Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemci budú mať celonárodnú LTE sieť do konca budúceho roka

Nemci budú mať celonárodnú LTE sieť do konca budúceho roka

Nemecký operátor Vodafone oznámil, že pokryje 4G sieťou, takzvaným LTE (Long Term Evolution), tisíc miest a obcí ešte do konca tohto roka. No a do konca roka 2011 by mali mať zákazníci tohto operátora k dispozícii dokonca celoplošnú LTE sieť. Informuje o tom server theregister.co.uk.

Vodafone už stihol predstaviť aj paušály určené pre dátové prenosy cez LTE. Za 40 eur mesačne ponúkne maximálnu rýchlosť 7,2 Mbit/s pri sťahovaní s FUP 10 GB. Hoci ide o rýchlosť, ktorú ponúkajú aj slovenskí operátori pri 3G sieťach, pri LTE pôjde pripojenie pravdepodobne skutočne uvádzanou rýchlosťou. Reálna rýchlosť je pri 3G sieti často o niekoľko megabitov za sekundu nižšia, ako ukázali naše testy.

Vyšší paušál za 70 eur mesačne ponúkne rýchlosť 50 Mbit/s a FUP vo výške 30 GB. Zaujímavosťou je, že po prekročení FUP nebudú zákazníkovi účtované dáta nad limit. Namiesto toho padne rýchlosť prenosov na „obyčajné“ 3G, čo je stále niekoľko megabitov za sekundu.

Budovať LTE sieť v Nemecku chcú aj ďalší dvaja operátori. Telefónica O2 plánuje do konca roka pokryť Mníchov a Hall, zatiaľ čo T-Mobile už spustil prvú základňovú stanicu v Brandenbursku.

Na Slovensku testovala LTE zatiaľ len Telefónica O2 v Banskej Bystrici. Testu sme sa osobne zúčastnili, reálna rýchlosť sa vyšplhala na 55 Mbit/s. Ostrý štart LTE na Slovensku zatiaľ žiadny z operátorov nekomentoval.

TIP: LTE spustí stovka operátorov, Slovensko zatiaľ chýba

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.