta častejšie.

Nabíjanie a zároveň používanie slúchadiel s 3,5mm jackom na iPhone 7? Riešenie stojí 39 eur
Nabíjanie a zároveň používanie slúchadiel s 3,5mm jackom na iPhone 7? Riešenie stojí 39 eur

Apple v obchode ponúka dock, ktorý obsahuje 3,5mm jack aj Lightning port.

Ak používate viacero slúchadiel, neustále prehadzovanie redukcie je vrcholne nepraktické. Po čase tak buď rezignujete a dokúpite aspoň zo tri kusy redukcií do zásoby alebo podľahnete bezdrôtovým riešeniam. Práve o to sa Apple snaží. Nie sme vôbec odporcami pokroku, ale ani popularizácia elektromobilov vyhadzovaním benzíniek do vzduchu by sa nám nepáčila.

Počúvanie hudby je o niečo komplikovanejšie. Ani nie tak kvôli redizajnu Apple Music ako kvôli chýbajúcemu jacku Počúvanie hudby je o niečo komplikovanejšie. Ani nie tak kvôli redizajnu Apple Music ako kvôli chýbajúcemu jacku

Dvojica mriežok v spodnej časti naznačuje prítomnosť stereo reproduktorov. Tie síce v nových iPhonoch naozaj sú, avšak spodnú hranu okupuje iba jeden. Druhý sa nachádza nad displejom. Pri modeli Plus sme si všimli rozdiel vo výkone oboch reprákov, v sedmičke sa kvôli vzdialenosti stráca. Zároveň sa tým ale aj skresáva rozdiel medzi starou a novou generáciou. Nečakajte veľký skok v kvalite.

Stereo reproduktory sú lepšie, výrazný skok v kvalite zvuku ale netreba čakať Stereo reproduktory sú lepšie, výrazný skok v kvalite zvuku ale netreba čakať

Skoro ako tlačidlo

Už po pár dňoch strávených s novinkami chápeme, prečo sa na nové tlačidlo na prednej strane nespustilo toľko „hejtu“, ako býva pri veľkých zmenách zvykom. Najmä v menšom modeli vynikne Taptic Engine, vibračná odozva po zatlačení na plochu klávesu veľmi dobre kopíruje pocit zo skutočného hardvérového tlačidla.

Kláves home sa už fyzicky stlačiť nedá Kláves home sa už fyzicky stlačiť nedá

Variant Plus je na tom o maličký kúsok horšie, aj tak nám však zmena vôbec nevadí. Áno, prvé minúty sú zvláštne. No ešte zvláštnejší je potom návrat k starším iPhonom a zrazu akosi archaicky pôsobiacim tradičným klávesom. Netreba sa brániť.

Jeden negatívny efekt sme ale predsa len našli. Jednoduchý a roky známy hmat pre reštart – podržanie home a vypínača – sa odteraz mení na podržanie vypínača a klávesu pre stíšenie hlasitosti. To by až tak nevadilo, keby zároveň iPhone hlasitosť aj skutočne neznižoval. Po reštarte si ju tak musíte vrátiť na požadovanú úroveň. Vážne, Apple? Ešteže tento úkon nemusíme pri iPhonoch absolvovať príliš často.

Čas uvažovať nad VR?

Vylepšený displej si ukrojil nemalú časť z oficiálneho predstavenia noviniek. Wide color gamut si na prvý pohľad nevšimnú ani dlhoroční používatelia iPhonov, pokiaľ im o ňom nepoviete. Rozdiel je badateľný až vtedy, keď k sebe postavíme staršiu a novšiu generáciu a začneme napríklad prehliadať fotografie. Pestré farby veru vedia udrieť do očí.

Rozlíšenie displeja sa nemení, kvalita áno Rozlíšenie displeja sa nemení, kvalita áno

Fajn vylepšenie, no nastupujúci trend virtuálnej reality si pomaly začína pýtať aj vyššie rozlíšenie. Hodnota 750 × 1 334 bodov je použiteľná, akonáhle ale do VR headsetu vložíme niektorú z konkurenčných vlajkových lodí s QHD rozlíšením, sme niekde úplne inde. Zatiaľ minoritná záležitosť, technologickým nadšencom ale určite treba tento fakt pripomenúť.

V žiadnom inom ohľade nemáme k IPS LCD panelu výčitky, na bežné použitie je rozlíšenie viac než postačujúce a mnohých poteší aj znesiteľná 4,7-palcová uhlopriečka, ktorá je dnes skôr raritou.

