Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nokia naplno zbrojí: Dohoda s Carl Zeiss aj Xiaomi, nové mobily

Obrodená značka by mala ponúknuť prvky, ktoré boli pôvodne pre Nokiu typické. Napríklad veľmi silné fotoaparáty Carl Zeiss.

Dohoda s Carl Zeiss: Optika mieri na mobily Nokie

Hoci Nokia vo svete mobilných telefónov či tabletov už pôsobí len ako značka (pod hlavičkou konzorcia HMD Global), jej produkty budia nemálo pozornosti. Aj vďaka odkazu na predchádzajúce zariadenia, z ktorých viaceré sa stali takpovediac legendami.

Medzi ne patrili aj vlajkové lode ako napríklad Nokia 808 PureView či Nokia Lumia 1020, ktoré disponovali (disponujú) 41-megapixelovými fotoaparátmi s optikou Carl Zeiss. Doba podobných telefónov by sa mohla už čoskoro vrátiť. Možno spoločne s toľko skloňovaným modelom Nokia 9.

Už totiž bolo oficiálne potvrdené, že optika od Carl Zeiss zamieri na nové smartfóny pod značkou Nokie. Obe spoločnosti budú v tomto smere aktívne kooperovať. Detaily ohľadne samotnej techniky sme sa nedozvedeli.

Nokia 9 sa objavila v porovnávacích testoch, potvrdzujú parametre
Nokia 9 sa objavila v porovnávacích testoch, potvrdzujú parametre

Ponúkne telefón až 8 GB RAM? Nie je to isté.

Vo všeobecnosti sa však očakáva, že prvým výsledkom kooperácie by mohol byť práve model Nokia 9. Pri ňom sa očakáva použitie duálneho hlavného fotoaparátu, ktorý by mal kombinovať dvojicu 13-megapixelových senzorov. Jeden bude zachytávať obraz vo farbe, druhý bude monochromatický.

Nokia a Xiaomi: Patenty aj použitie čipsetu

Nokia však naplno zbrojí aj na inom fronte. Konkrétne bola medializovaná jej dohoda, resp. dohody s čínskou firmou Xiaomi.

Dohoda má mať široký rozsah Dohoda má mať široký rozsah

Nokia a Xiaomi si okrem iného „podali ruky“ v rámci strategickej dohody, ktorej presné podmienky sú predbežne nejasné. Mala by však pokrývať vzájomnú výmenu patentov, resp. technológií, čo bude prospešné pre obe strany. Tiež sa má týkať prepojení na poli dátových centier a spoločných projektov v oblastiach takzvaného internetu vecí, rozšírenej aj virtuálnej reality či umelej inteligencie. Čínska spoločnosť sa má zároveň stať strategickým zákazníkom sieťových riešení Nokie.

Nokia 6, 5 aj 3 dostanú chystaný Android O
Nokia 6, 5 aj 3 dostanú chystaný Android O

Telefóny sa v súčasnosti ponúkajú so systémom Android Nougat.

Za pozornosť určite stojí aj ďalšia dohoda (časť dohody), ktorá sa týka použitia vlastného čipsetu Surge S1 z dielne Xiaomi minimálne v jednom novom telefóne značky Nokia. Podľa všetkého pôjde o smartfón strednej triedy, keďže aj samotný čipset spadá do tejto kategórie. Opäť chýbajú detaily o samotnom smartfóne.

Surge S1 mieri na zariadenia Nokie Surge S1 mieri na zariadenia Nokie

Surge S1 bol použitý predovšetkým v telefóne Xiaomi Mi 5c. Ide o osemjadrový čipset, ktorého súčasťou je štvorica procesorových jadier Cortex A53 s taktom 2,2 GHz a ďalšia štvorica s nižším taktom 1,4 GHz. O grafickú stránku sa stará GPU ARM Mali-T860. Na základe porovnávacích testov by mal Surge S1 výkonovo prekonávať napríklad model Qualcomm Snapdragon 625.

Xiaomi Mi 5c: Tenké kovové telo, vlastný čipset
Xiaomi Mi 5c: Tenké kovové telo, vlastný čipset

Novinka disponuje 5,15-palcovým displejom či podporou 4G VoLTE.

