Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

O2 zruší roaming v EÚ, aj pri dátach. Budú výnimky

V zahraničí budú služby dostupné ako doma. Po vyčerpaní voľných dát ale internet zastaví.

Mobilný operátor O2 oznámil, že už od utorka zruší roamingové poplatky v EÚ. V 30 krajinách bude možné využívať služby za podmienok ako na Slovensku. Operátor však zruší Diamantový paušál aj najväčší dátový balík.

Tiež avizoval, že dodrží roamingovú reguláciu a programy O2 Fér, O2 Data, O2 Voľnosť a O2 Paušál bude možné využívať aj v zahraničí. To ale neplatí o surfovaní so spomalenou rýchlosťou po vyčerpaní dát, ktoré v zahraničí nebude vôbec.

O2 uviedlo, že žiadne obmedzenia sa nebudú týkať Českej republiky, kde funguje operátor s rovnakým vlastníkom a dlhodobo tento trh vníma ako „domovský“ aj pre slovenských zákazníkov.

Dôležitá bude spotreba

Firma tvrdí, že dôležité bude najmä to, koľko predplatených jednotiek minie klient v zahraničí. V prípade, že by spotreba mimo Slovenska dosiahla viac ako 50 percent z objemu predplatených minút, správ alebo dát, operátor zákazníka upozorní.

14-dní po upozornení mu môže začať účtovať príplatky. Operátor bude kontrolovať klientov na základe štvormesačnej spotreby, ako to prikazuje EÚ. Detaily vyhodnocovania ale ešte nie sú známe, podľa O2 ich bude vyjasňovať samotná európska únia.

Telekom púšťa EÚ roaming naplno. Bez háčikov a vrátane dát
Telekom púšťa EÚ roaming naplno. Bez háčikov a vrátane dát

Operátor sa prispôsobí roamingovej regulácii. Všetky služby bude možné využívať v krajinách EÚ rovnako, ako doma.

A aké budú príplatky? Tie sú Európskou komisiou regulované na 9,2 eura za 1 GB, za hovor to bude 3,8 eurocentu a 1,2 eurocentu za SMS. Zástupca O2 uviedol, že pri dátach je to aj skutočná suma, ktorú bude v zahraničí platiť za každý 1 GB iným mobilným operátorom.

O2 Fér a Voľnosť: Ako doma

Spoločnosť oznámila, že základné ceny pri O2 za minútu hovoru 0,13 eura a 0,06 eura za SMS budú platné aj v EÚ. Prichádzajúce hovory budú bezplatné. K programom si budete môcť kúpiť aj internetové balíčky – tie budete môcť využívať aj mimo Slovenska.

Pri O2 Voľnosť bude cena za každý hovor v EÚ 0,1 eura, SMS 0,05 eur a 1 GB bude za 5 eur.

O2 ukázalo novú predplatenku: Celý hovor do všetkých sietí za 0,1 eura
O2 ukázalo novú predplatenku: Celý hovor do všetkých sietí za 0,1 eura

Operátor výrazne znižuje ceny. Nová predplatenka ponúka celý hovor za 0,1 eura.

Denný internet s príplatkom

Spoločnosť uviedla, že zákazníkom neumožní využívať denný internet s objemom 250 MB za 0,5 eura bez príplatku. Za jednodňový balíček bude musieť klient v zahraničí doplatiť – pri plnom objeme dát vy to vyšlo na 2,31 eura.

Operátor hovorí, že tým reguláciu neporuší, keďže z jeho pohľadu ide o alternatívnu roamingovú ponuku. Základnou sú práve dátové balíky. Žiadne účtovanie po jednotlivých prenesených megabajtoch O2 nechystá, potvrdil pre Živé.sk s MobilManiou.

O2 Paušál: Všetky dáta aj v EÚ

Aj pri O2 Paušáloch platí, že volania a správy bude možné bez doplatkov využívať aj krajinách EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku. Týka sa to aj dát.

ilustračná snímka ilustračná snímka

Nie je pritom rozdiel v tom, či máte program s telefónom alebo bez neho, kedy je k programom viac dát. Ak napríklad máte v Zlatom paušále 2 GB dát, rovnaký objem dát bude možné čerpať v EÚ. Pri programe bez telefónu získate 3 GB dát v EÚ.

Viac než 2 GB dát nemôžete v EÚ bez príplatku minúť – ak napríklad pri vyššie uvedenom programe miniete v EÚ 2 GB dát a dokúpite si 1 GB za 3 eurá, budete už k nemu platiť príplatok 9,22 eura a celkovo tak vyjdú na 12,22 eura.

Ak by ste však dva gigabajty minuli najskôr na Slovensku, ďalšie dva máte pre EÚ za takú cenu, ako v SR - teda za 3 eurá za gigabajt.

O2 Dáta: V zahraničí iba časť dát

Klienti s programami O2 Dáta budú môcť volať a písať správy ako u nás. Neobmedzené budú aj prichádzajúce hovory. Všetky dáta v zahraničí nebudú dostupné – operátor uplatní limity, ktoré mu umožňuje stanoviť európska regulácia:

Koľko ponúknu jednotlivé programy O2 Dáta?

Program

Cena paušálu

Celkový objem voľných dát

Voľné dáta v EÚ

Modré dáta

15 eur

4 GB

2,6 GB

Strieborné dáta

20 eur

8 GB

3,3 GB

Zlaté dáta

30 eur

16 GB

5 GB

Ak ste si nevzali mobilné zariadenie – v zahraničí budete môcť minúť viac dát. Najnižší program ponúkne 3,3 GB, stredný paušál 4,4 a Zlaté dáta 6,5 GB. 

Pomalý internet v EÚ vypne

Provider oznámil, že po vyčerpaní voľných dát z balíka nebude možné surfovať v zahraničí neobmedzene rýchlosťou 0,05/0,05 Mbit/s tak ako na Slovensku – internet zákazníkom úplne vypne.

O2 argumentuje v štýle, že voľné surfovanie nízkou rýchlosťou nie je súčasť balíka dát, ale spôsob správania sa siete po tom, čo ho miniete. Neporušuje sa tak podľa neho regulácia roamingu.

Najvyššie programy končia

Od 13. júna prestane spoločnosť predávať najvyšší Diamantový paušál za 65 eur mesačne, ktorý ponúka v cene 15 GB dát.

Z ponuky od rovnakého dňa vypadne z ponuky aj Internet XXL s 5 GB za 15 eur mesačne. Po novom bude najväčší balík obsahovať iba 2 GB za 11 eur.

Existujúcim klientom spomínaný paušál ani balík O2 nezruší. Plný objem dát bude možné minúť aj v EÚ.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
 

Na článku spolupracoval Filip Hanker

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.