Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aj slovenské O2 tento rok spustí volania cez 4G sieť

Všetci operátori nasadia volania v LTE sieti počas tohto roka.

Mobilný poskytovateľ O2 počas tohto roka nasadí technológiu VoLTE, ktorá umožňuje telefonovať priamo v 4G sieti operátora. Pripojí sa aj Orange a Telekom.

„Technológiu VoLTE intenzívne testujeme a chceme spustiť v priebehu tohto roka. Naším cieľom je, ako sme už spomínali, priniesť ju tak, aby bola nielen stabilná, ale priniesla aj skutočnú úžitkovú hodnotu,“ povedala pre Živé.sk a MobilManiu hovorkyňa O2 Tereza Molnár.

Pre viac zariadení

Podľa zástupkyne O2 chce spustiť operátor službu, ktorú bude môcť využiť viacero dostupných zariadení. Koľko, nehovorí. Rovnako nespresňuje, či služba príde ešte v tomto polroku.

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com)

VoLTE pred pár dňami spustilo české O2, ktoré má rovnakého vlastníka. Operátor hovorí, že u našich susedov boli spustené volania cez 4G vzhľadom na potreby ich trhu. České O2 má totiž LTE sieť už pre viac ako 95 percent populácie, naše iba pre 70 percent. V Česku spustilo O2 službu ako posledný poskytovateľ.

„Zároveň je prirodzené, že spusteniu VoLTE na Slovensku predchádza jeho pilotná prevádzka v Českej republike. Práve postupná implementácia procesov je jedna zo synergií, ktoré nám spojenie prináša,“ dodala Molnár.

Čo prináša VoLTE?

Výhodou VoLTE je najmä to, že počas hovoru môžete surfovať cez 4G sieť. Hovor prebieha priamo v LTE sieti a mierne šetrí batériu, keďže nie je potrebné prepnúť sa do 2G/3G siete a naspäť. Okrem toho je nadviazanie spojenia výrazne rýchlejšie a približne trikrát skôr sa pošle aj SMS.

Zatiaľ iba 4ka

Na Slovensku ponúka volania cez 4G sieť iba najmladší operátor 4ka. Tá technológiu priniesla  v októbri a zatiaľ funguje iba na jedinom zariadení. Implementovaná je v celej sieti.

Na Slovensku ponúka volania cez 4G sieť iba operátor 4ka Na Slovensku ponúka volania cez 4G sieť iba operátor 4ka

Blízko nasadenia je už aj Orange, ktorý ju chce spustiť v najbližšom období. „VoLTE spustíme v prvom kvartáli 2017,“ povedal pre Živé.sk a MobilManiu technický riaditeľ Orangeu Ivan Golian. Hovorkyňa operátora Alexandra Piskunová plán potvrdila.

Telekom v rozhovore naznačil, že k spusteniu spomínanej technológie príde tento rok. Aktuálne o detailoch nehovorí. „Detailné informácie o VoLTE, jeho fungovaní v sieti Telekomu či podporovaných zariadeniach uvedieme pri štarte služby,“ povedal hovorca Telekomu Michal Korec.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
 
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.