Nokia najala bývalého šéfa Samsung Electronics

Taktiež bolo oznámené, že pod hlavičkou Nokia bude pôsobiť Gregory Lee. Bežnému človeku možno toto meno nič nehovorí, no ide o pôvodného prezidenta a výkonného riaditeľa Samsung Electronics pre Severnú Ameriku.

Lee pôsobil v Samsungu celkovo 13 rokov, pričom v poslednom období bol prakticky zodpovedný za celé portfólio juhokórejskej firmy – od spotrebnej elektroniky, cez smartfóny až po tablety. Po novom bude zastávať pozíciu Nokia Technologies a zároveň bude členom tímu „Group Leadership“ Nokie. Jeho sídlom bude Kalifornia, pričom jeho priamym nadriadeným bude Rajeev Suri, šéf Nokie.

Takto mal vyzerať zrušený tablet Nokia Mercury
Takto mal vyzerať zrušený tablet Nokia Mercury

Zariadenie využívalo plný operačný systém Windows 8.1.

Nokia: Pripravte sa na nové mobily, zatiaľ bez tabletu

Generálny manažér HMD Global Pekka Rantala sa zároveň pre médiá nechal počuť, že spoločnosť už v súčasnosti pracuje na hneď niekoľkých nových mobiloch. Priamo spomenul zariadenia Nokia 2, Nokia 7 a Nokia 8. Zároveň však odmietol komentovať fámy ohľadne vyššie spomínaného modelu Nokia 9. Tiež uviedol, že značka Nokia momentálne nemá v pláne uvedenie ďalších tabletov. Zatiaľ jediným modelom tak zostáva tablet Nokia N1.

Vyskúšali sme tablet Nokia N1. Má upravený Android a pripomína iPad mini
Vyskúšali sme tablet Nokia N1. Má upravený Android a pripomína iPad mini

7,9-palcový tablet Nokia N1 má displej s vysokým rozlíšením a výkonný hardvér od Intelu.

Bez ohľadu na to, koľko modelov napokon (v tomto kalendárnom roku) príde na trh a s akým označením, rozhodne má medzi nimi chýbať Nokia 4. Číslo štyri totiž nie je vnímané ako šťastné napríklad v Číne aj niektorých ďalších (ázijských) krajinách.

Okrem už spomínanej optiky Carl Zeiss by Nokia 9 mal ponúknuť 5,3-palcový QHD displej, čipset Snapdragon 835 či 6 / 8 GB operačnej pamäte RAM.

Nie je pritom vylúčené, že modely Nokia 7 a 8 (slabšie vybavené ako údajná Nokia 9) budú uvedené už v dohľadnej dobe. Súčasťou novej ponuky bude aj oficiálne príslušenstvo.

Paušály sa menia, trendom je väčší objem dát
Paušály sa menia, trendom je väčší objem dát

Zákazníci si pri paušáloch všímajú už nielen viazanosť či objemy voľných minút. Ponuky operátorov sa vyvíjajú. Musia reagovať na aktuálne požiadavky. Aké sú najnovšie trendy?

(firemný PR článok)

Základné telefóny majú pokračovať

Dôležitou súčasťou palety telefónov značky Nokia sú a budú tiež takzvané základné telefóny. Momentálne je akousi „vlajkovou loďou“ tejto ponuky model Nokia 3310 (2017), ktorý predstavuje novú generáciu pôvodného mobilného hitu.

Nokia 3310 Nokia 3310

Základný telefón s cenou hlboko pod sto eur oslovuje na viacerých trhoch. V uplynulých dňoch sa objavili správy o ďalších podobných telefónoch. Písali sme o nich v samostatnom článku.

Test Nokia 3310 (2017): Nezmar v modernej podobe
Test Nokia 3310 (2017): Nezmar v modernej podobe

Oživená Nokia 3310 toho s pôvodným modelom nemá veľa spoločného. Jej kúpa ale má zmysel.

Ako sa ukazuje, Nokia na trhu vlastne ešte len začína. Už síce nie plnohodnotne ako kedysi, keďže ide v podstate už len o značku, no má čo povedať. Ďalšie týždne či mesiace by mohli byť zaujímavé.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
 
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.