Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

4ka má úver od čínskej štátnej banky. Hovorí, že na dostavbu siete

Maximálne môže ísť o 24 miliónov eur. Operátor s výstavbou siete meškal už v minulých mesiacoch.

Prevádzkovateľ mobilného operátora 4ka, firma Swan Mobile, si zobral úver od jednej z najväčších čínskych komerčných bánk pod vlastníctvom štátu – Bank of China.

Výšku pôžičky spoločnosť nespresnila, no podľa výpisu záložných práv môže ísť maximálne o 24 miliónov eur. Na kontrakt upozornil server Sme.sk.

Na dostavbu siete

Generálny riaditeľ Miroslav Strečanský pre Živé.sk a Mobilmaniu uviedol, že ide o rámcovú sumu úveru. Nemusí ju teda minúť celú.

Do konca septembra 2016 mala byť investícia do projektu 4. operátora na úrovni približne 50 miliónov eur. Do spoločnosti Swan mobile vložil vlastný kapitál Swan, ďalšie zdroje pochádzali z úveru z Tatra banky.

ilustračná snímka ilustračná snímka

Zástupca operátora uviedol, že úver použijú na dostavbu siete. Tá má byť aktuálne dostupná pre viac ako 66 percent populácie. Tento rok má pokrytie 2G a 4G siete narásť na 80 percent populácie.

Strečanský vylúčil, že by mal úver byť len na financovanie zariadení od ZTE. Uviedol, že operátor môže minúť peniaze na dostavbu všeobecne – nie iba na technológiu od ZTE.

Nárok na sieť

Keby Swan Mobile peniaze nevrátil, Číňania získajú jeho majetok – teda potenciálne aj vybudované GSM a LTE siete ako aj v budúcnosti nadobudnuté aktíva či peňažné pohľadávky napríklad voči zákazníkom.

V marci Živé.sk informovalo, že rozširovanie pokrytia vlastným signálom 4ky mešká. Šéf firmy Miroslav Strečanský to vysvetľoval nedostatkom zariadení potrebných na výstavbu základňových staníc. Nie je známe, či mohlo pozastavenie výstavby siete súvisieť s nedostatkom financií a čakaním na spomínaný úver.

Na článku spolupracoval Filip Maxa

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.