Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Microsoft dnes ukončil podporu pre Windows Phone 8.1

Viac ako 70 % mobilov s operačným systémom Windows používa práve Windows Phone 8.1.

Microsoft dnes ukončil fázu takzvanej bežnej podpory pre mobilný operačný systém Windows Phone 8.1. Stalo sa tak po viac ako troch rokoch od jeho uvedenia. Ako je na tom platforma po stránke rozšírenej podpory spoločnosť, na rozdiel od desktopových verzií, presnejšie nešpecifikuje.

Analytická spoločnosť AdDuplex odhaduje, že spomedzi všetkých telefónov s operačným systémom Windows má až 73,9 % Windows Phone 8.1. Len asi 20 % smartfónov bolo aktualizovaných na najnovší Windows 10 Mobile. Zvyšok patrí Windows Phone 8 a Windows Phone 7.

Väčšina smartfónov s mobilným Windows používa práve verziu 8.1 (zdroj: Microsoft) Väčšina smartfónov s mobilným Windows používa práve verziu 8.1 (zdroj: Microsoft)

Windows Phone 8.1 predstavoval pre majiteľov smartfónov s Windows veľkú zmenu. Zaviedol totiž napríklad hlasovú asistentku Cortana, nové notifikačné centrum, zmeny v používateľskom rozhraní a vylepšenia v jadre systému.

Išlo o jednu z najväčších snáh firmy o oživenie mobilnej platformy Windows, no systém aj tak neprerazil a Microsoft neskôr vzdal výrobu vlastných telefónov Lumia. V súčasnosti má až 99,6 % smartfónov operačný systém Android alebo iOS.

Čas na aktualizáciu. Ak sa dá

Koniec podpory pre Windows Phone 8.1 znamená, že pre tento systém spoločnosť viac nedoručí formou aktualizácie nové funkcie a vylepšenia.

Koniec podpory produktu má podľa stránky technickej podpory znamenať aj ukončenie poskytovania bezpečnostných záplat. Microsoft sa nevyjadril, či náhodou svoje súčasné rozhodnutie ešte nezmení. Momentálne platí, že vydanie prípadných záplat nie je garantované.

Oficiálne podporovaným tak zostal len Windows 10 Mobile. Ak máte zariadenie s Windows Phone 8.1, môžete zvážiť prechod na novší systém. Aktualizácia na Windows 10 však nie je dostupná pre všetky mobily a navyše nejde o automatický proces. Zistiť dostupnosť aktualizácie musíte cez aplikáciu Upgrade Advisor.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.