Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Recenzia Nokia 1616: Keď je limit 30 eur

Telefón so základnou výbavou ponúkne výbornú výdrž batérie, FM Rádio, 3,5 mm jack a LED baterku.

Kľúčové vlastnosti

 • Vzhľadom k cene kvalitná konštrukcia
 • Malé rozmery a nízka hmotnosť
 • Dobrá výdrž batérie
 • LED baterka
 • Štandardný 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel
 • FM Rádio
 • Časované profily
 • Cena pod 30 €

Hlavné nedostatky

 • Nemá Bluetooth
 • Nepodporuje EDGE ani GPRS
 • Chýbajú multimediálne správy

Nokia 1616 ponúkne jednoduchý dizajn so štipkou moderného štýlu. V nenápadnom tele ukrýva len základné funkcie, ktoré sú nevyhnutné pre mobilnú komunikáciu. Nenároční používatelia si však prídu na svoje.

Prekvapivo kvalitné spracovanie

Nokia 1616 je telefón klasickej konštrukcie s rozmermi 107 × 45 × 15 mm a hmotnosťou 78 gramov. Na jej tele nenájdeme žiadne pohyblivé prvky. Hlavným konštrukčným materiálom je plast. Aj napriek tomu, že ide o telefón najnižšej kategórie, nemusíte sa obávať o kvalitu spracovania. Kryty majú zvýšenú odolnosť voči poškriabaniu, na svojom mieste držia dokonale a pri silnom stláčaní zavŕzgajú len minimálne.


Kvalitná konštrukcia

Na hranách prístroja nájdeme niekoľko prvkov. Konektor na dobíjanie batérie je umiestnený na pravej hrane. Klasický 3,5 mm jack na pripojenie štandardných slúchadiel nájdeme na hornej hrane, kde svoje miesto našla aj LED dióda, slúžiaca ako baterka na svietenie.


Hrany prístroja

Prednú stenu spoločne okupuje farebný displej s alfanumerickou klávesnicou z pogumovaného materiálu. Telefón sa vďaka oblým hranám a nízkej hmotnosti v rukách drží veľmi dobre. Tieto vlastnosti oceníte aj pri nosení vo vrecku nohavíc.


Zadná stena obsahuje iba mriežku reproduktora

Gumové klávesy

Klávesnica je vyrobená z gumového materiálu. Tvorí jeden celok, ktorý má zvýšenú odolnosť voči prachu. Veľkosť tlačidiel, ako aj čitateľnosť ich popiskov, je primeraná. Jednotlivé tlačidlá sú od seba jasne oddelené a nie je problém ich nahmatať. Funkčnosťou by sme klávesnicu mohli rozdeliť na dve časti - ovládací blok a alfanumerickú klávesnicu.


Klávesnica je z gumového materiálu

Dominantou ovládacieho bloku je štvorsmerové tlačidlo. V jeho strede nie je umiestnené tlačidlo na potvrdzovanie, ako by sme očakávali. Túto funkciu zastupuje ľavý kláves z dvojice kontextových tlačidiel. Súčasťou ovládacieho bloku sú aj klávesy na prijatie a ukončenie hovoru.

Tlačidlá alfanumerickej klávesnice majú dobrú odozvu. Pri ich stláčaní je počuť hlasné cvaknutie. Používateľky s dlhými nechtami môžu mať pri písaní na klávesnici, vzhľadom na jej mäkký gumový povrch, menší problém. Pri dlhom stlačení tlačidla s hviezdičkou vám telefón oznámi presný čas.

Malý displej šetrí batériu

Nokia 1616 disponuje displejom s uhlopriečkou 1,8 palca. Farebný panel vyrobený technológiou TFT ponúkne rozlíšenie 128 × 160 obrazových bodov a zobrazí 65 tisíc farieb. Intenzitu podsvietenia displeja nie je možné upraviť. Nastaviť sa dá iba čas podsvietenia a šetrič.

