Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mobilná aplikácia uznaná ako účinná antikoncepcia? Realita

Podľa jedného z výskumov má aplikácia rovnakú účinnosť ako užívanie antikoncepčných tabletiek.

Mobilná aplikácia monitorujúca menštruačný cyklus žien, Natural Cycles, bola schválená nemeckou testovacou organizáciou Tüv Süd ako oficiálna forma antikoncepcie.

Aplikácia, ktorá bola spustená v roku 2014 a momentálne ju využíva viac ako 150-tisíc používateľov v 161 krajinách, je tak vôbec prvou s takouto certifikáciou na svete. Informácie k tejto téme priniesol portál Wired.

Ako aplikácia funguje

Natural Cycles pre vyhodnotenie plodných a neplodných dní ženy monitoruje zmeny jej telesnej teploty počas menštruačného cyklu. Zvýšená hladina hormónu progesterón, v období po ovulácii, totižto spôsobuje aj vyššiu telesnú teplotu.

Nevyhnutným príslušenstvom pre správne fungovanie aplikácie je presný teplomer (zdroj: Natural Cycles) Nevyhnutným príslušenstvom pre správne fungovanie aplikácie je presný teplomer (zdroj: Natural Cycles)

Pre správne fungovanie aplikácie musia ženy každý deň odmerať svoju bazálnu telesnú teplotu (ráno po prebudení), s presnosťou na dve desatinné miesta a túto hodnotu následne zapísať do programu. Údaje potom spracuje a vyhodnotí špeciálny algoritmus.

Výpočet sa následne prenesie do kalendára, ktorý zobrazuje plodné a neplodné dni ženy. Ak aplikácia vyhodnotí, že je v daný deň riziko otehotnenia nízke a je bezpečné mať nechránený sex, označí ho zelenou farbou. V červené dni je potrebné použiť nejakú formu ochrany. 

Keďže aplikácia vyhodnocuje aj najplodnejšie obdobie cyklu, môže byť použitá naopak - pri snahe o otehotnenie.

Je novodobá ajtí láska lepšia, než tá čiernobiela?
Je novodobá ajtí láska lepšia, než tá čiernobiela?

V utorok to vypukne! Všade bujnejúce testosteróny, feromóny a jedinci, ktorí vedia, že byť zaľúbený je fajn. Niečo ako studené pivo v horúcom lete.

Pri správnom používaní efektívna ako tabletka

Aby však Natural Cycles dostala certifikáciu od Tüv Süd, organizácii museli byť poskytnuté všetky informácie súvisiace s fungovaním aplikácie. Zároveň bolo potrebné predložiť výsledky z klinickej štúdie, ktorá stanovuje presnosť tejto metódy antikoncepcie.

Vo výskume, ktorý viedli samotní autori aplikácie, bola účinnosť softvéru sledovaná na 4 035 ženách vo veku 20 až 35 rokov. Celkový počet sledovaných menštruačných cyklov bol prepočítaný na 2 053 rokov ženy.

Červená v kalendári označuje plodné dni (zdroj: Natural Cycles) Červená v kalendári označuje plodné dni (zdroj: Natural Cycles)

V priebehu štúdie došlo k 143 neplánovaným otehotneniam, pričom k desiatim z nich došlo počas takzvaných „zelených dní“.

Na základe týchto výsledkov bola stanovená účinnosť aplikácie Nature Cycles pri správnom zaobchádzaní na 99,5 percenta. Pre porovnanie približne rovnakú účinnosť pri adekvátnom používaní dosahujú antikoncepčné tabletky, o čosi menšiu mužské kondómy.

Odborníci však upozorňujú na opatrnosť a dôslednosť pri využívaní tejto formy antikoncepcie a tiež zdôrazňujú potrebu kombinovať používanie aplikácie s iným typom ochrany počas plodných dní.

Autorka hľadala alternatívu

Za vývojom aplikácie Natural Cycles stojí dvojica švédskych vedcov, Elina Berglundová a Raoul Scherwitzl, ktorí sú zároveň manželmi. Elina sa vyjadrila, že na aplikácií začala pracovať v roku 2012 po tom, čo sama hľadala alternatívu k tabletkám, no nedokázala nájsť žiadnu „dobrú formu“ prirodzenej antikoncepcie.

Muž si založil vlastnú zoznamku. Je v nej jediným chlapom
Muž si založil vlastnú zoznamku. Je v nej jediným chlapom

Aplikácia inšpirovaná populárnym Tinderom priniesla podnikateľovi množstvo kontaktov už po pár dňoch.

Vedkyňa ešte predtým istý čas pracovala aj vo výskumnom centre CERN, kde dokonca vyvinula štatistickú metódu, ktorú dnes využíva aj projekt Natural Cycles. Od spustenia aplikácie v roku 2014 si ju vyskúšalo vyše 150-tisíc používateľov.

Aplikáciu je možné bezplatne stiahnuť a vyskúšať na operačných systémoch Android aj iOS. Ročné predplatné je na úrovni približne 70 dolárov (66 eur) a zahŕňa aj teplomer.

(1 EUR = 1,0629 USD)

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
 
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.