Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Sony Ericsson Xperia mini pro: Ako sa robí hit

Po úspechu výborného konceptu nenechal Sony Ericsson nič na náhodu. Drobný smartphone s výsuvnou klávesnicou prichádza v modernizovanej verzii.

Kľúčové vlastnosti:

 • kvalitná konštrukcia
 • výsuvná klávesnica
 • OS Android 2.3 Gingerbread

Dôležité prednosti a hlavné nedostatky zariadenia nájdete na konci článku.

Modely Xperia X10 mini a mini pro vystupovali spočiatku dosť kontroverzne. Smartphone s tak malým displejom sa nedočkal vrelého privítania, postupom času ale verejnosť začala objavovať ich výhody.

Napokon sa stali mimoriadne obľúbenými, dlhý čas boli hitmi akciových ponúk a dodnes si ich majitelia pochvaľujú. Po viac ako roku ale nastáva čas na modernizáciu. Z označenia vypadlo „X10“ a vo viacerých smeroch podobné zariadenia sa už niekoľko týždňov snažia získať priazeň podobne orientovaných používateľov.


Drobná dizajnová modernizácia

Pevnosť Xperia

Dizajnové zmeny nie sú radikálne. Prednej strane mierny facelift prospel, kombinácia materiálov pôsobí kvalitne a určite nie lacno. Kompaktné rozmery a hmotnosť trochu „znekompaktneli“, pri hodnotách 92 × 53 × 18 mm váži mobil až 136 gramov. Na výrobu bol použitý pevný plast, na tele sa hýbu iba tie správne časti. Výsuvný mechanizmus má väčší odpor aj po dlhšom používaní. Novinka je v tomto krokom vpred a za kvalitu vyhotovenia ju musíme pochváliť.


Rozmery sú stále kompaktné

Na pravom boku telefónu vidíme spúšť fotoaparátu a dvojkláves regulácie hlasitosti. Oba sa ťažšie nahmatávajú. Aj keď prítomnosť spúšte vidíme ako plus, pri fotení je pohodlnejšie používať displej. Tlačidlo je skutočne malé, naviac má len minimálnu odozvu a výrazné zapustenie. Zvyšok prvkov sa zmestil do hornej hrany, presnejšie hovoríme o klávese uzamknutia displeja, 3,5 mm jacku a krytkou chránenom microUSB konektore. Poznámka o horšej manipulácii platí aj pre zámok displeja, ktorý je naviac umiestnený neprakticky v ľavej polovici hornej hrany.


Boky novej Xperie

Do balenia výrobca pridáva okrem štandardného príslušenstva aj autonabíjačku či ochrannú fóliu, čo je plus. Zadnú stranu pokrýva matný plast, vďaka čomu sa mobil dobre drží v ruke a nekĺže. Taktiež sa vyhneme množstvu odtlačkov prstov. Po dizajnovej stránke nie je nijak extravagantne vyzdobená, nachádzame tu iba logo výrobcu, mriežku reproduktora a šošovku fotoaparátu. Odstráneniu krytu bráni niekoľko poistiek po obvode.


Zadná strana

Vnútri objavíme Li-Ion akumulátor o slušnej kapacite 1 200 mAh, ale aj otvor SIM karty či slot pre pamäťové médium formátu microSD. Pamäťové karty sú vymeniteľné aj za chodu. Samotná batéria nesľubuje dlhé týždne výdrže a ani sme to od nej nečakali. Dopracovali sme sa k priemerným výsledkom – maximálne nasadenie malo za následok každodenné nabíjanie, so striedmym používaním sme sa dostali k trom až štyrom dňom. Dôležitým faktorom je frekvencia využitia Wi-Fi pripojenia, GPS či neustále aktívna synchronizácia dát.


Pod krytom

Väčší a modernejší

Na prednej strane zaujme trojica klávesov - pevné, tuhé (a nepodsvietené) prostredné tlačidlo obklopujú dva senzory. S ovládačmi sa pracuje relatívne dobre, poteší aj ich estetické prevedenie. Dôležitejším ovládacím prvkom je ale dotykový displej, umiestnený priamo nad nimi. Narástol z 2,55 palca na rovné tri palce, o úroveň sa zlepšilo aj rozlíšenie na hodnotu 320 × 480 bodov.