V kategórii lacných telefónov môžeme Nokiu 1616 kvalitou zobrazenia zaradiť medzi tie najlepšie. Na priamom slnku sme síce zaznamenali výrazné nedostatky, ale vzhľadom k cene 30 eur ho môžeme považovať za nadpriemerný. Displej je svojimi parametrami nenáročný na spotrebu energie. Li-Ion batéria s kapacitou 800 mAh tak pri režime šetrenia energie vydrží Nokiu 1616 napájať okolo štyroch až piatich dní.

 

Jednoduché prostredie

Užívateľské prostredie je intuitívne a prehľadné. Pohyb v ňom je rýchly a jednoduchý. Na ovládanie telefónu by si mal rýchlo zvyknúť aj neskúsený používateľ. V hlavnej ponuke nájdeme položky usporiadané do matice deviatich ikon. Štýl zobrazenia nie je možné upraviť.


Domáca obrazovka a hlavná ponuka

Nokia 1616 je svojou jednoduchosťou vhodná aj pre seniorov. V nastaveniach však nenájdete úpravu veľkosti písma. Hoci v nižších úrovniach prostredia je písmo dostatočne veľké, práve s rozlišovaním ikon v hlavnej ponuke by mohli mať starší používatelia problém.

Smerové šípky plnia na domácej obrazovke úlohu skratiek. Nastaviť sa dá aj funkcia pravého výberového tlačidla, ktoré spustí zoznam skratiek pre rýchly prístup k aplikáciám.

Na vlnách GSM

S Nokiou 1616 si zavoláte iba na frekvenciách sietí GSM. Hlasitosť slúchadla je pri hovore postačujúca. K dispozícii je niekoľko vyzváňacích časovaných profilov a jeden vlastný. Nokia 1616 podporuje MP3 melódie.


Výber profilov

Adresár umožňuje k jednotlivým kontaktom prideliť niekoľko čísel. Do pamäte telefónu sa ich zmestí 500. Register zaznamenáva všetky komunikačné udalosti.

Obsahuje informácie o zmeškaných a prijatých hovorov, volaných číslach, počte odoslaných správ a dĺžke telefonátov. Nokia 1616 ponúkne aj funkciu filtrovania hovorov, do ktorej si môžete umiestniť kontakty, ktoré chcete ignorovať.


Práca s kontaktmi

Písanie SMS správ vám uľahčí prediktívna pomoc v podobe slovníka T9, ktorá sa dá pohodlne vypnúť pomocou tlačidla s mriežkou. K zadávaniu textu nemáme výhrady. Nokia 1616 nepodporuje multimediálne správy MMS. Ich miesto aspoň sčasti nahrádzajú obrazové správy, ktoré boli v minulosti veľkým hitom.


Prostredie správ

Základné funkcie

Nokia 1616 ponúkne len niekoľko ďalších aplikácií a aj ich funkcie sú mierne obmedzené. Samozrejmosťou sú budíky s opakovaním vo vybraných dňoch v týždni. Nechýba ani prehľadný kalendár, ktorý umožňuje k jednotlivým dátumom pripájať pripomienky.


Ďalšie aplikácie

Z ďalších aplikácií treba spomenúť časovač, stopky a kalkulačku. Zaujímavou je aplikácia Výkaz, ktorá vám po zadaní potrebných atribútov vypočíta denný, alebo mesačný výpis výdavkov. Hudobné funkcie zastrešuje FM Rádio. Praktickou funkciou je Baterka, ktorou si v núdzi posvietite aj na cestu domov.


LED baterka

Pre nenáročných

Nokia 1616 je telefón pre nenáročných používateľov, ktorí svoj mobil využívajú len na občasné telefonovanie a písanie správ. Vhodný je teda ako prvý mobil pre deti a svojou jednoduchosťou zaujme aj staršiu generáciu. 


Pre nenáročných i do firmy

Konkurenciou jej v tejto kategórii môže byť napríklad jeden z trojice Samsungov Shark. Cena Nokie 1616 sa pohybuje pod hranicou 30 eur. V ponukách operátorov ju zatiaľ nenájdeme.

 

Fotogaléria k článku

 


 
 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.