Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

TeliaSonera spustila vo Fínsku UMTS 900

TeliaSonera spustila vo Fínsku UMTS 900

UMTS 900 zrejme naruší donedávna nedotknuteľný životný priestor GSM technológií a čoraz častejšie bude prenikať do pásma 900 MHz. V novom, výhodnejšom frekvenčnom pásme chce vo Fínsku TeliaSonera pokryť do konca roku 2009 sieťou „turbo 3G“ (dešifrovali by sme to ako UMTS s HSPA nadstavbou) ďalších 100 miest a lokalít, čím sa počet 350 v súčasnosti pokrytých lokalít zvýši takmer o tretinu.

Nové pokrytie si vyžiada vybudovanie viac ako 1000 základňových staníc, treba však povedať, že v pásme 2,1 GHz, ktoré je pre UMTS v Európe typické, by bol počet potrebných BTS na rovnakom území omnoho vyšší.

„Deväťstovka“ umožní omnoho lepšie pokrývanie rurálnych oblastí, v ktorom chce TeliaSonera pokračovať aj v rokoch 2010 a 2011, podľa požiadaviek trhu.


V súčasnosti (05/2009) je pre pásmo 900 MHz v ponuke 130 HSPA terminálov od 23 výrobcov. Zdroj: GSA

Pokrytie základňovej stanice v pásme 900 MHz je asi o 70% väčšie, ako v pásme 2100 MHz, čo redukuje investičné náklady.
 
 
Trochu menej známou, no nemenej dôležitou je skutočnosť, že UMTS 900 má výhodu aj z hľadiska penetrácie signálu v zastavaných oblastiach a umožňuje podstatne lepšie indoor pokrytie oproti UMTS 2100. Lepšie totiž preniká oknami, aj múrmi budov. V Amerike, v Austrálii a na Novom Zélande sa pre rovnaký účel vyčlenilo pásmo 850 MHz, ktoré má podobné vlastnosti.
 
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.