Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vodafone v Česku vypne roaming pri dátových paušáloch. Pred koncom poplatkov v EÚ

Namiesto toho, aby operátor pridal dáta v zahraničí, radšej roaming úplne zakáže.

Pôvodný článok sme doplnili o vyjadrenia slovenských operátorov. 

Český Vodafone oznámil, že od júna neumožní využívať roaming pri čisto dátových programoch. Operátor to zdôvodňuje možnými vyššími nákladmi. Informáciu priniesla Mobilmania.cz.

„Podobu dátových programov sme vytvárali pre ich využitie v Českej republike. So zmenou podmienok roamingu sa ale menia náklady, ktoré na zaistenie služby máme, a na to sme museli reagovať,“ uviedol Vodafone k zmenám.

EÚ prekonala poslednú prekážku, od 15. júna je roamingovým poplatkom koniec
EÚ prekonala poslednú prekážku, od 15. júna je roamingovým poplatkom koniec

Krátko po 15. júni opatrenie začne platiť aj na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku.

Ceny by vraj museli ísť hore

Operátor by totiž od polovice júna musel umožniť využívať programy aj v rámci EÚ – bez doplatkov pri občasných cestách do zahraničia. Spoločnosť tvrdí, že keby k tomu pristúpila, musela by upraviť ceny.  

ilustračná snímka ilustračná snímka

„Museli by sme zvýšiť cenu dátových programov, ale to by sa dotklo všetkých zákazníkov, teda aj tých, ktorí do zahraničia nejazdia,“ tvrdí. Zmeny začnú platiť od 11. júna a ak s nimi zákazníci nesúhlasia, môžu bez sankcií odstúpiť od zmluvy.

Čo na to slovenskí operátori?

V súvislosti s krokom českého operátora sme oslovili aj slovenských mobilných operátorov.

Telekom zatiaľ možné obmedzenia nechce komentovať. „Fungovanie jednotlivých programov v novej vlne regulácii roamingu upresníme pred ich implementáciou o niekoľko týždňov,“ povedal hovorca spoločnosti Michal Korec.

Doplnené o 14:55: O2 hovorí, že roamingová ponuka bude rešpektovať reguláciu EÚ. Jej primárnym cieľom je vraj zrušiť roamingové poplatky pri obvyklom využívaní v zahraničí. 

„Rast nákladov, ako nevyhnutný dôsledok regulácie, skutočne očakávame. Regulácia už vopred definuje ochranné mechanizmy, ktoré môžu operátori uplatniť," informovala hovorkyňa Tereza Molnár. 

Doplnené o 17:45: Orange tvrdí, že dáta neplanuje v zahraničí blokovať. Zákazníkom chce priniesť ponuky, ktoré sú v súlade s pravidlami regulácie. „O detailoch budeme zákazníkov aj verejnosť včas informovať," komentovala situáciu hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová. 

Aktuálne čakáme na vyjadrenie 4ky, po získaní stanoviska ho doplníme do článku.

Aké budú podmienky od júna?

Od júna budú môcť zákazníci využívať svoje programy aj mimo domovskej krajiny. V rámci EÚ ale budú stanovené obmedzenia, aby si niekto nemohol vziať lacný paušál zo zahraničia a nevyužíval ho na Slovensku.

Združenie európskych regulátorov (BEREC) poskytlo príklady, koľko dát bude možné využívať v zahraničí. Týka sa to všetkých operátorov v EÚ. Výpočet vychádza z mesačného poplatku za paušál a služieb, ktoré obsahuje. Príklady programov:

  • pri programe za 90 eur s neobmedzenými dátami, volaniami a SMS bude možné minút v roamingu aspoň 23,38 GB
  • mobilný dátový balíček s 2 GB dát u nás za 10 eur bez DPH umožní minúť v zahraničí minimálne 2 GB z balíčka a ďalších 0,6 GB dát za cenu ako u nás.
  • paušál za 20 eur bez DPH s neobmedzenými volaniami, SMS a 7 GB dát: zákazník bude môcť minúť aspoň 5,19 GB dát v roamingu
  • služba s tisíckou minút, SMS a 1 000 MB za 5 eur bez DPH umožní zákazníkovi v roamingu minúť 1 GB dát, ďalších 0,3 GB dát bude môcť presurfovať za cenu ako na Slovensku

Detailné podmienky a ďalšie informácie nájdete v našom článku:

Koniec roamingu v EÚ: Všetky info na jednom mieste
Koniec roamingu v EÚ: Všetky info na jednom mieste

Zákazníci operátorov sa už o niekoľko týždňov dočkajú zrušenia príplatkov v zahraničí.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.