Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyskúšali sme stabilizátor pre iPhone za 300 eur

FeiyuTech SPG nie je žiadna čínska hračka či predražená selfie palica. Pozrite sa, čo dokáže.

Stabilizácia videa na smartfónoch prešla za posledné roky veľký kus cesty, či už hovoríme o digitálnej alebo optickej. Dá sa povedať, že v rámci fyzických možností bola dovedená takmer k dokonalosti. Špeciálne stabilizátory, akým je aj Feiyu SPG, však dokážu z mobilov vyžmýkať ešte viac.

Test LG G6: Výborne použiteľný smartfón
Test LG G6: Výborne použiteľný smartfón

Top smartfón s množstvom predností, ale kontroverzným minuloročným hardvérom.

Nič rýchlokvasené

Mimo Ázie môže značka FeiyuTech u niekoho vzbudzovať dojem, že máme pred sebou hračku z Aliexpressu za pár drobných. Hneď na začiatok však treba povedať, že výrobca má už so stabilizátormi bohaté skúsenosti, iba sa doteraz nesústredil na smartfóny.

FeiyuTech nie je na poli stabilizátorov nováčikom FeiyuTech nie je na poli stabilizátorov nováčikom

FeiyuTech SPG nie je teda treťotriednym produktom, čo naznačujú už kvalitné materiály, z ktorých je vyrobený. Veľký podiel na konštrukcii má kov. To sa odráža aj na hmotnosti okolo 350 gramov. Ergonómii prispieva pogumovaná spodná časť, vďaka ktorej sa stabilizátor tak ľahko nevyšmykne z ruky.

Pohodlie pri používaní je celkovo silnou stránkou tohto gadgetu. Po správnom uchopení do dlane padá palec presne na smerový ovládač s vhodne nastaveným odporom. Pod ovládačom sa nachádza kláves pre prepínanie módov a tiež tlačidlo spúšte. Chýbať nesmie ani informačná LED dióda. V spodnej časti nájdeme závit na uchytenie statívu.

Stabilizátor je vyrobený z kvalitných materiálov Stabilizátor je vyrobený z kvalitných materiálov

Zvládne aj iné značky

Aj keď výrobca propaguje SPG ako stabilizátor pre iPhone, nevidíme jediný dôvod, prečo by sme ho nemohli používať so smartfónmi iných značiek. Pripája sa prostredníctvom Bluetooth a bez problémov si rozumie aj so zariadeniami s Androidom. Horšie je to s aplikáciou, ktorá by mala používanie uľahčovať. Testovaný kus sa nám s ňou nepodarilo spojiť ani na jednom telefóne, a to ani po vydaní poslednej aktualizácie. Na natáčanie síce úplne stačí natívna aplikácia kamery, takéto drobnosti však kazia celkový dojem.

Stabilizátor je určený pre iPhone, no rozumie si aj s inými telefónmi Stabilizátor je určený pre iPhone, no rozumie si aj s inými telefónmi

Úchyt pre smartfón funguje na princípe silnej pružiny. Pre slabšie prsty nie je vloženie ani vybratie ľahkým úkonom, na druhej strane to však znamená, že pri silných otrasoch ostane všetko na svojom mieste.

Po vložení je vhodné prispôsobiť polohu kĺbu tak, aby nepadala záťaž nerovnomerne na jednu stranu. Pri prvom kontakte s podobným typom príslušenstva sa môže zdať takáto prvotná inštalácia neintuitívna a zmätočná, po pár minútach skúmania už ale všetko ide ako po masle. Telefón iba vložíme a po zapnutí samotného stabilizátora už druhé a každé ďalšie spárovanie prebehne automaticky.

S joystickom sa pracuje pohodlne S joystickom sa pracuje pohodlne

Osem hodín výdrže

Stabilizácia je trojosá a funguje veľmi dobre. Drobné otrasy sú, pochopiteľne, na videu pozorovateľné. Celkový dojem z výsledkov je ale výborný. Posúvanie mobilu joystickom má vhodne nastavenú rýchlosť a nevydáva žiadny neželaný zvuk.

Zaujímavosťou je, že FeiyuTech SPG dokáže fungovať aj vo vertikálnom móde. To sa dá oceniť napríklad pri streamovaní live prenosov cez selfie kameru na sociálnych sieťach.

Nabíjame cez microUSB konektor Nabíjame cez microUSB konektor

Stabilizátor vydrží v pohotovosti zhruba osem hodín, vďačí za to vymeniteľnej batérii o kapacite 3 000 mAh. O nabíjanie sa stará microUSB konektor chránený drobnou gumenou krytkou. Kábel nájdeme v balení, rovnako ako aj milé prekvapenie v podobe ochranného textilného puzdra. Akékoľvek ďalšie príslušenstvo je potrebné dokúpiť.

Ako funguje stabilizácia? Pozrite si ukážkové video:

Hodnotenie: Drahý, ale zábavný

FeiyuTech SPG nie je tým typom príslušenstva, ktoré si musí každý tínedžer zbaliť na dovolenku podobne ako selfie palicu. Je určený skôr novinárom, športovcom či vlogerom, ktorí chcú ponúkať kvalitnejšie videá bez nutnosti nákupu profesionálnej techniky. Od toho sa odvíja aj cena. Takýto stabilizátor nekúpite na trhu za pár faciek. Konkrétne za SPG si výrobca pýta zhruba 300 eur. Dobre si preto jeho využitie rozmyslite.

Konkurenčné produkty sa nerátajú na desiatky, nemyslite si preto, že nejakou lacnejšou napodobeninou ušetríte. Ak žiadate o niečo zvučnejšie meno, v predaji je DJI Osmo Mobile s cenou vyššou zhruba o 40 eur.

FeiyuTech SPG na test zapožičal internetový obchod DroneRepublic.sk.

V skratke

Trojosý stabilizátor pre iPhone, ktorý si ale v skutočnosti rozumie aj s inými zariadeniami.

Poteší kvalitou spracovania, pohodlím pri používaní a tiež výdržou na jedno nabitie, ktorá neobmedzuje praktické používanie. Treba však počítať s cenou okolo 300 eur, ktorá mnohých prekvapí.

Dôležité prednosti

  • Kvalitné spracovanie
  • Puzdro v balení
  • Osem hodín výdrže
  • Pohodlné ovládanie

Hlavné nedostatky

  • Problémy s funkčnosťou aplikácie
  • Vysoká cena

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
 
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.