Trojica klávesov na prednej strane

Predná strana by nejaký ten milimeter pre väčšiu uhlopriečku ešte bola schopná poskytnúť, no mobilu nič nevyčítame. Sme radi aj za takéto zlepšenie. Čo nám ale prekážalo je horšia čitateľnosť na priamom slnku. Spôsoboval ju lesklý povrch prednej strany, ale aj slabšie podsvietenie. Automatickú reguláciu podsvietenia nie je možné vypnúť. Tvrdé sklíčko so zvýšenou odolnosťou naznačuje, že LCD panel bude kapacitný. Naviac je multidotykový, jeho pevnosti a odolnosti pri pádoch ale veľmi neveríme. Nie je totiž chránený výrazným vyvýšením okrajov. Drobným škrabancom zatiaľ veselo odoláva.

Modernizácia postihla aj hardvér. Pôvodných 600 MHz taktovacej frekvencie procesora stúplo na celý jeden gigahertz. Procesor nie je dvojjadrový, no pomáha mu grafický akcelerátor Adreno 205. Použitý čipset nesie označenie Qualcomm MSM8255 Snapdragon. RAM má kapacitu slabších 512 MB. Priestor pre používateľské dáta má iba 400 MB, no je rozšíríteľný o karty microSD.

Sľubné hodnoty vyvolávajú malé pochybnosti až v kontexte s použitým operačným systémom. Android 2.3 Gingerbread je známy svojimi vyššími nárokmi, naviac máme pred sebou výrazne graficky aj funkčne prispôsobené používateľské prostredie. Preto prekvapia rýchle a pohotové reakcie. Pri práci čakáme skutočne málokedy a aj keď sme už boli svedkami omnoho rýchlejšej práce, vzhľadom k cenovej triede nás Xperia príjemne prekvapila.

Rozhranie pritom nie je nijako výrazne okresané. Práve naopak, výrobca mu dodal šťavu. Je nám sympatickejšie ako „obyčajný“ továrenský Android. Domovská obrazovka so štvoricou ikoniek v rohoch je praktická, možno by sme len trochu osviežili ikony v ponuke a pridali im na farebnosti. Samozrejmosťou sú také vymoženosti Androidu ako sú widgety či skratky k vybraným funkciám priamo na domovskej obrazovke.


Od bežného Androidu sa upravený systém značne líši

 

Aj tak je pohodlná


Vytáčanie čísla

V oblasti komunikácie zaujme rozhranie Timescape a výrazná integrácia sociálnych sietí. Synchronizácia údajov o kontaktoch je s Xperiou veľmi jednoduchá a rýchla. Posledné udalosti, či už ide o SMS, Twitter alebo Facebook, sa prehľadne zaraďujú do spoločného vlákna. K samotnému telefonovaniu s novinkou nemáme výhrady, zvuk je kvalitný a dostatočne hlasný a to platí aj o vyzváňaní. Na prednej strane pribudla sekundárna kamera pre videohovory.

Od textovej komunikácie sa očakáva veľa z jedného prozaického dôvodu. Je ním výsuvná hardvérová klávesnica. Mali sme obavy z toho, že do tak malého telefónu je nemožné dostať pohodlnú klávesnicu s dostatočne veľkými tlačidlami. Nová Xperia nie je ničím prevratným v dejinách ergonómie, no aj napriek tomu je pohodlná. Pohodlnejšia ako zbesilé vyťukávanie znakov na dotykovom displeji. Privítali by sme slabší odpor tlačidiel a naopak, o niečo výraznejšiu odozvu. Klávesnica je podsvietená a ak vám aj tak nevyhovuje, stále je možnosť použiť virtuálnu.


Výsuvná QWERTY klávesnica

Z pohľadu funkčnej výbavy v oblasti textovej komunikácie je telefón vybavený prinajmenšom postačujúco. Operačný systém Android sa už sám o sebe postará o kvalitnú prácu s elektronickou poštou. Poradí si so základnými kancelárskymi dokumentmi a ovláda aj sociálne siete. Bežné SMS a MMS správy sa radia do konverzácií.Textová komunikácia

Otvorí, neupraví

Kalendár ako vedúci organizačného oddelenia ponúkne tri typy náhľadov. Spolu s budíkom vie opakovane upozorňovať. Z tradičných funkcií je v ponuke prítomná ešte napríklad kalkulačka či poznámkový blok. Samozrejmosťou sú Google lokalizačné služby. Telefón disponuje GPS prijímačom, hlasovú navigáciu je ale potrebné si doinštalovať. Tá továrenská totiž nepozná Slovenskú republiku. Prehliadač kancelárskych dokumentov, žiaľ, neposkytne možnosť editácie. To je v telefóne s hardvérovou QWERTY klávesnicou celkom škoda.


