Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Parkovacie automaty chcú nahradiť mobilnou aplikáciou. Nájde aj voľné miesto

Novinka má pomôcť zvýšiť platobnú disciplínu vodičov a zvýšiť efektivitu využívania parkovacích miest.

Dcérska firma Slovak Telekomu PosAm spolu s materskou spoločnosťou vyvíja vlastnú technológiu pre prevádzkovateľov parkovísk ParkDots. Predstavili ho už Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Systém spadá do kategórie internetu vecí a využíva bezdrôtové senzory na sledovanie obsadenosti parkovacieho miesta. Telekomunikačný operátor poskytuje dátovú konektivitu a výpočtové zdroje z cloudu.

Parkovacie automaty nahrádza mobilná aplikácia. Šoféri si v nej voľné miesto vedia zarezervovať, navigovať sa na neho a zaplatiť. Keď ho nevyužívajú, môžu ho zdieľať s inými vodičmi. Správca zase používa špeciálne upravenú edíciu softvéru

Aplikácia zobrazuje vyťaženie parkovísk a ďalšie štatistické údaje (zdroj: PosAm) Aplikácia zobrazuje vyťaženie parkovísk a ďalšie štatistické údaje (zdroj: PosAm)

Slabá platobná disciplína

Tvorcovia si od novinky sľubujú efektívnejšie využívanie, kontrolu a spoplatňovanie parkovísk. Poukazujú, že platobná disciplína vodičov sa dnes podľa ich dát pohybuje len na úrovni 40 až 60 percent.

„Zvýši sa komfort pre vodičov a obec alebo mesto zároveň získa lepší prehľad o využívaní, obrátkovosti a výnosnosti parkovania na svojom území,“ uviedol produktový manažér PosAm Martin Budaj.

Parkovaciu platformu momentálne testujú v pilotnej prevádzke. Verzia pre nasadenie v reálnych podmienkach by mohla byť k dispozícii v najbližších mesiacoch.

Mobilná aplikácia ParkDots (zdroj: PosAm) Mobilná aplikácia ParkDots (zdroj: PosAm)

Aplikácia ako SMS lístok

V súčasnosti si šoféri môžu na Slovensku stiahnuť iba aplikácie, ktoré uľahčujú zakúpenie SMS parkovacieho lístka. Človek preto nemusí poznať konkrétny formát SMS správ alebo správne čísla. Zadá len mesto, typ zóny a ŠPZ.

Estónsky startup: Auto zaplatí samo

Mladá firma Autlo vyvíja už dlhšie špeciálne zariadenie, ktoré sa nainštaluje do vozidla. Obsahuje SIM kartu a GPS modul. Automaticky potom monitoruje zastavenie, štart vozidla a dobu, počas ktorej bolo auto v pokoji. Na základe cenníka danej zóny a zozbieraných dát nakoniec zrealizuje platbu parkovného.

Samotná úhrada prebehne cez faktúru od mobilného operátora alebo sa peniaze strhnú z kreditu na predplatenej karte.

V mobilnej aplikácii si používateľ vie pozrieť históriu parkovania a môže automatický systém platieb aj vypnúť. Zariadenie dnes stojí 149 eur alebo sa platí mesačný nájom 4,99 eura.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.