Menšia uhlopriečka je praktickejšia pri ovládaní jednou rukou, surfovanie na webe si ale pýta viac palcov. Navyše, iPhone 7 je stále pomerne veľký v pomere k tomu, akú veľkú zobrazovaciu plochu ponúka - Citlivosť virtuálneho tlačidla sa dá nastaviť Menšia uhlopriečka je praktickejšia pri ovládaní jednou rukou, surfovanie na webe si ale pýta viac palcov. Navyše, iPhone 7 je stále pomerne veľký v pomere k tomu, akú veľkú zobrazovaciu plochu ponúka - Citlivosť virtuálneho tlačidla sa dá nastaviť

Menej RAM zabolí. Na papieri

Apple zvnútra vyzbrojil nové iPhony tým najlepším, čo má na sklade. Základom je čipset A10 Fusion a štvorjadro s taktom 2,23 GHz. Rozdiel medzi väčším a menším modelom je v kapacite operačnej pamäte RAM. 4,7-palcový iPhone ponúkne o tretinu menej ako 5,5-palcový, teda 2 GB namiesto 3 GB.

Rozloženie klávesov na bokoch ostalo rovnaké. Telefón po novom reštartujeme podržaním zámku displeja a tlačidla pre stíšenie hlasitosti Rozloženie klávesov na bokoch ostalo rovnaké. Telefón po novom reštartujeme podržaním zámku displeja a tlačidla pre stíšenie hlasitosti

Pravdou ale je, že sme si pri bežnom používaní rozdiel nevšimli. Dva gigabajty bohato stačia na chod veľkého množstva aplikácií a dá sa predpokladať, že to tak ešte nejaký ten rok ostane. Vďačiť za to môžeme najmä dobre optimalizovanému systému iOS 10.

TOP11 noviniek v iOS 10, o ktorých ste možno ešte nepočuli
TOP11 noviniek v iOS 10, o ktorých ste možno ešte nepočuli

Nový systém prinesie podporu formátu RAW, vylepšené poznámky či automatické odhlasovanie z newsletterov.

Všetky jeho novinky sme už spomenuli vo veľkom teste iPhone 7 Plus či hneď po uvedení samotného systému. Pripomeňme teda iba to, že sme stále nenarazili na bug či nedostatok, ktorý by znepríjemňoval používanie. Nemáme problémy so samovoľným reštartovaním, padaním ani mrznutím. Odozva je skvelá, chod svižný... skrátka desať bodov z desiatich pre Apple. Dobrá práca.

Systém je rýchly a stabilný, bodaj by to tak ostalo aj v budúcnosti Systém je rýchly a stabilný, bodaj by to tak ostalo aj v budúcnosti

Neplačte za druhým foťákom

Hneď po predstavení oboch noviniek bolo cítiť, že podstatne väčší záujem smeruje k modelu Plus. Nie však pre väčší displej, ale kvôli druhej šošovke na zadnej strane. Apple ju odprezentoval ako totálnu revolúciu, no v realite treba trochu pribrzdiť. Avizovaný bokeh efekt je zatiaľ dostupný iba pre beta testerov a výsledky síce vyzerajú dobre, no nejde o funkciu, bez ktorej by sme sa nevedeli zaobísť.

iPhone 7 má o jednu šošovku menej ako model Plus iPhone 7 má o jednu šošovku menej ako model Plus

Ani dvojnásobný optický zoom nie je úplnou výhrou, „Plusko“ naň totiž využíva druhú telešošovku so slabšou svetelnosťou f/2.8 a na zašumenom výsledku so strácajúcimi sa detailmi je to poznať. Nechajme sa prekvapiť, so zaujímavým využitím dvoch šošoviek možno prídu aj vývojári mimo dielní Apple. Len aby to nebolo až v čase, keď budeme stáť v rade na ďalšiu generáciu kalifornského smartfónu.

V rozhraní foťáku nehľadajte veľké zmeny V rozhraní foťáku nehľadajte veľké zmeny

Primárna a v prípade menšieho iPhonu aj jediná šošovka sníma v rozlíšení 12 Mpx. Disponuje optickou stabilizáciou, pričom svetelnosť má slušnú hodnotu f/1.8. Pochvalu si zaslúži aj vylepšený dvojtónový blesk, kde svetlo po novom produkujú až štyri diódy.

