Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyskúšali sme nový Android O, pozrite si najdôležitejšie novinky

Hŕba noviniek, ktorú Google uviedol spolu s marcovým Androidom O, dnes už konečne funguje.

Čo stihol Google zmeniť v Androide O za necelé dva mesiace? Prekvapivo veľa. Vývojárska konferencia Google I/O 2017 začala iba včera a nadšenci už majú k dispozícii aktualizovanú verziu pripravovaného Androidu O.

Tá okrem ďalších dizajnových zmien a úprav „pod kapotou“ prináša funkčný režim PiP (Obraz v obraze) a automatické prihlasovanie do aplikácií.

Nový Android: Štartuje beta program, Google naznačil príchod finálky
Nový Android: Štartuje beta program, Google naznačil príchod finálky

Registrácie na Android O beta štartujú od dnešného dňa.

Opäť sa menil vzhľad

Ako prvé nás zaujali menšie zmeny, ktoré Google vykonal v sprievodcovi prvotným nastavením zariadenia. Nejde o nič výnimočné, len detaily, ktoré lepšie korešpondujú s celkovým dojmom systému.

Dizajn sprievodcu prvotným nastavením smartfónu už pôsobí jednotne (zdroj: redakcia) Dizajn sprievodcu prvotným nastavením smartfónu už pôsobí jednotne (zdroj: redakcia)

Po presune na domovskú obrazovku však našu pozornosť upútali rýchle nastavenia. Google zmenil ich odtieň na sivý a niekoľko prvkov presunul zhora dole.

Android Go: Plynulý systém aj na najslabších zariadeniach. Ušetrí tiež mobilné dáta
Android Go: Plynulý systém aj na najslabších zariadeniach. Ušetrí tiež mobilné dáta

Súčasťou systému budú aj nástroje na šetrenie mobilných dát či tlačidlo na rýchlu obnovu dátového balíka.

Pre otvorenie nastavení tak už nemusíte palec naťahovať cez celú obrazovku. Naďalej platí, že ťuknutím na dlaždicu ju prepnete a detaily otvoríte ťapnutím na jej názov.

Prechod na svetlejší dizajn Googlu jednoznačne schvaľujeme (zdroj: redakcia) Prechod na svetlejší dizajn Googlu jednoznačne schvaľujeme (zdroj: redakcia)

Príjemne nás prekvapilo takisto správanie panelu s notifikáciami. Systém už totiž pri jeho otváraní potiahnutím po snímači odtlačkov prstov berie do úvahy aj fakt, či je zariadenie otočené vertikálne alebo horizontálne.

Android využívajú cez dve miliardy aktívnych zariadení
Android využívajú cez dve miliardy aktívnych zariadení

Služieb, resp. produktov od Google s viac ako jednou miliardou je poltucet.

Pomôže s prihlásením do aplikácií

V poradí druhom zostavení Androidu O Google vylepšil aj automatické dopĺňanie prihlasovacích údajov v aplikáciách. Nemusíte používať klienta tretích strán, stačí, že máte heslá uložené v prehliadači Chrome alebo na stránke passwords.google.com a funkciu pri výzve povolíte. Systém potom pri prihlasovaní do podporovaných aplikácií sám ponúkne vyplnenie údajov.

Pri prihlasovaní do aplikácie stačí po novom vybrať uložený účet (zdroj: redakcia) Pri prihlasovaní do aplikácie stačí po novom vybrať uložený účet (zdroj: redakcia)

PiP konečne funguje

Alfa Androidu O síce ponúkala režim PiP (Obraz v obraze), jeho fungovanie ale bolo nespoľahlivé a aplikácie často padali. Beta verzia systému správanie novinky výrazne vylepšila a okrem aplikácie YouTube už takýto spôsob prehrávania podporuje aj prehliadač Chrome.

Za zmienku stojí aj zväčšenie okienka po ťuknutí, prítomnosť základných ovládacích prvkov či možnosť vypnutia obrazu potiahnutím do dolnej časti obrazovky.

Režim PiP sa konečne zdá byť dostatočne stabilný aj na bežné použitie (zdroj: redakcia) Režim PiP sa konečne zdá byť dostatočne stabilný aj na bežné použitie (zdroj: redakcia)

Androidu sa blýska na lepšie časy: Google zrejme vyriešil problém s pomalými aktualizáciami
Androidu sa blýska na lepšie časy: Google zrejme vyriešil problém s pomalými aktualizáciami

Úpravy hardvérových partnerov budú fungovať podobne ako aplikácie. Google vytvorí iba základ systému, ktorý bude možné aktualizovať bez čakania na ostatné firmy.

Niekoľko zmien iba pre Pixely

Web XDA Developers však upozornil aj na novinky, ktoré sme na redakčnom Nexuse 5X vyskúšať nemohli. V Pixel Launcheri napríklad pribudla podpora rôznych tvarov ikoniek či možnosť otvoriť widget podržaním ikony príslušnej aplikácie. Používatelia smartfónov Pixel takisto dostali voľnú ruku pri nastavovaní režimu Night Light.

V nastaveniach Pixel Launchera si už môžete vybrať tvar, aký majú mať ikony aplikácií (zdroj: XDA Developers) V nastaveniach Pixel Launchera si už môžete vybrať tvar, aký majú mať ikony aplikácií (zdroj: XDA Developers)

Čochvíľa plnohodnotný systém

Android O je síce stále iba v štádiu beta testovania, začína sa už ale podobať na finálny systém. Problémy s výkonom sme nezaznamenali a novinky začínajú byť stabilné.

Nespomenuli sme síce všetky zmeny, vo veľkej miere ale ide iba o drobnosti, ktoré bežný používateľ nezaregistruje.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
 
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.