Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rolovateľné telefóny? Nie tak rýchlo, tvrdí Samsung

Skoré predstavenie podobných telefónov, minimálne od Samsungu, sa vraj posúva.

Ďalším stupňom v technologickom vývoji telefónov, resp. smartfónov by mohli byť zariadenia vybavené plne ohybnými (rolovateľnými) displejmi. Podobné telefóny už naznačili firmy ako Samsung či LG.

Podľa všetkého sa však komerčných produktov podobného typu len tak nedočkáme. Minimálne v podaní Samsungu. Na tému upozorňujú GSMArena.com či Liliputing.com.

Samsung a rolovateľné smartfóny: Chystá sa výroba
Samsung a rolovateľné smartfóny: Chystá sa výroba

Novinky však zrejme na trhu ešte pár mesiacov neuvidíme.

Najväčšie nádeje sa ohľadne skorého príchodu rolovateľných telefónov vkladali práve do firmy Samsung. Niektorí dokonca naznačovali, že juhokórejský výrobca demonštruje prvé výsledky svojej práce už na MWC 2017. Neskôr sa objavili správy, že prvé modely (čiže línia Galaxy X) by sa mohli objaviť ešte v tomto kalendárnom roku.

Očakávania však viac-menej schladil popredný predstaviteľ Samsung Display. Kim Tae-woong sa pre médiá vyjadril, že ohľadne flexibilných telefónov sa nie je potrebné zbytočne ponáhľať. Naznačil tiež potenciálny horizont predstavenia prvých komerčných modelov: údajne až v roku 2019.

Patent od Samsungu naznačuje rolovateľné televízory
Patent od Samsungu naznačuje rolovateľné televízory

Budú televízory novej generácie pripomínať rolku toaletného papiera? Nie je to vylúčené. Možno už v dohľadnej budúcnosti.

Samsung má v rukách hneď niekoľko kariet, kvôli ktorým môže (resp. musí) odložiť príchod takýchto telefónov. Kim Tae-woong sám prezradil, že Samsung Display momentálne získava nemalé príjmy z produkcie „bezrámových“ (OLED) displejov pre smartfóny, ktoré sú stále častejšie využívané v rôznych produktoch.

Pokiaľ dopyt po bezrámových smartfónoch výraznejšie poklesne, až potom sa ponúka ako ďalší krok (zvýšenia príjmov) práve oblasť flexibilných, resp. plne rolovateľných displejov – pre kompatibilné smartfóny.

Ďalším dôležitým faktorom je skutočnosť, že Samsung ešte vraj musí prekonať niekoľko technologických prekážok, aby rolovateľné telefóny boli plnohodnotne pripravené na komerčné využitie.

Samsung: Plne flexibilný telefón sa má premieňať na tablet
Samsung: Plne flexibilný telefón sa má premieňať na tablet

Juhokórejský výrobca chystá zaujímavý hybrid medzi svetom mobilov a tabletov.

Zostáva tiež otvorené, aké flexibilné telefóny vôbec uvidíme. Prvá generácia zrejme ešte neumožní plné rolovanie (v štýle rolky papiera), zrejme sa bude len skladať na jednom či niekoľkých miestach.

Do hry však môžu vstúpiť aj iné firmy, napríklad LG alebo Lenovo a predstaviť svoje produkty (minimálne vo forme limitovanej edície) o poznanie skôr.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.