V iOS 10 sa môžeme tešiť z vynovenej galérie. Fotky vie jednoducho spojiť do vydarených videí V iOS 10 sa môžeme tešiť z vynovenej galérie. Fotky vie jednoducho spojiť do vydarených videí

Foťák iPhonu 7 má širší uhol záberu, sníma fotky v lepších farbách a veľký pokrok vidíme aj za horších svetelných podmienok. Detaily sa síce zlievajú, pri prezeraní snímok na displeji sa ale dvíha nejedno obočie. Vyzerajú naozaj dobre. Pripomenúť musíme aj vylepšenú prednú kameru s rozlíšením 7 Mpx, svetelnosťou f/2.2 a praktickým improvizovaným bleskom v podobe krátkeho a intenzívneho zvýšenia jasu displeja.

Opäť sa ale nevyhneme porovnaniu s vlajkovými loďami od Samsungu. Kórea je, najmä v šere a vo večerných hodinách, stále o kúsok vpred.

iPhone 7: Testovacia snímka iPhone 7: Testovacia snímka

Viac ukážkových fotografií nájdete v galérii >>>

Chce to viac šťavy

Ak by sme si spísali zoznam dôvodov, prečo si vybrať iPhone 7 Plus namiesto jeho menšej verzie, kapacita batérie by jednoznačne skončila na prvom mieste. Oproti modelu 6s síce poskočila z 1 715 mAh na 1 960 mAh, väčší variant ale ponúkne takmer o polovicu viac. Rozdiel je badateľný, pri menšej sedmičke sa musíme utešovať tým, že vlastne všetky smartfóny nabíjame každý večer. Rozdiel je iba v zostávajúcej kapacite, lebo pri iPhone 7 väčšinou končíme deň len tak tak.

A ani pri najväčšej snahe nevieme s iPhonom 7 vydržať bez nabíjačky dlhšie ako dva dni. Väčší variant zvládne aj predĺžený víkend. Fakt, že na tom napriek silným rečiam výrobcu nie je novinka nijak revolučne, dokazujú aj testy kolujúce internetom.

Aby toho nebolo málo, o podpore rýchleho nabíjania môžeme zatiaľ iba snívať. Pri dopĺňaní energie budú smutnejší majitelia modelu 7 Plus, ktorým to z nuly na sto trvá zhruba tri hodiny. Menší iPhone to zvládne za menej ako dve.

Hodnotenie: Ponúkne menej, ale nie málo

Úplne rozumieme prvotnému poblázneniu za väčšou z dvojice noviniek od Apple. Výhod a lákadiel má vskutku dosť. S odstupom času ale nepovažujeme kúpu menšieho modelu za zlý nápad. Menšiu kapacitu RAM si drvivá väčšina používateľov nevšimne, foťák v modeli Plus toho zatiaľ až tak veľa nedokáže, pri práci jednou rukou budete nadávať menej a ako bonus ušetríte pri kúpe niekoľko desiatok eur. Len tá batéria...

Oba smartfóny sú teda voľbou, ktorú oľutuje málokto. Niekoho možno ku kúpe postrčíme aj tým, že nad starším modelom 6s sa momentálne veľmi neoplatí uvažovať. Cenový rozdiel necelých 100 eur je pri týchto sumách príliš málo na to, aby ste sa pripravili o lepší fotoaparát, výkonnejší hardvér a zrejme aj o rok dlhšie aktualizácie systému.

iPhone 7 je v oficiálnom predaji za cenu od 759 eur za 32GB variant až po 979 eur za verziu s 256GB pamäťou. Do ponuky ho zaradilo aj trio najväčších operátorov, akciové ceny Orange a O2 nájdete tu, Telekom vyrukoval s ponukou o niečo skôr.

 

Zariadenie na test zapožičal Telekom.

V skratke

Menší z dvojice nových iPhonov je kompaktnejší, lacnejší a na trhu momentálne aj dostupnejší.

Neponúka síce dve šošovky fotoaparátu a je ochudobnený o časť operačnej pamäte RAM, v praxi ale zatiaľ rozdiely príliš nemrzia.

Ak niečo za zváženie stojí, tak je to rozdiel vo výdrži, kde jednoznačne vyhráva iPhone 7 Plus.

Dôležité prednosti

  • Kompaktné rozmery, prijateľná hmotnosť
  • Kvalitné vyhotovenie
  • Zvýšená odolnosť voči prachu a vode
  • Displej citlivý na tlak
  • Vydarený 12Mpx fotoaparát
  • Výborne vyladený a svižný systém

Hlavné nedostatky

  • Slabá výdrž batérie
  • Lesklý variant sa ľahko poškriabe
  • Chýbajúci 3,5mm konektor slúchadiel

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.