Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na údajné výhry od Alzy. Útočníci zbierajú údaje o kreditkách

Kriminálnici namiesto mena Českej pošty stavili na známy e-shop.

Autori škodlivej aplikácie, ktorá sa vydáva za oficiálny softvér Českej pošty, zmenili taktiku. Tentoraz zneužívajú značku najväčšieho internetového obchodu Alza a namiesto informácie o nedoručenej zásielke sľubujú výhru. Upozornila na to spoločnosť Eset.

„Gratulujeme! Vyhrávate nákup v hodnote 500 Kč. Pokiaľ do 12 hodín uskutočníte objednávku cez našu aplikáciu, bude celkom zadarmo,“ píše sa v podvodnej SMS správe, v ktorej sa ešte nachádza priamy odkaz na spomínaný nebezpečný softvér.

Podvodná SMS správa, ktorá sľubuje výhru od Alzy (zdroj: Eset) Podvodná SMS správa, ktorá sľubuje výhru od Alzy (zdroj: Eset)

Nechýba mimozemšťan

„Po inštalácii sa na displeji zobrazí ikona, ktorej súčasťou je Alza mimozemšťan,“ popisuje analytik škodlivého kódu Esetu Lukáš Štefanko.

Infiltrácia zneužíva meno e-shopu Alza (zdroj: Eset) Infiltrácia zneužíva meno e-shopu Alza (zdroj: Eset)

Rovnako ako v prvom prípade aplikácie Pošta Online je cieľom malvéru odcudziť údaje o platobných kartách, ktoré človek používa pri platbách na mobilnom zariadení.

Oklamať ho majú legitímne vyzerajúce okná, ktoré sa zobrazia po spustení aplikácií Google Chrome, PayPal alebo Obchod Play.

Alza a nákup cez ISIC? Pozor na prirážku namiesto zliav
Alza a nákup cez ISIC? Pozor na prirážku namiesto zliav

Predajca študentom ponúka stovky produktov drahšie ako bežným zákazníkom. Vraj sa s tým nedá nič robiť. Nie je to pravda.

Vykradne kontakty

Hrozba zároveň zašle útočníkovi kontakty uložené na infikovanom zariadení a dokáže na ne odoslať podobné SMS správy. Ich obsah sa navyše môže meniť, takže nie je vylúčené, že kriminálnici použijú opäť iný podvod.

Infiltrácia taktiež vie zmeniť PIN kód, vďaka čomu používateľovi obmedzí používanie telefónu.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.