Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Štát operátorom: Ak obídete zrušenie roamingu v EÚ, dostanete veľkú pokutu

Tesne po predstavení kontroverzných paušálov od Orangeu sa k téme vyjadril aj štátny úrad.

Už 15. júna začne v celej Európskej únii platiť nová regulácia, ktorá má zrušiť roamingové poplatky za volania, SMS aj internet aspoň pri občasných pobytoch v zahraničí. Regulačný úrad (RÚ) operátorov vopred upozorňuje, že za obídenie pravidiel im hrozí veľká pokuta.

„RÚ pozorne sleduje dodržiavanie európskych pravidiel. V prípade nedodržiavania alebo porušenia príslušných ustanovení Nariadenia o roamingu hrozí mobilným operátorom pokuta až do výšky 5-percent z obratu za predchádzajúce účtovné obdobie,“ varuje operátorov štátny úrad.

Na trhu pôsobia operátori Orange, Telekom, O2 a 4ka. Prvý z nich sa dostal pod paľbu kritiky v posledných dňoch, keď sa rozhodol predstaviť paušály Go, ktoré obsahujú iba 0,1 GB dát, ktoré je možné využívať u nás a v EÚ. Všetky ostatné dáta označil ako bonusové, využiteľné bez príplatku iba u nás. Po necelých dvoch dňoch vrátil do ponuky aj pôvodné paušály Max a Flex.

Orange ale tvrdil, že nešlo o obídenie pravidiel, keďže ešte nie je polovica júna a na implementáciu sa pripravuje, aj keď pri predstavení paušálov v tlačovej správe hovoril, že nové programy už spĺňajú novú reguláciu.

Koniec roamingu v EÚ: Všetky info na jednom mieste
Koniec roamingu v EÚ: Všetky info na jednom mieste

Zákazníci operátorov sa už o niekoľko týždňov dočkajú zrušenia príplatkov v zahraničí.

Stretávajú sa s úradom

Regulačný úrad tvrdí, že pracuje s medzinárodnými tímami, ktoré uplatňujú jednotný postup pri posudzovaní dodržiavania európskej regulácie. Slovenskí operátori sa s úradom stretávajú, aby správne implementovali podmienky zrušenia roamingu.

„V súčasnosti očakáva od mobilných operátorov písomne položené otázky, ktoré ostali po stretnutí ešte otvorené. RÚ bude aj naďalej sledovať dodržiavanie stanovených pravidiel, má naplánované ďalšiu komunikáciu s mobilnými operátormi na túto tému o čom bude priebežne informovať,“ dodáva regulátor.

Zároveň dodal, že doteraz nemali operátor problém s dodržiavaním európskych pravidiel pri regulácii roamingu. „Napriek tomu RÚ nič nenecháva na náhodu a jednoznačne stojí na strane používateľov mobilných služieb.“

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.