Organizačné funkcie


Internetový prehliadač

V oblasti dátových prenosov sa udiali iba nepatrné vylepšenia. Základ GPRS a EDGE dopĺňajú siete tretej generácie, konkrétne HSDPA do rýchlosti 7,2 Mbps a HSUPA do 5,76 Mbps. Na menšie vzdialenosti sa orientuje Wi-Fi s možnosťou vytvorenia vlastného hotspotu. Lokálne sa pripojíme cez Bluetooth verzie 2.1 alebo microUSB 2.0.

Internetovému prehliadaču škodí jedine menší displej. Inak je výborný, rozumie si s multidotykovými gestami, reakcie sú pomerne rýchle a pri práci máme k dispozícii aj také vymoženosti ako Java script alebo hľadanie priamo na stránke. Prehliadané stránky si môžeme rozdeliť na viacero kariet súčasne. Jediným spomalením je tradičný nedostatok – vypĺňanie niektorých webových formulárov.

Malá multimediálna evolúcia

Po multimediálnej stránke sa veľké zmeny nediali. Skôr išlo o grafické spestrenie a lepšiu integráciu funkcií na domovskú obrazovku. Hudobný prehrávač opäť veľmi múdro využíva rohové ikonky. Jednak uľahčujú ovládanie na malom displeji a jednak dotvárajú jeho príjemný vzhľad. Pestré farby síce chýbajú, no na pozadí sa zobrazí aspoň obrázok albumu. Pribalené slúchadlá sú z tých kvalitnejších a využijeme ich aj ako anténu k FM rádiu s funkciou RDS.


Prehrávač hudby a funkcia vyhľadávania skladieb TrackID

Integrovaný fotoaparát sníma v dnes už priemernom päťmegapixelovom rozlíšení. Pomôže mu automatické zaostrovanie i prisvetľovacia dióda. Snímky sa ľahko zaostrujú aj následne zhotovujú prostredníctvom dotykového ovládania. Z funkcií spomeňme stabilizátor obrazu, geotagging či detekciu tváre.

Kvalita samotných fotografií je porovnateľná s predchodcom, to sa ale nedá povedať o videu. Konečne sa vyvinulo na úroveň HD, teda 1 280 × 720 bodov. Multimediálnych nadšencov to isto poteší, skok oproti pôvodnej VGA hodnote je výrazný. Jediným nedostatkom je šumenie elektronických zvukov v pozadí, ktoré výrobca u high-end modelov dokázal vo veľkej miere odstrániť. Tu sa to nepodarilo.


Galéria - Prostredie fotoaparátu je prispôsobené dotyku (posledný obr.)

Hodnotenie: Dobrá kúpa

 Dôležité prednosti:

 • kvalitná konštrukcia a podarený dizajn
 • výsuvná QWERTY klávesnica
 • OS Android 2.3 Gingerbread
 • pomerne rýchle reakcie
 • 5 Mpx fotoaparát a HD video
 • podpora HSDPA, HSUPA, Wi-Fi
 • nízka cena

 Hlavné nedostatky:

 • menšia uhlopriečka môže niekomu prekážať
 • hrubšie telo a vyššia hmotnosť
 • nepohodlné tlačidlo spúšte

Sony Ericsson Xperia mini pro môžeme pokojne označiť za jednu z tých rozumenjších ponúk, ktoré nám trh poskytuje. V predvianočnom období bude určite veľmi úspešná. Pomôže tomu štýlový dizajn, vyladený operačný systém Android, výsuvná klávesnica, ale najmä sympatická cena. Od 29 eur ju nájdeme aj v akciových ponukách operátorov. Nedotovaná cena sa potom na internete pohybuje od orientačnej úrovne 220 eur.

Nevýhodou môže byť pre niekoho drobný displej. Majitelia predchádzajúceho modelu ale poväčšine svorne tvrdia, že časom sa na to dá zvyknúť. Kompenzáciou sú potom kompaktné rozmery. V akciových ponukách si mobil ťažko bude hľadať náhradu. Zaujímavou alternatívou môže byť o niečo drahší Sony Ericsson Xperia neo alebo konkurenčné HTC Wildfire S. Vo voľnom predaji sa skúste pozrieť na lacný Sony Ericsson txt pro bez otvoreného operačného systému. Ten taktiež ponúkne výsuvnú klávesnicu, avšak za polovičnú cenu.

 

Fotogaléria k článku

 

 


 
 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.