Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Veľkosť aplikácií pre iOS prudko stúpa, najpoužívanejšie už zaberajú 1,8 GB

Najväčším konzumentom diskového priestoru je Facebook. Najviac sa však zväčšil Snapchat.

Veľkosť aplikácií pre mobilný operačný systém iOS od Apple sa za posledné roky prudko zvýšila, dokazuje to štatistika firmy Sensor Tower. Štatistika analyzovala veľkosť desiatich najpoužívanejších mobilných aplikácií v USA pre iOS za posledné štyri roky.

Apple predstavil nový systém iOS 11. Toto všetko je v ňom nové
Apple predstavil nový systém iOS 11. Toto všetko je v ňom nové

Pribudli nové funkcie v Siri, Fotoaparát viac nefotí do JPEG a iPad je opäť produktívnejší.

V zozname figurujú aplikácie, ktoré určite poznajú aj používatelia na Slovensku. Ide o programy ako napríklad Gmail, Messenger, Facebook, Instagram a podobne. U všetkých desiatich sa pritom od mája 2013 do mája 2017 prejavil markantný nárast veľkosti.

Celková veľkosť 10 najpoužívanejších aplikácií vzrástla za štyri roky asi 11-krát (zdroj: sensortower.com) Celková veľkosť 10 najpoužívanejších aplikácií vzrástla za štyri roky asi 11-krát (zdroj: sensortower.com)

Nie je známy presný spôsob merania veľkosti, pravdepodobne však nejde o veľkosť inštalačného balíčka, ale o veľkosť, ktorú aplikácia zaberá po nainštalovaní na zariadenie. Celková veľkosť uvedených aplikácii dosahovala v máji 2013 len 164 MB, v máji tohto roku je to už viac ako 1,8 GB. Ide teda asi o 11-násobný nárast veľkosti.

Podľa štatistiky došlo k prudšiemu nárastu začiatkom roka 2015, kedy Apple zvýšil maximálny limit aplikácie na 4 GB. K druhému výraznému zvyšovaniu došlo v septembri 2016 po uvedení operačného systému iOS 10 kedy došlo aj k zvýšeniu minimálnej kapacity iPhonov zo 16 GB na 32 GB.

Najviac dát zaberá Facebook, najviac sa zväčšil Snapchat (zdroj: sensortower.com) Najviac dát zaberá Facebook, najviac sa zväčšil Snapchat (zdroj: sensortower.com)

Najviac miesta z desiatich najpoužívanejších aplikácii zaberá Facebook a to až 388 MB. V máji 2013 zaberal pritom len 32 MB, takže táto aplikácia sa zväčšila 12-násobne. Najväčším „skokanom“ je však Snapchat. Ten sa z 4 MB v máji 2013 zväčšil až 51-násobne na súčasných 203 MB.

Rastie aj veľkosť hier. Populárna Clash of Clans narástla viac ako dvojnásobne zo 49 MB na 116 MB. Candy Crush sa zväčšil zo 48 MB na 223 MB, čo predstavuje 4,6-násobne zväčšenie.

Apple na nárast aplikácií zareaguje v nadchádzajúcej novej verzii iOS 11. Tá prinesie nové funkcie, ktoré pomôžu používateľom spravovať aplikácie v pamäti. Jednou z funkcií bude ponúkanie tipov a rád na odinštalovanie aplikácií, ktoré nie sú často využívané.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.