Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info
http://www.zive.sk/itanketa

TeliaSonera spustila vo Fínsku UMTS 900

TeliaSonera spustila vo Fínsku UMTS 900

UMTS 900 zrejme naruší donedávna nedotknuteľný životný priestor GSM technológií a čoraz častejšie bude prenikať do pásma 900 MHz. V novom, výhodnejšom frekvenčnom pásme chce vo Fínsku TeliaSonera pokryť do konca roku 2009 sieťou „turbo 3G“ (dešifrovali by sme to ako UMTS s HSPA nadstavbou) ďalších 100 miest a lokalít, čím sa počet 350 v súčasnosti pokrytých lokalít zvýši takmer o tretinu.

Nové pokrytie si vyžiada vybudovanie viac ako 1000 základňových staníc, treba však povedať, že v pásme 2,1 GHz, ktoré je pre UMTS v Európe typické, by bol počet potrebných BTS na rovnakom území omnoho vyšší.

„Deväťstovka“ umožní omnoho lepšie pokrývanie rurálnych oblastí, v ktorom chce TeliaSonera pokračovať aj v rokoch 2010 a 2011, podľa požiadaviek trhu.

obr, 2009, testy, N97r, foto


V súčasnosti (05/2009) je pre pásmo 900 MHz v ponuke 130 HSPA terminálov od 23 výrobcov. Zdroj: GSA

Pokrytie základňovej stanice v pásme 900 MHz je asi o 70% väčšie, ako v pásme 2100 MHz, čo redukuje investičné náklady.
 
Pokračovanie článku nižšie
 
Trochu menej známou, no nemenej dôležitou je skutočnosť, že UMTS 900 má výhodu aj z hľadiska penetrácie signálu v zastavaných oblastiach a umožňuje podstatne lepšie indoor pokrytie oproti UMTS 2100. Lepšie totiž preniká oknami, aj múrmi budov. V Amerike, v Austrálii a na Novom Zélande sa pre rovnaký účel vyčlenilo pásmo 850 MHz, ktoré má podobné vlastnosti.
 
Diskusia / 4 Fotogaléria / 1
>
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne pridaný.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Informačné e-maily vám budú zasielané maximálne dvakrát do mesiaca a veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Súhlasím s pravidlami newsletteru Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Azet.sk, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.