Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

4ka: Prístup do Telekomu sme už vypli. Našu sieť ďalej budujeme

Zákazníci nováčika sa už do siete Telekomu nemôžu prihlásiť. Náhradou je Orange.

Štvrtý mobilný operátor 4ka dokončil zmenu poskytovateľa národného roamingu. Namiesto do siete Telekomu sa môžu jeho zákazníci, prioritne v miestach bez vlastného pokrytia, prihlásiť do Orangeu.

„Všetci naši zákazníci už mimo pokrytia siete 4ky využívajú sieť roamingového partnera Orange. Prechod do siete nášho partnera prebehol bez problémov,“ povedal pre Živé.sk a Mobilmaniu hovorca 4ky Pavel Ďurík.

K vypnutiu prišlo podľa našich testov na prelome mesiacov. Ľudia, ktorí mali manuálne zvolenú sieť Telekom napríklad kvôli slabému signálu 4ky, mohli po zablokovaní prístupu do siete prísť o signál. 4ka už skôr zákazníkov upozorňovala, aby mali nastavenú automatickú voľbu siete.

4ka nechce komentovať, či zaplatila za všetky využité služby v sieti Telekom. „Nebudeme verejne komentovať naše akékoľvek obchodné vzťahy,“ zdôrazňuje Ďurík.

Telekom rovnako nechce komentovať obchodné dohody. Naposledy sa k téme vyjadril v októbri minulého roka, keď 4ka zaplatila za prvý rok – vtedy uviedol, že nováčik zaplatil málo a neskoro.

Prístup iba do staršej siete

Orange sa dohodol so 4kou iba na sprístupnení 2G siete, vhodnej na volania či SMS. Dáta tečú rýchlosťou do 0,29 Mbit/s. Pokrytie je však vyššie ako 99 percent obyvateľov, kým 4ka má 2G sieť aj modernú LTE pre približne 66 percent populácie.

Či chce nováčik získať prístup aj k 3G alebo LTE sieti Orangeu, uviesť nechce. „V súčasnosti nám náš partner poskytuje v národnom roamingu prístup do svojej 2G siete,“ informoval zástupca 4ky.

Staviame aj našu sieť, tvrdí

Nováčik hovorí, že aj keď sa s Orangeom komerčne dohodol, stále posilňuje svoju sieť.

„V ostatných týždňoch sme úplne pokryli napríklad obce Selce, Kynceľová, Veľká Lomnica, či z neúplného na úplné pokrytie prešli mestá Bojnice a Krupina a obec Nemce,“ tvrdí Ďurík.

Zároveň malo byť zlepšené pokrytie v lokalitách Košice, Bratislava, Banská Bystrica, Chorvátsky Grob – Čierna voda, Šaľa, Krompachy alebo Žilina. Na otázku, či operátor splní plán a do konca roka pokryje 80 percent populácie vlastnou sieťou, 4ka neodpovedala.

Na dostavbu siete si nováčik požičal od Bank of China viac ako 20 miliónov eur. Už v marci meškal s výstavbou siete. Tvrdil, že je to kvôli nedostatkom zariadení potrebných na výstavbu základňových staníc. Či mohlo pozastavenie výstavby súvisieť s nedostatkom financií a čakaním na spomínaný úver, možno len špekulovať.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.