Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Otázky a odpovede ku koncu roamingu v EÚ

Prinášame vám všetky podstatné informácie ku koncu roamingu v členských štátoch EÚ.

Európska komisia prišla s predpokladanými podmienkami konca roamingu v krajinách EÚ. Prečítajte si všetko podstatné, čo by ste mali k téme vedieť.

Kedy skončí?

V návrhu pravidiel sa uvádza, že by sme sa mali dočkať domácich cien v zahraničí od 1. júna 2017. Schváliť by ich mal Európsky parlament.

Koniec roamingu v EÚ o polroka: Takéto sú podmienky
Koniec roamingu v EÚ o polroka: Takéto sú podmienky

Obyvatelia EÚ budú mať k sebe bližšie. Známe sú i ceny a limity, ktoré môžu byť uplatňované.

Kedy sa o zmenách rozhodne?

Európsky parlament by mal k hlasovaniu a prijatiu pravidiel pristúpiť na začiatku roka 2017. Výrazné komplikácie sa už neočakávajú, členovia sa už na návrhu zhodli.

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com)

Naozaj za domáce ceny?

EÚ chce od júna docieliť, aby obyvatelia únie mohli volať, písať správy a surfovať za rovnaké ceny. Nebude to ale možné počas celého roka. Ak bude klient využívať služby viac v zahraničí, môže si pýtať poplatky navyše.

S akými obmedzeniami?

Operátori budú monitorovať spotrebu minimálne počas štyroch mesiacov a budú teda zisťovať, či zákazník nevyužíva službu výhradne v zahraničí, prípadne či nie je väčšina jednotiek minutých mimo domovskej krajiny.

Čo ak pôjdem na dovolenku?

Ak si počas roka vybehnete na dve dovolenky a pár víkendov mimo Slovenska, nemali by ste pocítiť žiadne obmedzenia – všetky služby budete môcť využívať ako doma. Nepočítajte ale s tým, že si vezmete neobmedzený paušál z Poľska za 10 eur a budete ho celý rok využívať na Slovensku.

Čo ak miniem jednotky nad rámec?

V prípade, že budete využívať služby dlhodobejšie mimo Slovenska, operátor vám môže pripočítať k minúte hovoru 4 eurocenty, správe 1 eurocent a k 1 GB až 8,7 eura (0,0085 eura za 1 MB).

ilustračná snímka ilustračná snímka

Kde všade?

Regulované podmienky a ceny budú platiť iba v krajinách EÚ: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo (Veľká Británia), Španielsko, Švédsko a Taliansko.

Bude pre všetkých?

EÚ operátorom prikáže, aby aktivovali „roaming ako doma“ všetkým zákazníkom v celej únii. Zo strany klientov tak nebudú nutné žiadne kroky. Ak sa teda nič nestane, klienti budú môcť využívať zvýhodnené služby už o pár mesiacov a automaticky.

Čo sa za posledné roky zmenilo?

Komisia tvrdí, že odkedy začala regulovať roamingové poplatky, minúta hovoru a SMS klesla o 92 percent. Pri dátach išlo o zníženie až o 96 percent.

Koniec roamingu v EÚ o polroka: Takéto sú podmienky
Koniec roamingu v EÚ o polroka: Takéto sú podmienky

Obyvatelia EÚ budú mať k sebe bližšie. Známe sú i ceny a limity, ktoré môžu byť uplatňované.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.